Yazın A ve D Vitamini İçeren Balık Yağlarını Tüketmekten Korkmayın!

Sağlığımız için omega-3 gerekliliği bilinci, bizleri omega-3 açısından zengin gıdaların yanı sıra, güçlü içeriğe ve güvenirliğe sahip takviye edici gıdaların arayışına da yönlendiriyor. Balık yağları iyi bir omega-3 kaynağıdır ve her mevsim omega-3 ihtiyacımızın karşılanmasına yardımcı olur. Buna rağmen, A ve D vitamini içeren balık yağları için, yazın kullanılamayacağı inanışından kaynaklı çekimserlik yaşanabiliyor. Oysaki balık yağları her mevsim kullanılabildiği gibi, A ve D vitaminleri de sağlığımız için önemli olan ve her gün alınması önerilen vitaminlerdir. Zararlı etkileri, ancak yüksek miktarlarda alındığında görülür. Oysaki bu vitaminlerin her gün alınabilecek maksimum miktarları belirtilmiştir ve bu miktarlar aşılmadığı müddetçe güvenle kullanılabilir.

Mevsim ayırımı yapılmaksızın 4 yaş üzeri tüm sağlıklı bireyler için her gün 800 mcg A vitamini alımı, 10 mcg da D vitamini alımı önerilmektedir. Günümüzde ciddi boyutlara ulaşmış D vitamini eksikliği göz önüne alındığında, daha yüksek dozlarda günlük D vitamini alınması gerektiği de günümüzde uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Üstelik yazın dahi, güneşten yeterli oranda faydalanamamamız nedeniyle, maalesef D vitamini eksikliği görülmeye devam etmektedir.

Günlük A ve D vitamini alımı, aşağıda belirtilen günlük maksimum limitleri geçmediği müddetçe her gün güvenle kullanılabilir.

  Ülkemizde takviye edici gıdalarda kullanımına izin verilen günlük maksimum limitler EFSA

(European Food Safety Authority)

Günlük maksimum limitleri

IoM

(Institute of Medicine)

Günlük maksimum limitleri

 

 

 

A vitamini

 

4-10 yaş için 500 µg

11 yaş ve üzeri için 1000 µg

 

0-3 yaş için 800 µg

4-6 yaş için 1100 µg

7-10 yaş için 1500 µg

11-14 yaş için 2000 µg

15-17 yaş için 2600 µg

18 yaş üzeri için 3000 µg

 

0-3 yaş için 600 µg

4-8 yaş için 900 µg

9-13 yaş için 1700 µg

14-18 yaş için 2800 µg

19 yaş üzeri için 3000 µg

 

 

 

D vitamini

 

4-10 yaş için 12,5 µg

11 yaş ve üzeri için 25 µg

 

0-1  yaş için 25 µg

1-10 yaş için 50 µg

11 yaş üzeri için 100 µg

 

0-1 yaş için 25 µg

1-8 yaş için 50 µg

9 yaş üzeri için 100 µg

 

Ülkemizde 4 yaş altına yönelik doz belirtilememesi, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu yaş grubuna yönelik herhangi bir takviye edici gıdaya izin vermemesinden dolayıdır.

Kısacası, tercih edeceğiniz balık yağı, A ve D vitaminleri içeriyor dahi olsa, kullanılacak ölçüdeki bu vitaminlerin miktarları, tabloda belirtilen, Bakanlık tarafından takviye edici gıdalarda kullanımına izin verilen günlük maksimum limitleri aşmadığı takdirde her mevsim güvenle kullanılabilir.

 

 

 

 

Yazın A ve D Vitamini İçeren Balık Yağlarını Tüketmekten Korkmayın!” yazısına 2 yorum yapıldı

  1. Tuğba Reply

    Merhaba! Severek kullandığımız tek ürün ama bi sorum olacak ben yazın kullanmalıyım bi sakıncası olurmu 8 yasında oğullarım için şurubunu alıyorum sakınca yoksa kullanabilirmiyim acaba

    • Möller's Omega 3 Post authorReply

      Merhaba Tuğba Hanım, Möller’s Omega-3 sıvı formunu yazın dahil her mevsim kesintisiz kullanabilirsiniz. Günlük alınması önerilen miktarında bulunan içeriği, yazın da kullanıma uygundur. Başka bir A ve D vitamini içeren ürünle birlikte kullanmadığınız müddetçe, oğullarınız için güvenle kullanıma devam edebilirsiniz. Yazın dahi takviye edici gıdalarla alınabilecek bu vitaminlerin günlük maksimum miktarları Bakanlık tarafından belirtilmiştir. https://mollers.com.tr/blog/yazin-a-ve-d-vitamini-iceren-balik-yaglarini-tuketmekten-korkmayin/ linkinden konuyla ilgili bilgiye ve referanslara ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir