Mutlu Çocuklar Ülkesi Hollanda

Tarım konusundaki başarısıyla adından söz ettiren Hollanda’nın meşhur olduğu bir diğer konu mutlu çocuklar yetiştirmesi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Örgütü (UNICEF) tarafından yapılan araştırma sonucunda Hollanda, dünyanın en mutlu çocuklarının yaşadığı ülke olarak seçildi. Peki, bu mutluluğun altında yatan sebepler nelerdir? Hollanda’nın bu başarısının kaynağı nedir? Hep birlikte öğrenelim.

Aile içi iletişim

Uzmanlar Hollandalı ailelerde iletişimin gücüne vurgu yapıyor. Aile içinde tüm üyelerin birbirleriyle olan güçlü iletişimi, birlikte geçirdikleri vakit ve birbirleriyle olan diyaloglarının çocuklar üzerinde mutlu bir etki bıraktığını gözlemlemiştir.

Bisiklet kullanma oranı

Bisiklet kullanma oranının en yüksek olduğu ülke Hollanda’dır. Aileler çocuklarının bisiklet kullanarak, bisiklet yolundan okula gidip gelmelerinin verdiği güvenle yaşıyorlar. Çocuklar ise bisiklet ile mutlu bir şekilde okullarına ulaşıyor.

Eğitim sistemi

Ülkemizdeki eğitime kıyasla Hollanda’da çocuklar okula rekabet duygusuyla değil kişiliklerini, becerilerini öğrenmek amacıyla gidiyor. 6 yaşına kadar okuma – yazma – matematik gibi şeyler öğrenmeyen, ödev sorumluluğunu üstlenmeyen çocuklar, 10 yaşına kadar sınav olmuyorlar. 11 yaşına gelen çocuk gitmek istediği okulu kendisi seçiyor.  Böylece çocuklar okuldan korkmuyor, sıkılmıyor aksine severek eğlenerek gidiyorlar.

Babanın çocuklarla aktif bir şekilde ilgilenmesi

Çocuk büyütmede esas olan kişi çoğu toplumda anneyken Hollanda’da bu durum tamamen müşterek kabul ediliyor. Babalar, okul çıkışında çocuklarını alıyor, yasalar babalara çocuklar için günlük özel izinler sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir