Möller’s Omega 3 Tüketim Süresi

Balık yağları, kapakları ilk açıldığı andan itibaren havayla temasa geçer. Balık yağının havayla temasa geçmesiyle de oksidasyon süreci başlar. Bu sürecin yavaş veya hızlı ilerlemesi, balık yağının üretim kalitesine, havanın oksijeni ile temas etme sıklığına, saklandığı ortamın sıcaklığına ve doğrudan güneş ışığına maruz kalıp kalmamasına göre değişir.  Bu nedenleri en aza indirgeyebildiğiniz takdirde oksidasyon süreci yavaşlayabilmektedir. Sağlığı tehlikeye atmamak amacıyla gıdalarda kullanılan antioksidanların da ilave edilmesi oksidasyon sürecini mümkün olduğunca geciktiren önemli bir destektir.

Okside olmuş bir balık yağının kullanılması önerilmez. Çünkü böyle bir balık yağı tazeliğini ve besin değerini yitirmiştir, kalitesi bozulmuştur, tadı ve görüntüsü değişmiştir, vücudumuz için zararlı olabilecek hale dönüşmüştür.  Bu nedenle, tüm balık yağı ürünleri için ambalajın üzerinde belirtilen saklama koşullarına ve kapağı açıldıktan itibaren tüketilmesi tavsiye edilen sürenin aşılmamasına özen gösterilmelidir.

Üretim kalitesi tescilli olan Möller’s Omega 3’ün kapağı açıldıktan itibaren buzdolabında saklanması ve 3 ay içinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu süre boyunca tazeliği ve kalitesi garantilidir, güvenle kullanabilirsiniz.

Möller’s Omega 3 Tüketim Süresi” yazısına 23 yorum yapıldı

 1. Sibel Keçici Erbul Reply

  Merhaba balik yagini 3,5 yasindaki kizim icin kullaniyorum. Actigimdan beri buzdolabinda sakliyorum fakat bir gece oda sicakliginda kaldi. Kullanmamda sorun var midir acaba ??

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Sibel Hanım, Möller’s Omega-3 sıvı formu, doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığı veya ateş yanı, kalorifer yanı gibi sıcakla temas sağlanabilecek yerde olmadığı müddetçe, 1 gün gibi kısa bir süre oda sıcaklığında muhafaza edilmesi oksidasyon riski oluşturmaz. Fakat daha uzun süreli oda sıcaklığında bırakmamanızı ve yeniden buzdolabında muhafaza etmeye başlamanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Gökhan Reply

  Merhabalar ürününüzü severek kullanıyorum, Ürünümü dolapta saklıyorum ve Seyahat sebebiyle kapağını sadece 2 defa açıp kullanabildik. 3 ay oldu. Oksidasyon gerçekleşmişmidir?

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Gökhan Bey. Möller’s Omega-3 sıvı formu için yapılan stabilite testleri sonuçlarına göre, kapağı açıldıktan itibaren buzdolabında saklandığı takdirde 3 ay boyunca tazeliği garantilidir, fakat bu süre sonrasında tazelik garantisi kalmamaktadır. Okside olup olmadığı ancak analiz yapılarak anlaşılabileceği için sağlık riski oluşturmamak amacıyla, bu sürenin aşılmış olması durumunda bu ambalajın kullanımına devam edilmesi tavsiye edilmez. Öte yandan kapağını açtığınızda halen tutti frutti aroması geliyorsa, tattığınız zaman acımsı bir balık yağı tadı yok ise ve ağzınızda karışık meyveli sakızların tadına benzer tat kalıyorsa ve şişenin içindeki sıvıya baktığınızda halen berrak görüntüsünü koruyorsa, tercihiniz doğrultusunda birkaç gün daha kullanmaya devam edebilirsiniz. Okside olmaya başlayan balık yağı, öncelikle tadında değişiklikler hissettirir. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi okside olup olmadığının kesinliği, ancak analizle anlaşılabilir. İlave olarak şu konuyu da belirtmek isteriz ki; Möller’s Omega-3 sıvı formu her mevsim kesintisiz kullanıma uygundur. Tavsiye edilen günlük kullanım miktarına uyulduğu takdirde yazın da kullanmaya devam edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Gül Reply

  Merhabalar 9 yaşında oğlum var möllers i tavsiye üzerine aldım nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum aç karinlami tok karinlami günde ne kadar ölçüsü bilgi verirseniz çok sevinirim ayrıca kilo yaparmı .
  Teşekkürler

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Gül Hanım. Möller’s Omega-3 sıvı formunun 4 yaş üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için günde 5 ml. (1 tatlı kaşığı) kullanımı önerilmektedir. 9 yaşındaki oğlunuz, günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına günde 5 ml (1 tatlı kaşığı) kullanabilir. Gerekli durumda meyve suyu veya süt içine karıştırarak da verebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Nisa güney Reply

  Merhaba 1 senedir dolapta saklıyoruz sıcakla TEMA’sı olmadı ara vermiştik unuttuk tekrar kullanabilir miyiz

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Nisa Hanım. Kullanmış olduğunuz form Möller’s Omega-3’ün sıvı formu ise, kapağı açıldıktan itibaren kullanımı tavsiye edilen süreyi fazla aşmış olması nedeniyle kullanılmamasını tavsiye ederiz. Tüm sıvı formlu balık yağlarının kapağı açıldıktan itibaren doğrudan hava ile temasa geçmeleri neticesinde oksidasyon süreçleri başlar. Bu durum zamanla balık yağının tadında, tazeliğinde ve kalitesinde bozulmalara sebep olur. Sıcaklık ve güneş ışığına maruz kalma oksidasyonu tetikleyici etkenler olması nedeniyle, sıvı formlu balık yağlarının şişe kapağı açıldıktan itibaren buzdolabında saklanması ve her balık yağına özgü ambalajı üzerinde belirtilen sürede tüketilmesi tavsiyesi yapılmaktadır. Möller’s Omega-3 sıvı formu için, kapağı açıldıktan itibaren belirtilen bu süre 3 aydır ve bu süre boyunca tazeliği ve saflığı garantilidir, lezzetli tadını ise korumaktadır. Bu süre stabilite testleriyle belirlendiği için, belirtilen süreyi aşmış olan balık yağlarının tazelik garantisi kalmamaktadır ve okside olup olmadığı ancak laboratuvar testiyle anlaşılabilmektedir. Bu nedenle kapağı açıldıktan itibaren 1 yıl gibi bir süre geçtiği için kullanmamanızı tavsiye ederiz. Eğer kullanmış ve ambalajı yarım kalmış olan ürün, Möller’s Omega-3 kapsül formu ise, kapsül balık yağı ile hava temasını önlemesi nedeniyle, ambalaj üzerinde belirtilen TETT (Tavsiye edilen tüketim tarihi) boyunca kullanılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Nisa Reply

  Merhabalar mollers balık yagını açtgödan beri dolapta kullanam dm neredeyse hiç 3 ayı geçti acaba bir sorun olur mu anca 3 kere kullanmıştım

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Nisa Hanım. Sıvı formlu balık yağlarının kapağı açıldıktan itibaren doğrudan hava ile temasa geçmeleri neticesinde oksidasyon süreçleri başlar. Zamanla balık yağının tadında, tazeliğinde ve kalitesinde bozulmalara sebebiyet oluşturur. Sıcaklık ve güneş ışığına maruz kalma oksidasyonu tetikleyici etkenler olması nedeniyle, sıvı formlu balık yağlarının şişe kapağı açıldıktan itibaren buzdolabında saklanması ve her balık yağına özgü ambalajı üzerinde belirtilen sürede tüketilmesi tavsiyesi yapılmaktadır. Möller’s Omega-3 sıvı formu için, kapağı açıldıktan itibaren belirtilen bu süre 3 aydır. Bu süre boyunca tazeliği ve saflığı garantilidir, lezzetli tadını ise korumaktadır. Belirtilen süre stabilite testleriyle belirlenmektedir. Bu süreyi aşmış olan balık yağlarının tazelik garantisi kalmadığı ve okside olup olmadığı ancak laboratuvar testiyle anlaşılabildiği için kullanmamanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 6. Saynur Reply

  Merhaba
  Balik yagi ile birlikte vitaminde veriyorum. Ama ikisini ayni gune getirmiyorum oyuzdende malesef sise bitmedigi halde 3 ay doldugu icin atacagim.
  Benim sorum baska bir vitamin ile mollers balik yagini ayni gun versem sizce zarari olur mu yada fazla gelir mu?
  Tesekkurederim

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Saynur Hanım. Möller’s Omega-3 sıvı formu, tek başına kullanıldığı takdirde her gün ve her mevsim kullanıma uygundur. Fakat Multivitamin içerikli ürünler içerisinde de, Möller’s Omega-3’de olduğu gibi A ve D vitaminleri bulunması nedeniyle, bu iki ürünün birlikte kullanılması önerilmez. A, D ve E vitaminlerini de içeren multivitamin bir ürün kullanılacaksa, Möller’s Omega-3 içerisinde de bu vitaminlerin bulunması nedeniyle birlikte kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanızı önermekteyiz. Eğer her iki ürünü de kullanmak istiyorsanız, bir ürünün ambalajı bitene kadar düzenli kullandıktan sonra, o ürünü geçici olarak bırakıp, diğer ürüne başlayarak dönüşümlü kullanmanızı önermekteyiz. Ayrıca belirtmek isteriz ki Möller’s Omega-3 sıvı formunun 3 ayda bitirilememesi söz konusu ise, yetişkinlerin kullanımına da uygun olduğunu hatırlatmak isteriz. İsterseniz eğer, kendiniz için de günde 5 ml. (1 tatlı kaşığı) kullanabilir, sağlığınıza siz de yatırım yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Zehra Reply

  Merhaba 16 aylık kızım için kullanabilirmiyim ne kadar vermeliyim??

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Zehra Hanım. Möller’s Omega-3 sıvı formu, Norveç Beslenme Kurulu tarafından 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren kullanımı önerilen, diğer Avrupa ülkelerinde ambalajı üzerindeki etikette 6 aylıktan itibaren kullanım dozu belirtilen, 1 yaş altındaki bebeklerde dahi yapılmış klinik çalışmaları olan, ülkemizde ise 1 yaşından itibaren pediatrist hekimler tarafından tavsiye edilen kalitesi tescilli, saflığı garantili, doğal içeriğe sahip balık yağıdır. 1 yaşındaki çocuğunuz için günde 2,5 ml yarım tatlı kaşığı) ölçüsünde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen https://www.mollers.com.tr adresini ziyaret ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Özgür gülen Reply

  internetten almış olduğum möllers balık yağında yarısına bile gelmeden acılaşma oldu.içmeden önce görüntüsü bulanıktı.diplere doğru yoğun tortu görünümü vardı.güvenilir bir siteden aldım.buzdolabında saklıyordum.defalarca kullandım.ilk defa oluyor.sizce ne olabilir

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Özgür Gülen. Möller’s Omega 3, tarafımızdan Norveç’ten ithal edildikten sonra ecza depolarına gönderimi yapılmakta, eczaneler çalıştıkları ecza deposu vasıtasıyla eczanelerinde bulundurmakta ve kullanıcılara ulaştırmaktadır. Tüm bu lojistik süreç boyunca uygun saklama koşulları sağlanmakta ve eczanelere ulaştırılmasına kadar sistemli olarak takip edilmektedir. Böylelikle, Bakanlık tarafından onaylı ürünlerin, uygun saklama koşullarının da uygulanması ile kalitesini koruyarak sağlıklı bir şekilde Möller’s Omega-3 tüketicilerine ulaşması sağlanmaktadır. Bu nedenle eczanelerden satılan tüm Möller’s Omega-3 balık yağları firmamız sorumluluğunda ve garantisindedir. Möller’s Omega 3 sıvı formunun her üretim partisi aynı kaliteye sahiptir. Kapağı açılmadığı müddetçe TETT’sine (Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi) kadar, kapağı açıldıktan itibaren de 3 ay boyunca kalitesini, berrak likit görüntüsünü ve aromasını korumaktadır. Öte yandan Möller’s Omega-3’ün internet üzerinden yapılan satışları firmamız sorumluluğunda değildir. Çeşitli e-ticaret sitelerinde yapılan satışlar ile firmamızın bir ilgisi olmadığı gibi, uygun saklama koşullarına uyulup uyulmadığı, miyad kontrolü ve güvenilirliği de kontrol edilemediği için kalitesi garanti edilememektedir. Nitekim Möller’s Omega-3 hakkında belirttiğiniz fiziksel değişimler ürünün oksidasyona uğradığının işaretleridir. Oda sıcaklığından yüksek ortam sıcaklığında veya doğrudan güneşe maruz bırakılarak saklanması veya kapağı açıldıktan itibaren kullanım önerisinde bulunulan 3 aydan daha fazla süreli kullanıma devam edilmesi oksidasyonu oluşturucu etkenlerdir. Okside olmuş bir ürünün kullanılmamasını tavsiye ederiz. Sizden ricamız güvenli kullanımı sağlamak amacıyla eczanelerden satın almanız ve kapağı açıldıktan itibaren 3 ayda tüketimini sağlamanızdır. Bu süreyi geçmiş balık yağları buzdolabında saklansa dahi tazelik ve kalite garantisi kalmamaktadır. Yardımcı olabileceğimiz bir sorunuz olduğu takdirde bize ulaşmanızdan memnuniyet duyar, sağlıklı günler dileriz.

 9. Gizem Reply

  Merhaba, 5 aylık bebeklerime Möllers omega-3 kullanmak istiyorum. Türkiye’deki Möllers formu ile Norveç Beslenme Kurulu tarafından 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren kullanımı önerilen form birebir aynı mıdır? Bu bilgiye dayanarak bebeklerimde kullanmak istiyorum.

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Gizem Hanım. Öncelikle belirttiğiniz konuya bir açıklık getirmek isteriz: Möller’s Omega 3 sıvı formu, güçlü omega 3 yağ asitleriyle birlikte doğal D vitamini kaynağıdır da. Möller’s Omega-3 balık yağlarının ne kadar güvenilir olduğunun bir göstergesi olarak, Norveç Beslenme Kurulu tarafından 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren kullanımının önerildiği de belirtilmektedir. Norveç’te bebeklik döneminde yüksek omega-3 miktarları kullanılabilmektedir. Öte yandan Norveç’te yapılan uygulama ülkemizdeki uygulamayla farklılık göstermektedir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından 1 yaşına kadar bebeklik döneminde günlük 400 IU D vitamini damlası kullanılması gerektiği belirtilmekte, bu nedenle 1 yaşına kadar bebeklerde bu miktarı içeren D vitamini damlaları rutin kullanılmaktadır. Möller’s Omega-3 sıvı formu içerisinde de D vitamini bulunması nedeniyle, fazla D vitamini alımını önlemek amacıyla, ülkemizde 1 yaşına kadar bu iki ürünün birlikte kullanılması önerilmez. Norveç’te ise 400 IU D vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için tek başına, doğal D vitamini kaynağı da olan Möller’s Omega-3’den günde 5 ml. kullanılmakta, fakat bu miktar ülkemizde omega-3 miktarı açısından özellikle 5 aylık bebekler için oldukça yüksek bulunmaktadır. Ülkemizde küçük bebeklerde güvenilir omega-3 miktarının ne kadar olduğu tespit edilemediği ve bu konuda çalışmalar yapılamadığı için risk oluşturmamak amacıyla, 4 yaş altı çocuklarda günde 2,5 ml. kullanımı önerilmektedir. Bu miktar da 200 IU D vitamini içermesi nedeniyle 1 yaşına kadar alınması gerekli olan 400 IU’yu karşılayamamaktadır. Bu nedenle Norveç’e göre ülkemizde uygulama farklılığı bulunmaktadır. Mümkünse 1 yaşına kadar D vitamini damlası kullanımına devam etmenizi, 1 yaşından itibaren her bir çocuğunuz için günde 2,5 ml. Möller’s Omega-3’ü vermeye başlamanızı önermekteyiz. Ya da kullanıyor olduğunuz D vitamini damlasının günlük kullanım miktarını yarıya azaltabilme imkanınız olabilirse eğer, bu damladan günlük 200 IU ile birlikte Möller’s Omega-3’ün günlük 2,5 ml’si ile de 200 IU D vitamini alındığında toplam 400 IU karşılanabilir. Bir diğer husus ise, eğer halen emziriyor iseniz ülkemizde 6 aya kadar anne sütü haricinde başka bir gıdanın verilmemesi önerilmektedir. Ülkemizdeki Möller’s Omega-3 sıvı formu doğal tutti frutti (karışık meyve) aromalıdır. Bebekleriniz lezzetli tattaki gıdaları tüketmeye başlayınca anne sütünü bırakma ihtimali olacaktır. En az altı ay farklı tattaki gıda verilmemeye özen gösterilmektedir. Norveç’te Möller’s Omega-3 sıvı formunun 3 formu bulunmaktadır. İçerikleri ve saflıkları birebir aynı olmakla birlikte sadece aroma farklılıkları söz konusudur. Norveç’te doğal Tutti Frutti aromalı ve doğal Limon aromalı formlarıyla birlikte herhangi bir aroma içermeyen, sadece balık tadı olan formu da bulunmaktadır. Norveç’te 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren aromasız formu kullanılmakta, fakat 6 aylıktan itibaren aromalı formları da kullanılabilmektedir. Özetle; Bebekleriniz artık anne sütü almıyor ise ve ayrıca günlük verdiğiniz D vitamini damlasını yarıya düşürebilme imkanınız var ise, Möller’s Omega-3’ü de günde 2,5 ml. verebilirsiniz. Anne sütü alıyor ise Möller’s Omega-3’ü 6 aylıktan itibaren vermeye başlayabilirsiniz. Kullanıyor olduğunuz D vitamini damlasını yarıya düşürebilme imkanı yok ise, o zaman 1 yaşına kadar bu damlayı kullanmaya devam edip Möller’s Omega-3’ü de 1 yaşında günde 2,5 ml. vermeye başlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 10. Ercan Reply

  Aldığım ürünün balık yağı trigliserid formunda 1000mg omega 3 yağ asidi 600 mg Epa 310 mg DHA 220 MG YAZIYOR ORJINALMI ACABA

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Ercan Bey. Öncelikle Möller’s Omega-3 balık yağlarına gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Web sitemizde söz ettiğimiz gibi, Möller’s Omega-3’ün firmamız tarafından yalnızca eczanelere satışı gerçekleşmektedir. Ürünlerimiz Norveç’ten ithal edildikten sonra ecza depolarına gönderimi yapılmakta, eczaneler çalıştıkları ecza deposu vasıtasıyla eczanelerinde bulundurmakta ve tüketicilere ulaştırmaktadır. Tüm bu lojistik süreç sistemli olarak takip edilmektedir. Böylelikle, Bakanlık tarafından onaylı ürünlerin, uygun saklama koşullarının da uygulanması ile sağlıklı bir şekilde Möller’s Omega-3 tüketicilerine ulaşması sağlanmaktadır. Bu nedenle eczanelerden satılan tüm Möller’s Omega-3 balık yağları firmamız sorumluluğunda ve garantisindedir. Öte yandan internet üzerinden satın alınan ürünler ise firmamızın sorumluluğunda değildir. Çeşitli e-ticaret sitelerinde yapılan satışlar ile firmamızın bir ilgisi olmadığı gibi, uygun saklama koşullarına uyulup uyulmadığı, miyad kontrolü ve güvenilirliği de kontrol edilememekte olduğunu belirtmek isteriz. Tüm bu nedenlerden dolayı Möller’s Omega-3 balık yağlarının en güvenilir alım noktaları olan eczanelerden almanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

 11. Ayşe baltacı Reply

  Bir internet sitesinden aldığım möllers balik yağı sivisinin üretim tarihi20 04 2016 yani 3 yıl geçmiş ‘raf ömrü bir yıl kalmış ürünü kullanabilirmiyim yada firmaya iade etmem ve daha yeni bir urun mu almam daha iyi olur

 12. Fatma Reply

  Merhaba mollers balik yagi ile aynı gün cinkoda veriyorum zararı varmıdır 3 buçuk yaşında oğlum bide balik yagi verdikten sonra ağzı ve agiz etrafı cok fena kokuyo na yapabiliriz bu konuda

 13. Fatma Reply

  Merhabalar möllers omega 3 balık yağı aldım eczaneden 11 yaşındaki oglum için oglum akranlarına göre boyu kısa ve zayıf boyunun uzamasına ve kilo almasına etkisi olurmu tesekur ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir