Tatlı Su Balıkları

Dünya tatlı su balıkları rezervi gün geçtikçe azalırken Türkiye bu konuda oldukça şanslı bir ülke konumda bulunuyor. Totalde 40’tan fazla tatlı su balığı türü bulunuyor. Bu balıkların en bilinenleri şöyle;

Afanyus: Ege ve Akdeniz’de yaşayan bir tatlı su balığıdır. Türkiye’de oldukça yaygınlık gösterir. Suyun durgun olduğu bölümlerde yuva yaparlar. Uzunlukları yaklaşık 5 – 6 santimetredir.

Bodur yayın: Eti çok lezzetli olan bodur yayın balığı, akarsu ve göllerin kumlu bölümlerinde yaşar. Yaklaşık olarak 20 – 30 santimetre uzunluğa sahiplerdir. Nisan ve Haziran ayları arasındaki dönemde nehirlerin kumlu bölümlerinde yumurtalarını dökerler.

Çapak Balığı: Marmara ve Karadeniz sularında yaşarlar. 30 ila 70 santimetre arasında bir uzunluğa sahiplerdir. Mayıs ve Haziran arası dönemde yumurta bırakırlar ve 10 yıllık uzun bir ömür yaşarlar. 1 kilo ve üzeri çapak balığının eti lezzetli, doyurucu ve faydalıdır.

Dere alabalığı: En değerli ve lezzetli tatlı su balıklarındandır. Soğuk ve temiz nehirlerde, hızlı akıntılarda yaşar. 30 ila 60 santimetre arasında 0,5 ila 2 kilo ağırlığı arasındadır. Ekim – Ocak ayları arasında yumurta bırakırlar. Eti lezzetli ve ekonomik anlamda değerlidir. Omega – 3 yağ asitleri bakımından kaynak olarak kabul edilir.

Tatlı Su Balıkları” yazısına 2 yorum yapıldı

  1. Ednan Aras Reply

    Çocuğum 11 yaşında kapsül mü yoksa sıvı balık yağı mı kullanmalıyız? Ergenlik dönemi etkisi var mıdır?

    • Möller's Omega 3 Post authorReply

      Merhaba, 11 yaşındaki çocuğunuz için her iki form da uygundur. Çocuğunuzun hangi formu kullanmak istemesi tercihine veya içeriklerini karşılaştırarak ihtiyacını hangisinin daha iyi karşılayacağına göre kapsül veya sıvı formunu seçebilirsiniz. Omega-3 yağ asitlerinin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklediği bilinmektedir. Fakat ergenliği tetikleyici etkisi olup olmadığı hakkında bilimsel bir veri bulunmadığı için kesin bir cevap verilememektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir