Şizofrenide Omega 3 Desteği

Şizofrenide Omega 3 Desteği

Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nde balık yağının şizofreni rahatsızlığı üzerindeki etkilerine dair yapılan bir araştırma, Omega  3 yağ asitleri içeren balık yağının şizofreninin ilerlemesini yavaşlattığını göstermiştir. Avusturyalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmada 3 ay boyunca Omega 3 içeren balık yağı kullanılmıştır. 3 ayın sonunda balık yağı kullanan kişilerde şizofreni belirtilerinin minimum seviyede olduğu ortaya çıkmıştır.

Bilim insanları, 13 ila 25 yaş arası gençlerde ilk belirtilerini gözlemlediği şizofreniyi kontrol altına almak ve Omega 3 yağ asitlerinin etkisini görmek için katılımcılara 3 ay süresince balık yağı vermiştir. Katılımcıların bir bölümüne ise, içerisinde herhangi bir etken madde olmayan plasebo verilmiştir. Araştırmanın sonunda bilim insanları, balık yağı kullanan katılımcıların yüzde 10, plasebo alan katılımcıların ise yüzde 40’ına şizofreni tanısı koymuştur.

Bilim insanları, şizofrenlerin kan ve beyin hücrelerinde Omega 3 yağ asitlerinin az olduğunu belirtiyor. Omega 3, beyni ve sinir hücrelerini koruyor, birçok sinirsel rahatsızlık da böylece önlenmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir