Omega-3 Okuma Yeteneğini Geliştiriyor

shutterstock_675425011

Omega-3 yağ asitlerinin çok sağlıklı olduğunu ve alınması gerektiğini vurgulayan, bunun için de balık tüketilmesini öneren doktorlar, balık sevmeyen veya tüketemeyen kişiler için balık yağı takviyesini öneriyor. Özellikle çocuklardaki zeka gelişimi, fiziksel büyüme konusunda Omega-3’ün faydaları bilinmektedir. Çocukların okul başarısı için omega-3 alımı öneriliyor.

Omega-3 kaynağı olan balık yağı takviyesinin önemini daha iyi vurgulayabilmek için, İsveç’te, okul çağındaki çocuklar üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Deneyde birkaç ay boyunca yüzlerce öğrencinin bir kısmına gerçek balık yağı takviyesi verilirken, diğer kısma gerçek olmayan, etkisiz yağ takviyesi verilir. Deneyin sonunda gerçek balık yağı takviyesi alan çocukların diğer çocuklara göre daha önemli ve olumlu gelişime imza attıkları gözlenmiştir. Balık yağı alan çocuklar okuma problemlerini çözüp, derslerinde başarı sağlarken aynı zamanda hiperaktivite sorununu yenmişlerdir.

Balık yağı çocuklardan yetişkinlere kadar her yaştan insanın alabileceği bir takviyedir. Zihinsel ve fiziksel fonksiyonların sağlığı açısından birçok fayda sağlayan Omega-3; insan yaşamı için önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir