Omega 3’ün Yaşlara Göre Etkisi

100) omega-3-yas-etki

Omega 3 yağ asitleri her yaş grubu için önemlidir. Dolayısıyla bütün yaş gruplarının Omega 3 takviyesine ihtiyacı vardır. Omega 3’ün anne karnından itibaren alınmaya başlanması büyümeyi, gelişmeyi, bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığı olumlu etkiler. Şimdi Omega 3’ün yaşlara göre etkilerini inceleyelim.

Bebeklikte ve Gebelikte Omega 3 Kullanımı

 • Anne adaylarının, gebelik döneminde omega 3 yağ asitleri içeren besinleri sıklıkla tüketmeleri veya omega 3 takviyesi yapmaları, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur.
 • Anne sütü, bebek için en ideal omega 3 kaynağıdır. Bebeğin bağışıklık gelişimi için en az 6 ay anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Bebeğin anne sütünden yararlanması için, anne adayının doğru ve sağlıklı beslenmesi önem taşımaktadır.
 • Omega 3, bebeklerin beyin ve vücut gelişimini olumlu etkiler. Dolayısıyla bebeğin el-göz koordinasyonu, dikkati, hafızası, algılaması, öğrenme kapasitesi ve sosyal davranışları hızlı bir şekilde gelişir.

Çocuklarda ve Gençlerde Omega 3 Kullanımı

 • Omega 3, bağışıklık gelişimi için önemlidir. Çocukların omega-3 açısından zengin beslenmesi, çocuklarda sıklıkla görülen orta kulak iltihabı, sinüsit, üst solunum yolu enfeksiyonları, hava yolları inflamasyonu ve astım semptomları gibi hastalıkların oluşum riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite görülen çocuklarda omega-3’ün olumlu etkileri olduğuna yönelik bilimsel veriler gün geçtikçe artmaktadır.
 • Omega-3, gençlerdeki depresyon gibi ruhsal sorunların önlenmesi açısından da faydalıdır.
 • Bilimsel yayınlar Tip 2 diyabet hastalığının önlenmesinde de faydalı olduğunu göstermektedir.

Erişkinlerde Omega 3 Kullanımı

 • Omega 3, erişkinlerin ve yaşlıların günümüzde sıklıkla karşılaştıkları kalp ve damar hastalıkları, kanser, Alzheimer, kemik eklem rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır, zihinsel ve fiziksel sağlıklılığın devamlılığına yardımcı olur.

Kısacası sağlıklı bir yaşam istiyorsak, tüm yaşamımız boyunca omega-3’ün günlük beslenmemizde yer almasına özen göstermeliyiz.

Omega 3’ün Yaşlara Göre Etkisi” yazısına 2 yorum yapıldı

 1. banu üzbek Reply

  erişkinler için ürettiğiniz balık yağlarında aroma kullanmaya gerek var mı??? erişkin balık yağı capsülleri sert kapsül mü ve üretiminde azot gazı kullanılıyor mu?? ayrıca erişkin balık yağı kapsülleri kırılınca deniz kokuyor mu??? cevaplarsanız sevinirim…

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Banu Hanım. Sorularınızın cevapları sırasıyla şöyledir: Möller’s Omega-3 kapsül formunda aroma yoktur. Sıvı formlu ürünlerde, yoğun balık kokusu nedeniyle tüketimi kolay olmayacağı düşünülerek doğal aromalandırma yapılması tercih edilmekte iken, kapsül formlu ürünlerde balık yağı, kapsülün içinde bulunduğu için balık kokusu hissedilmemekte, böylece aromalandırmaya gerek duyulmamaktadır. Balık yağı kapsülleri yumuşak jelatin kapsüldür. Üretimi sırasında azot kullanılıp kullanılmadığı hakkında bilgimiz bulunmadığı için, bu konu üretici firmaya danışılmış olup gelen cevap doğrultusunda yeniden sizinle paylaşımda bulunacağız. Balık yağı kapsüllerini iğneyle deldiğiniz, kesici bir aletle kestiğiniz veya çiğnediğiniz takdirde ancak balık yağı kapsülden dışarı çıkabilir. O takdirde yoğun balık kokusuyla karşılaşırsınız. Kapsülde bu şekilde hasar oluşmadığı takdirde, yutma sırasında balık kokusu hissedilmemektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir