Spor Çocukların Hafıza Gelişimine Destek Oluyor

Spor yapmak, hareketli bir yaşama sahip olmak her zaman beyin gelişimi ve sağlığı için öneriliyor. Enerji sarf etmek beyin fonksiyonlarını çalıştırdığından hafıza güçlü kalıyor. Amerika’da bir üniversitenin yaptığı araştırma neticesinde sporun hafızayı etkilediğine dair veriler elde edilmiştir. Araştırma kapsamında 9 ila 10 yaşlarında 50 çocuk, araştırmacıların istediği isim ve yerleri ezberlemiştir. Spor becerisi ve geçmişi olan çocukların ezberledikleri isim ve yerleri aktarma konusunda, diğer gruptaki çocuklara göre çok daha başarılı oldukları görülmüştür.  Bu sonuç sportif faaliyetlerin hafıza gelişimine katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Hafıza ve spor arasındaki ilişkiye dair yapılan farklı çalışmalar da bulunuyor. Örneğin bilim insanları spor yapan kişilerin konsantrasyon konusunda daha güçlü olduklarını gözlemlemiştir. Öte yandan başka bir araştırma, okula bisiklet sürerek veya yürüyerek giden öğrencilerin toplu taşımayı tercih eden öğrencilere oranla daha iyi bir düzeyde olduğunu göstermiştir. Spor yaparken salgılanan hormonlar ruhsal bir iyileşme de sağladığından, sporun fiziken ve zihnen kaliteli yaşama hizmet ettiğini söylemek mümkündür.

Spor Çocukların Hafıza Gelişimine Destek Oluyor” yazısına 2 yorum yapıldı

    • Möller's Omega 3 Post authorReply

      Merhaba Dilek Hanım. Omega-3 yağ asitlerinden özellikle DHA’nın beyin gelişimi ve sinir sistemi gelişimine yardımcı olucu etkisi kabul görmüştür. Omega-3 yağ asitlerinin dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi önleyici etkisi amacıyla da bilimsel çalışmalar gün geçtikçe artmakta ve alınan olumlu sonuçlar, uzmanları dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocukların tedavisine destek olarak, DHA miktarı yüksek omega-3 yağ asitlerinin kullanımına yönlendirmektedir. Möller’s Omega-3 sıvı formu, yüksek miktar DHA içerir. Çocuğunuza dikkat eksikliği teşhisi konulmuş ise, öncelikle doktorunuzun önerdiği tedaviyi takip etmenizi önermekteyiz. Bu tedaviye destek olarak Möller’s Omega-3 sıvı formunu da kullanabilir, hekiminizle bu bilgiyi paylaşabilirsiniz. Çocuğunuzun dikkat eksikliğinin önlenmesi açısından fayda görmesini ve genel olarak da her zaman sağlıklı olmasını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir