Omega 3 nedir?

Omega 3 yağ asitleri (ALA, EPA, DHA,), vücut için gerekli olan ama vücudun üretemediği yağ asitleridir. Besinlerle alınamadığı durumlarda gıda takviyeleri ile alınmaları gerekmektedir.

Temel Omega 3 yağ asitleri hangileridir? Omega 3 yağ asitleri nelerdir?

Temel omega 3 yağ asitleri: ALA (alfa-linolenik asit), EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit)

Omega 3 hangi gıdalarda bulunmaktadır?

Hayvansal kaynaklı olan EPA ve DHA sadece derin deniz balıkları, bazı algler ve balık yağı gibi balık ürünlerinde bulunmaktadır. Balık ve balık yağları, özellikle Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengin besin kaynaklarıdır.

ALA ise bitkisel kaynaklı olup ceviz, keten tohumu, ayrıca dereotu, semizotu, tere gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

Her balık aynı miktar omega 3mü içerir?

Soğuk ve derin denizlerde yaşayan balıklar, yaşadıkları şartlara uyum sağlayabilmek amacıyla daha fazla yağlıdırlar ve bu nedenle daha yüksek miktarda omega 3 yağ asidi (EPA ve DHA) içerirler. Morina balığı, soğuk ve derin deniz balığı olmasının yanında, hacimce büyük bir balık olması nedeniyle de daha yüksek miktarda omega-3 (EPA ve DHA) içermektedir.

Balık yağı nelere iyi gelir? Omega 3 faydaları ve balık yağı faydaları nelerdir?

Balık yağı ideal omega-3 kaynağıdır. Balık yağının faydası omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’dan kaynaklanmaktadır. DHA, beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sistemi gelişimine, EPA ve DHA, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Takviye edici gıda olarak balık yağı tercihi yapılırken ürünün içeriğindeki balık yağı miktarının yanı sıra , EPA ve DHA miktarlarının da ne kadar olduğuna dikkat edilmelidir.

Günlük omega 3 ihtiyacı nedir? Omega 3 nasıl kullanılır?

Her bireyin günlük omega-3 ihtiyacı, kişinin kilosuna, boyuna yaşam ve beslenme tarzına göre farklılık göstermektedir. Sağlıklı yaşam için günlük alınması gereken ideal omega-3 miktarının ne olması gerektiği tam olarak belirtilememekle birlikte, T.C.  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğde, günlük en az alınması gereken omega-3 yağ asitleri miktarları şu şekilde sunulmuştur:

4 – 9 yaş grubu için günde en az 90 mg. DHA alınmalıdır,

9 – 13 yaş grubu için günde en az 120 mg. DHA alınmalıdır,

Yetişkinler için günde en az 250 mg. EPA + DHA alınmalıdır.

Uzmanlara göre günlük alınması gereken miktarlar belirtilen bu miktarların üstünde olmalıdır.

Yaşamın hangi döneminde omega 3’e ihtiyaç duyulur?

Anne karnındaki bebeklik döneminden itibaren tüm yaşam boyunca omega-3 ve omega 3 yağ asitleri olan epa ve dha’ya ihtiyaç duyulmaktadır.

En iyi omega 3 ürünü hangisidir? Veya en iyi omega 3 markası nedir?

Bu sorunun cevabı ideal omega 3 ürününün tanımı ile ortaya çıkacaktır. Güçlü içerik, yüksek kalite, toksik maddelerden arındırılmış ideal saflık ve rahatsızlık vermeyen tat bütünleşmesinin olduğu omega 3 içerikli ürünün en iyi ürün olduğu düşünülebilir.

Balığın gövdesinden (fish oil) ve morina balığı karaciğerinden (cod liver oil) elde edilen omega-3’ler arasındaki farklar nelerdir?

Balığın gövdesinden ( fish oil ) elde edilenler, sadece omega-3 yağ asitleri (EPA + DHA) içermektedir. Morina balığının karaciğerinden ( cod liver oil ) elde edilenler omega-3 yağ asitleri (EPA + DHA) ve ayrıca doğal A ve D vitaminleri de içermektedir.

Balık yağları / Omega 3 ürünleri yazın kullanılır mı?

Balık yağları yazın da dahil olmak üzere 4 mevsim kullanıma uygundur. İçeriğinde A vitamini ve D vitamini içeren balık yağlarının (cod liver oil) da yazın kullanımı uygundur. Önemli olan günlük maksimum alım miktarlarına dikkat ederek vitaminlerin kullanılmasıdır.

Türkiye’de Bakanlığın belirlediği günlük vitamin limitleri nedir?

Balık yağlarında bulunan A vitamininin çocuklarda 500 mcg’a kadar, yetişkinlerde 1000 mcg’a kadar, D vitamininin çocuklarda 12,5 mcg’a kadar, yetişkinlerde 25 mcg’a kadar alımının herhangi bir yan etki oluşturmadığı belirtilmektedir.

Balık yağı ( omega 3 ) üretimi konusunda neden Norveç ön plandadır?

Norveç, Kuzey Atlantik Denizi kıyısında bulunması nedeniyle balıkçılık konusunda gelişmiş bir ülkedir. Avrupa Birliği kriterlerine uyarak sıkı denetimler kontrolünde hazırlanan ürünlerin analizleri yoğun sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca üretici firmaların kendi iç prosedürleri gereği de bu kontroller sıklaştırılabilmekte ve bağımsız laboratuvarlar tarafından da test edilerek onaylanmaktadır. Norveç, ayrıca ekolojik denge açısından hangi balıkların, hangi büyüklükte avlanması gerekliliği konusunda da hassasiyet göstermekte, “Friend of the Sea” (Deniz Dostu) uygulaması ile balık türlerinin geleceğini koruma altına almaktadır.

Çocuklarda kullanımı ile balık yağının faydaları veya omega 3 faydaları nelerdir?

Balık yağı içinde bulunan omega-3 yağ asitlerinden DHA, çocukların zihinsel gelişiminde ve göz sağlığında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çocuk ürünlerinde özellikle DHA miktarının yüksek olması beklenmektedir.

Çocuklar için en iyi balık yağı hangisidir?

Yüksek kalitede üretilen, toksik maddelerden arındırılmış olduğu analiz belgeleri ile gösterilen, şeker içermeyen, tadı güzel olan doğal içerikli balık yağı çocuklar için en iyi balık yağıdır.

Yetişkinlerde balık yağının faydaları nelerdir?

Balık yağı faydasını Omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA tarafından sağlar. EPA ve DHA, kalp ve damar sağlığının korunmasını desteklerken, DHA’nın da sinir sistemini, beyin fonksiyonlarını ve göz sağlığını korumaya yardımcı olan etkileri vardır.

Omega-3 içerikli takviye edici gıdaların güvenilir olduğu nasıl anlaşılır?

Tercih edeceğiniz ürünün üretim aşamasında hangi saflaştırma yönteminin uygulanmış olduğunu sorgulayabilirsiniz. Her saflaştırma yöntemi toksik maddelerin uzaklaştırılması açısından aynı sonucu vermemektedir. Kaliteli üretim yapıldığını gösteren sertifikalara sahip olunması da ürünün güvenilirliğinin göstergesidir. Gerekli olduğu takdirde firmasından analiz raporlarını talep edebilirsiniz. Balık yağının hangi denizlerde yaşayan balıklardan üretilmiş olduğu ve üretici firmanın kaç yıldır üretim yapıp ürünlerinin dünyanın farklı ülkelerinde satılıyor olduğu da önem arz etmektedir.

Balık yağının faydaları yanında yan etkisi de var mıdır?

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin balık yağı kullanmadan önce doktora danışmaları önerilmektedir. Balıktan elde edildiği için balık ürünlerine karşı hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyon yapabilir. Bunların haricinde 3000 mg’a kadar omega-3 alınmasının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Balık yağı şurubu için tat önemli midir?

Balık yağını içecek çocuğun veya yetişkin kimsenin tadını beğenmesi son derece önemlidir. Dünyaca ünlü ITQI (International Taste and Quality Institute) Enstitüsü tarafından tadı onaylanan balık yağlarının tadı daha güzeldir. Tadının daha güzel algılanması için balık yağlarının soğuk içilmesi tavsiye edilmektedir.

Balık yağına katılan aromalarda neye dikkat edilmelidir?

Balık yağı tadını ve kokusunu baskılayan aromaların doğal olması çok önemlidir. Kullanacağınız balık yağı şurubunun içine şeker, tatlandırıcı veya kimyasal madde katılmamış olmasına dikkat ediniz. Balık yağı şurupları farklı aromalara sahip olabilmekle beraber doğal meyve aromalı olanlar tercih edilmelidir.

Balık yağı boy uzatır mı?

Boyun uzaması genetik faktörlere, sağlıklı beslenme düzenine, metabolizmal ve endokrinolojik nedenlere bağlıdır. Bu nedenle balık yağlarının boy uzatmaya etkisi olduğuna dair bir iddiada bulunulamamaktadır.

Balık yağı kilo aldırır mı? Omega 3 kilo aldırır mı? Balık yağı şişmanlatır mı?

Omega-3 kaynağı olan balık yağının kilo almaya veya vermeye etkisi olduğuna dair herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır.

Gebelikte balık yağı kullanımı nasıl olmalıdır? Hamilelikte balık yağı kullanılmalı mı?

Bilimsel araştırmalarda bebeğin gelişimi için omega 3 yağ asidi olan EPA ve DHA’ya ihtiyacı olduğu belirtilmektedir. Hamile iseniz veya emziriyorsanız doktorunuza danışarak balık yağı kullanabilirsiniz.

Bebekler için balık yağı seçimi nasıl yapılmalıdır? Bebekler için en iyi balık yağı hangisidir?

Anne karnındaki bebeklerin omega-3 (EPA ve DHA) ihtiyacı, anneden bebeğe doğal yolla geçişi ile karşılanmaktadır. Doğduktan sonraki ihtiyaç için en ideal omega-3 kaynağı, anne sütüdür. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde annenin omega-3 açısından zengin beslenmesi ve vücudunda yeterli omega-3 bulundurması bebeğin de yeterli omega-3 alımını sağlayacaktır. Doğrudan bebeğe balık yağı verilmesi düşünüldüğü takdirde, omega-3 içeren en saf ve en doğal balık yağı seçilerek doktor tavsiyesi ile kullanımı önerilmektedir.

En kaliteli balık yağı veya en iyi balık yağı hangisidir?

Güçlü içerik, yüksek kalite, ideal saflık ve lezzetli tadın bütünleştiği balık yağı en iyi balık yağı markası olmalıdır. Balık yağı markaları içerisinde en kaliteli balık yağı markası içeriği ve kalitesiyle 100% müşteri memnuniyetine sahip olan balık yağıdır.

Balık yağı ( fish oil ) nerede satılır?

Balık yağları sadece eczanelerde satılmaktadır.

Omega 3 fiyatı nedir? Balık yağı fiyatları neye göre değişir?

Her balık yağı, içeriği, kalitesi ve ambalajı ile sunduğu miligrama bağlı olarak farklı fiyatlara sahiptir.

Omega 3 / balık yağı ne kadar süre ile kullanılmalıdır?

Vücudumuz omega 3 yağ asitlerine  devamlı  ihtiyaç duyduğu için, eğer besinlerle yeterli omega 3 alınamıyorsa balık yağları sürekli kullanılabilir.

Avrupa’da bilinen en iyi balık yağı (fish oil) markası hangisidir?

Norveç’te en yüksek kalite ve hijyen standartlarında üretilen, 1854 yılından günümüze kadar dünyada milyonlarca çocuk ve yetişkin tarafından kullanılmış olan ve Euromonitor International raporlarına göre Avrupa’nın lider balık yağı markası Möller’s Omega-3’tür.

Möller’s omega-3 balık yağı kapsül formunun (balık yağı hapı) yapımında kullanılan jelatinin helal sertifikası var mıdır?

Möller’s Omega-3 kapsül formunun yapımında “Helal sertifikalı” jelatin kullanılmaktadır. Sertifikaları “Neden Möller’s?” sayfasını ziyaret ederek görebilirsiniz.

Möller’s omega-3 balık yağı kapsül formu (balık yağı hapı) nerede üretilmektedir?

Möller’s Omega 3 kapsül formunun içeriğindeki balık yağı Norveç’te üretilmektedir. Ürünün ambalajlanması ise Danimarka’da yapılmaktadır.

Ülkemizde Möller’s Omega-3’ün hangi formları bulunmaktadır?

Ülkemizde Möller’s Omega-3’ün tutti frutti ve doğal limon aromalı 250 ml’lik sıvı formları ve 60 adetlik kapsül formu bulunmaktadır.

Tavsiye edilen günlük alım dozundan fazla almak tehlikeli midir?

Sağlık otoriteleri tarafından, eğer kan sulandırıcı ilaç kullanılmıyorsa, balık yağlarıyla her gün 4-10 yaş grubu çocuklar için 1500 mg’a kadar, 11 yaş üzeri çocuk ve yetişkinler için 3000 mg’a kadar EPA+DHA alımının herhangi bir sakıncası olmadığı belirtilmektedir. Daha yüksek miktarlarda kullanıma ihtiyaç duyulması halinde muhakkak doktora danışılarak kullanılmalıdır. İçeriğinde yağda çözünen A, D ve E vitaminleri bulunan balık yağları ise, eğer yüksek dozlarda uzun süreli kullanılırsa karaciğerde birikici etki gösterebilir. Möller’s Omega-3 balık yağları tavsiye edilen günlük kullanım dozuna uyulduğu takdirde belirtilen limitler dahilindedir ve güvenle kullanıma uygundur.

Möller’s Omega-3 sıvı ve kapsül arasındaki farklılıklar nelerdir?

Möller’s Omega-3 markasının sıvı ve kapsül formları aynı üretim kalitesiyle üretilmekte, ağır metallerden ayrıştırma amacıyla aynı saflaştırma yöntemine (moleküler distilasyon) tabi tutulmakta ve balık yağları Norveç’te üretilmektedir. Her iki formdaki balık yağı da doğal olan trigliserid yapısındadır.

Fakat elde edildikleri kaynaklar ve dolayısıyla içerikleri farklıdır.

  • Möller’s Omega-3 sıvı formları, zengin omega-3 ve doğal A ve D vitaminleri kaynağı olan taze morina balığı karaciğerinden elde edilmektedir. Her 5 ml’sinde bulunan 1200 mg omega-3 yağ asidinin 600 mg’ı DHA ve 400 mg’ı EPA’dır. Doğal A ve D vitaminleriyle birlikte E vitamini de bulunmaktadır. D vitamini miktarı günlük ihtiyacı karşılayan miktardadır. Möller’s Omega-3 sıvı formları hem çocuk hem de yetişkinlerin kullanımına uygundur.

Möller’s Omega-3 kapsül formu ise ançuez ve sardalya balıklarının gövdesinden elde edilmektedir. Her bir kapsülde bulunan 600 mg omega-3 yağ asidinin 310 mg’ı EPA ve 220 mg’ı DHA’dır. İçeriğinde vitaminler yoktur. Möller’s Omega-3 kapsül formu, 11 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerin kullanımına uygundur.

Möller’s Omega-3 balık yağlarının saf olduğuna, ağır metaller gibi toksik maddelerden ve diğer çevresel bulaşanlardan ayrıştırılmış olduğuna emin olabilir miyiz?

Kalitesi tescilli olan Möller’s Omega-3 balık yağlarının saflığı garantilidir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenilirdir. Dünyanın en temiz denizlerinde yabani yaşayan soğuk ve derin deniz balıklarından elde edilmesine rağmen, toksik maddelerden ve diğer çevresel bulaşanlardan ayrıştırılması amacıyla “moleküler distilasyon” yöntemi uygulanmaktadır. Üretim işlemi boyunca 8 kere saflık derecesi kontrol edilmektedir. Sonuç olarak, sıkı kuralları olan otoriteler tarafından istenen saflık değerlerinden bile daha iyi sonuçlar elde edilerek, mükemmel saflıkta balık yağları elde edilmekte ve analiz sertifikalarıyla belgelenmektedir.

Hamile ve emziren bayanlar Möller’s Omega-3 balık yağlarını kullanabilir mi?

Günümüzde, uzmanlar tarafından hamilelik ve emzirme döneminde omega-3 kullanımının gerekliliği vurgulanmaktadır. Hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin sağlanması, doğum sonrasında ise bebeğin omega-3 ihtiyacını karşılayan mükemmel kaynak olan anne sütünün omega-3 açısından desteklenmesi için hamilelerin ve emziren annelerin omega-3 desteği kullanması önemlidir. Kaliteli ve saflığı tescilli omega-3 içerikli balık yağlarının tercih edilmesi, bu dönemde daha da fazla önem taşımaktadır.

Möller’s Omega-3 kapsül formunu tüm hamile bayanlar ve emziren anneler güvenle kullanabilir.

Möller’s Omega-3 sıvı formu da tek başına kullanılabilir. Fakat hamilelik ve emzirme döneminde eğer multivitamin içerikli takviye edici gıda da kullanılıyorsa, bu ürün içerisinde de Möller’s Omega-3 sıvı formunda olduğu gibi yağda çözünen A, D ve E vitaminleri olacağı için, her iki üründeki bu vitaminlerin toplam değerleri doktora bildirilmelidir. Doktor uygun gördüğü takdirde birlikte kullanılmasında sakınca yoktur.

Küçük çocuklar Möller’s Omega-3 kapsül formunu kullanabilir mi?

Möller’s Omega-3 kapsül formunun içeriği küçük çocukların da kullanımına uygun olmasına rağmen, kapsül yutma problemi yaşanabileceği ve tehlikeli durum oluşturabileceği düşüncesiyle küçük çocuklar tarafından kullanılması önerilmemektedir.

"İyi” kalite omega-3 ürünlerini nasıl ayırabiliriz?

Omega-3 ürünlerinin hangi kaynaktan elde edildiği, hangi ülkede üretildiği, üretim metodları, saflık dereceleri ve doğallığı omega-3 ürünlerinin kalite farklılıklarını oluşturmaktadır. Mevcut omega-3 ürünleri arasında büyük kalite farklılıkları vardır ve bu kalite farklılıklarından birçok omega-3 tüketicisi farkında değildir. Oysaki şu hususlara dikkate dilmesi gerekmektedir:

  • Eğer sadece balık yağı miktarı belirtilmiş fakat EPA ve DHA miktarları ayrı olarak belirtilmemişse, bu ürünün muhtemelen EPA ve DHA içermediği anlamındadır. EPA ve DHA değerleri belirtilen ürünler tercih edilmelidir. Çünkü vücutta etkili olan omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’dır.
  • Günümüzde EPA ve DHA’nın günlük en az alınması gereken miktarları belirtilmekle birlikte, ideal alınması gereken miktarlarının ne olduğu ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar tarafından günde 1 gr EPA+DHA alımı önerilmektedir. Tercih edeceğiniz balık yağının ambalajının üzerinde günlük kullanım dozunda ne kadar EPA ve DHA omega-3 yağ asitleri olduğu belirtilmektedir.
  • Her EPA ve DHA miktarı yüksek olan balık yağı doğal formda olduğu anlamında değildir. “Trigliserid” formlu balık yağları doğaldır ve vücuttaki biyoyararlanımları (vücut tarafından faydalanılması) yüksektir. “Etil ester” formlu balık yağları sentetiktir ve vücutta düşük biyoyararlanıma sahiptir. Balık yağı formu hakkında ambalaj üzerinde bilgi bulunabilir. Herhangi bir bilgi bulunmuyorsa firmasını arayarak bilgi edinebilirsiniz.
  • Taze avlanan soğuk ve derin deniz balıklarından elde edilen balık yağları zengin omega-3 kaynağıdır.
  • Her balık yağı aynı saflıkta değildir. Bir balık yağının uzun süreli kullanıma uygunluğu, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilirliği saflık derecesine bağlıdır. Tercih edilen balık yağının saflığı hakkında firma ile temasa geçerek analiz belgeleri talebinde bulunabilirsiniz.

Norveç gibi balık yağı üretiminde kaliteden ödün verdirmeyen ülkelerde, balık yağları, sıkı denetimlere tabi tutularak yüksek kalite standartlarında üretilmektedir. Üretim kalitesi tescilli olan balık yağları tercih edilmelidir.

Möller’s Omega-3 balık yağları aç mı yoksa tok karnına mı alınmalıdır? Ne zaman alınması daha iyidir?

Literatürlerde, omega-3 ürünlerinin sadece günlük alınması önerilen miktarlarından bahsedilmektedir ve aç veya tok alınması hakkında veya günün hangi zamanında alındığında daha verimli olacağı yönünde herhangi bir öneri bulunmamaktadır. Ne zaman alınması gerektiği, aç mı tok mu alınacağı kullanıcının tercihine bağlıdır.  Birçok kişi, boş mideye almak yerine, yemekten hemen önce veya sonra kullanmayı tercih etmektedir. Okula giden veya gün içinde omega-3 alma ihtimali olmayan kullanıcılar için akşam almanın daha uygun olacağı düşünülmektedir.

Möller’s Omega-3 sıvı formu yiyecek ve içeceklere katılarak tüketilebilir mi?

Möller’s Omega-3 balık yağlarının yiyeceklerle birlikte kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Möller’s Omega-3 sıvı formları, doğal karışık meyve ve doğal limon aromalarıyla genellikle sevilen bir tada sahiptir. Fakat yine de içmekte güçlük yaşanıyorsa, süt veya meyve suyu içine de katılıp tüketilebilir.

Kapsül maddesi için hangi jelatin kullanılmaktadır?

Möller’s Omega-3 kapsül formunun jelatin maddesi sığır jelatinidir. Helal sertifikasına sahiptir.

Möller's Omega-3'ü çölyak hastaları kullanabilir mi?

Möller’s Omega-3 balık yağları gluten ve soya içermez. Çölyak hastaları da kullanabilir.

Balık ve balık ürünlerine alerjisi olanlar Möller’s Omega-3 balık yağlarını kullanabilir mi?

Balığa alerjisi olan kişiler, balığın gövdesinde bulunan proteinlere duyarlılıkları nedeniyle alerjik reaksiyon göstermektedir. Bu nedenle balığın gövdesinden elde edilen balık yağlarının kullanımı önerilmez. Möller’s Omega-3 kapsül, balığın gövdesinden elde edilen saf yağdır, sıvı formu ise morina balığı karaciğerinden elde edilen saf yağdır. Analiz sonuçlarına göre, her ne kadar morina balığı karaciğer yağı olan sıvı formunda protein olmadığı belirtilmesine ve büyük ihtimalle alerjik etki yapmayacağı tahmin edilmesine rağmen, yine de balığa karşı hassasiyeti olan kişilerin muhakkak doktora danışması tavsiye edilmektedir.

Möller’s Omega-3 balık yağlarının faydaları bilimsel olarak gösterilmiş midir?

Günümüzde, omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA, en fazla bilimsel çalışmaların yapıldığı ve etkinliğinin belgelendiği besin öğeleridir. Möller’s Omega-3 balık yağlarının temel içeriği omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’dır. 165 yıllık geçmişe sahip olan Möller’s Omega-3 balık yağları literatürsel desteklidir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılmış bilimsel çalışmaları mevcuttur.

Möller’s Omega-3 sıvı formu, kapağı açıldıktan itibaren ne kadar süre içinde tüketilmelidir?

Sıvı formdaki balık yağlarında, kapağı açıldıktan itibaren hava ile temasa geçmesi ve güneş ışınlarının etkisiyle oksidasyon süreci başlar. Balık yağının kalitesine, saflığına ve ışıktan korunmasına göre oksidasyon süreci her balık yağında farklılık göstermektedir. Möller’s Omega-3 sıvı formu, saf ve doğaldır. Kapağı açıldıktan itibaren buzdolabında saklandığı takdirde 3 ay boyunca tazeliğini korumaktadır. Her kullanım sonrasında kapağı sıkıca kapatılmalı ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Böylece oksijen ve ışıktan korunarak tazeliğin uzun süreli olması sağlanmaktadır. Kapağı açıldıktan sonra tüketilmesi tavsiye edilen 3 aylık süreyi aşan ürünler kullanılmamalıdır.