Vikingler ve Morina

Omega 3 denildiğinde akla gelen ilk ülkenin neden Norveç olduğuyla ilgili tüm tesadüfleri kafanızdan silin. Çünkü Omega 3’ün soğuk olan bu topraklarla ilişkisi ülkenin tarihi kadar eskidir. Bunu öğrenmek için ülkenin geçmişinde bu topraklarda hüküm sürmüş kültürel bir değere bakmamız gerekiyor. Evet, Vikingler. Güçlü, dayanıklı ve zeki olmalarıyla ünlü ve bu nedenle hızla büyüyüp bölgelerinde söz sahibi olan Vikingleri diğerlerinden farklı kılan neydi? Aslında onların çok iyi bildiği ve stratejik olarak çok iyi bir şekilde kullandıkları morina balığıydı. Eğer Vikingleri biraz daha derinlemesine araştırmaya başlarsanız, emin olun morinanın da izine rastlamaya başlarsınız.

Morinanın o dönemdeki önemini anlamak için Antik Vikinglere ulaşacağımız gün ve zamana doğru bir yolculuğa çıkmamız gerekir. Vikingler zorlu deniz yolculuklarına çıkmadan önce çok iyi hazırlık yaparlardı. Bu hazırlığın en önemli noktası ise morina balığıydı. Vikinglerin zorlu yolculuklarla başa çıkmak için dirençlerinin yüksek olması gerekiyordu. Bunun için de faydasını daha öncelerden fark ettikleri morina balığından yararlanıyorlardı.

vikngkler1

Morina balığının yağlı olan karaciğerini deniz suyuyla doldurulan varilin içine koyarlardı ve yağı suyun yüzeyine yükselirdi. Sonrasında okyanusun altını olarak adlandırdıkları bu ham tıbbi yağı çeşitli şekillerde kullanırlardı. Morinanın etini de yan tarafına kuruması için asarlardı. Yağın uzun süreli kullanımı ve bozulmaması için de kendilerine özgü bir soğutma sistemleri vardı.

vikngler2

Bu yöntemler tabii ki ne kadar sağlıklı ve ne kadar güvenilir bilinmez. Ayrıca günümüzde bu işi kolaylaştıracak ve sağlığınızı koruyacak teknolojiler artık gelişmiş durumda. Bu yüzden zahmete girmeden ihtiyaç duyduğunuz omega 3’ü daha güvenli bir şekilde tedarik edebilir ve Vikinglerin tarih yazarken sahip oldukları gücü siz de derinlerde hissedebilirsiniz. Kısacası omega 3, vücudunuzu korumak için hastalıklarla savaşan emrinizdeki Vikingler olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir