Su altı ve Dalgıçlık

Kimi insanlar için su altı, su altındaki canlılar ve deniz vazgeçilmez bir tutkudur. Dalgıçlık; özel bir donanım vasıtasıyla su altında dolaşabilmektir. Ancak ilk su altı tecrübesinden önce mutlaka dalgıçlık eğitimi alınmalı, teknik yönler ve yöntemler öğrenilmelidir. Böylece suyun dinginliği, dipteki sessiz ve gizli bölgeler daha rahat keşfedilebilir, su altındaki canlılar daha rahat gözlemlenebilir.

Serbest dalış, sadece nefes tutularak yapılan bir dalma yöntemidir. Bu yöntem, özel bir donanımla dalmaya kıyasla oldukça ilkeldir. Serbest dalışta kişi yorulabilir. Ancak özel donanımlar sayesinde görüş alanı artar, yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkmaz. Dalarken kullanılan -ağzı açıkta bırakan- maske, gözleri sudan, olası çarpma ve tehlikelerden korur. Ayaklara takılan paletler yüzmeyi hızlandırır. Su yüzeyine yakın geziler için bir ucu ağıza alınarak kullanılan kıvrık boru ise sudayken nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Su altında kalma süresi serbest dalışla 2 dakikayı geçmez. Dalgıç malzemeleri kullanıldığında ise sırta takılan ve esnek bir boruyla maskeye bağlanan iki hava tüpüyle su altında kalma süresi uzatılabilir, büyük derinliklere inilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir