Yazın Yeterli D Vitamini Alabiliyor muyuz?

Her yaştan insanın D vitaminine ihtiyacı bulunmaktadır. Vücudumuz D vitaminin önemli bir bölümünü güneş ışınlarının etkisiyle deride oluşturmaktadır. Ülkemiz güneş ışınları açısından oldukça zengin bir coğrafyada bulunmasına rağmen, günümüzde D vitamini yetersizliği hem çocuklar hem de yetişkinler açısından önemli bir sorun olmaya başlamıştır.

Kan analizi ile öğrenilen D vitamini seviyelerinin değerlendirilmesi şu şekildedir:

>30 ng/ml Normal
20-30 ng/ml D vitamini yetersizliği
<20 ng/ml D vitamini eksikliği

Her ne kadar günlük D vitamini gereksiniminin; kolların, bacakların ve yüzün 20 dakika süreyle gün ışığında kalmasıyla karşılanabildiği belirtilse de, bazı durumlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin;

 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte D vitamininin deride yapımı orantılı olarak azalır.
 • Koyu deri rengine sahip kişilerin özellikle kış aylarında uzun süreli gün ışığına gereksinimleri vardır.
 • Güneş koruyucuların kullanımı deride D vitamini oluşumunu engeller.
 • Bazı tıbbi sorunlar da bağırsaklardan D vitamini emilimini engelleyebilmekte ve de D vitamininin etkin formuna dönüşememesine neden olmaktadır.

D vitamininin diğer önemli kaynakları da, içinde D vitamini olduğu belirtilen balık yağları, karaciğer, yumurta ve tereyağı gibi bazı doğal gıdalardır. Bu gıdaların beslenmeye eklenmesi, günlük D vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Möller’s Omega 3, her 5 ml’sinde bulunan 10 mcg (400 IU) doğal D vitamini içeriğiyle, çocukların ve yetişkinlerin günlük alması gerekli olan D vitamini ihtiyacını da karşılayabilmekte ve yazın da güvenle kullanılabilmektedir.

Yazın Yeterli D Vitamini Alabiliyor muyuz?” yazısına 2 yorum yapıldı

 1. Selma Reply

  Öncelikle merhaba ben bu vitamini almak istiyorum fiyatı biraz yüksek 4 yasında kızım var kaç ay kullanicam

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Selma Hanım, balık yağı markaları arasında kalite, içerik, güvenilirlik, üretim yeri ve bir şişe bitene kadarki kullanım süresi farklılıkları göz önüne alındığı zaman Möller’s Omega-3’ün oldukça ekonomik bir ürün olduğunu düşüneceğinizi ümit ediyoruz. 250 ml’lik hacmiyle günde 5 ml.(1 tatlı kaşığı) kullandığınız takdirde 50 günlük kullanım imkanı sağlayacaktır. Omega-3 ihtiyacımız bebeklik döneminden itibaren tüm yaşamımız boyunca devam etmektedir. Omega-3 ihtiyacımızı gıdalarla yeteri kadar karşılayamadığımız düşüncesiyle balık yağları gibi omega-3 kaynakları kullanılmaktadır. Bu nedenle kullanım süresini tercihinize bırakıyoruz. Genellikle ebeveynler çocuklarına okul yaşantıları boyunca omega-3 takviyesi verirler. Oysaki yaz-kış her dönemde ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Möller’s Omega-3, her gün kullanıma uygun bir balık yağıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir