Mitler & Gerçekler

Mit 1: Tüm balık yağları temelde aynıdır.

Gerçek şu ki; Cod Liver Oil (Morina balığı karaciğer yağı) ve Fish Oil (Balık gövdesinden elde edilen yağ) içerdikleri omega-3 yağ asidi miktarları ve doğal A ve D vitamini içeriği olup olmaması açısından farklılık göstermektedir. Cod Liver Oil ürünleri arasında dahi farklılık söz konusu olabilmektedir. Tüm balık yağları;

 • Balığın bulunduğu bölge,
 • Balık yağının hangi ülkede üretildiği,
 • Geleneksel ya da yeni üretim teknikleriyle işlenmiş olmaları,
 • Balık yağının doğal mı, yoksa sentetik formda mı olduğu, (Trigliserid ve Serbest yağ asidi formundaki balık yağları doğaldır, etil ester formunda olanlar sentetiktir).
 • İçeriğinde bulunan vitaminler ve bu vitaminlerin bozulmadan korunması
 • Uluslararası denetimlerin varlığı,
 • Ağır metaller gibi zararlı maddelerden ayrıştırılması amacıyla uygulanan saflaştırma yöntemleri,
 • Üretimin her aşamasında uygulanan analizler,
 • Balık yağı üretiminin ve şişelenmesinin aynı yerde veya farklı ülkelerde yapılmış olması

açısından her adımda farklılaşabilmektedir. İlk adımdan son adıma kadar kalitenin ön planda tutulduğu sabırlı ve disiplinli bir süreç gerçekleşmelidir.

Mit 2: 4 yaş altı çocuklarda omega 3 kullanımı tavsiye edilmez.

Norveç’te üretilen Cod Liver Oil (Morina balığı karaciğer yağı) ürünlerinin, Norveç Beslenme Kurulu tarafından 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren kullanımı önerilmektedir. Bunun nedeni omega-3 içeriğinin yanında doğal D vitamini kaynağı da olmasıdır. Ülkemizde ise bebeklik döneminde D vitamini damlaları kullanılması nedeniyle, bu damlaların kullanımını tamamlandıktan itibaren başlanabilir. Hekimlerin önerisiyle genellikle 1 yaş civarında bu damlaların kullanımı tamamlanmaktadır. Bu yaştan itibaren çocuk veya yetişkinler için günlük ihtiyacın karşılanması amacıyla da doğal D vitamini kaynağı olan Cod Liver Oil ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz. 4 yaşına kadar yarım doz, 4 yaşından sonra tam doz kullanımı tavsiye edilmektedir.

Mit 3: Cod Liver Oil (Morina balığı karaciğer yağı) kullanılması tavsiye edilmiyor.

Morina balığı karaciğer yağı, güçlü omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra doğal A ve D vitamini kaynağıdır. Cod Liver Oil ürünlerinin güvenilir olması açısından dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır:

 • İçeriğinde bulunan A ve D vitaminleri miktarlarının her gün alınmaya uygun miktarlarda olması ve böylelikle yazın dahi kullanım imkanı sağlaması,
 • Vücuda zararlı olan ağır metaller gibi toksik maddelerden arındırılmış olarak güvenilir saflıkta olması.

Eğer bu iki kriteri karşılayan bir Cod Liver Oil ürünü ise her gün ve her mevsim güvenle kullanılabilir.

Mit 4: Hamile bayanlar Cod Liver Oil ürünlerinden uzak durmalıdır.

Bir önceki maddede belirtilen kriterleri karşılayan bir Cod Liver Oil ürünü tek başına kullanıldığı takdirde hamileler için de güvenilirdir. Fakat hamilelik döneminde genellikle çeşitli vitamin ve minerallerden oluşan multivitamin ürünü de kullanılmaktadır. Bu ürünler içinde de A, D ve E vitaminleri bulunmaktadır ve genellikle A vitamini miktarı yüksek olabilmektedir. Bir Cod Liver Oil ürünü ile birlikte bir multivitamin takviyesi de kullanıldığı takdirde, her iki üründeki A, D ve E vitaminlerinin toplam miktarları fazla olabilir.  Her ne kadar Avrupa ülkelerinde bir Cod Liver Oil ve bir multivitamin ürünü birlikte kullanılıyor olsa da, ülkemizde A, D ve E vitaminlerinin günlük alınabilecek maksimum miktarları, Avrupa ve Amerika kaynaklarına göre düşük tutulmaktadır. Bu nedenle birlikte kullanım konusu veya dönüşümlü kullanma alternatifi muhakkak doktora danışılmalıdır.

Mit 5: Balık yağı cıva ve dioksin gibi zararlı toksinler içerebilir.

Moleküler distilasyon vb. hassas saflaştırma yöntemleri sayesinde balıkta bulunan ağır metaller ve diğer toksinler ayrıştırılarak uzaklaştırılmaktadır. Mükemmel saflığa sahip olan ve uluslararası denetimlerden geçen balık yağlarına güvenebilirsiniz.

Möller’s Omega-3, 161 yıldır kendini kanıtlamış güvenilir bir Cod Liver Oil (Morina balığı karaciğer yağı) ürünüdür. Dünyanın en temiz denizi kabul edilen Kuzey Atlantik Denizi’ndeki yabani kuzey kutbu morina balığından elde edilmesine rağmen, en hassas saflaştırma yöntemi olan “moleküler distilasyon” yöntemi ile ağır metaller gibi zararlı maddelerden arındırılarak mükemmel saflığa sahiptir. İçeriğinde bulunan A ve D vitaminleri kesinlikle yüksek miktarlarda olmayıp, aksine her gün alınmaya uygun miktarlardadır. Güçlü omega-3 içeriğinin yanı sıra, günümüzde her 10 kişinin 7’sinde görülen D vitamini eksikliğinin önlenmesinde, günlük D vitamini ihtiyacını karşılaması açısından da önemli doğal bir kaynaktır. Ülkemizde 1 yaşından itibaren her yaşın kullanımına uygun olan Möller’s Omega-3’ü her gün güvenle kullanabilirsiniz.

Mitler & Gerçekler” yazısına 6 yorum yapıldı

 1. gunay gundogd u Reply

  Ben oglum icin kullanmak istiyorum ve aldim fakat uzun kullanimlarda epifizleri kapatip boy uzamasini engelleyecegini duydum halbuki ben aksine boyunu uzatmaya yardimci olarak kullanmak istiyorum bana nasil kullanmam gerektigi konusunda bilgilendirirmisiniz

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Omega-3 yağ asitleri anne karnındaki bebeklik döneminden itibaren çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklemektedir. Uzmanlar yaşamın her döneminde omega-3 ihtiyacı olduğunu belirtmekte, her gün omega-3 açısından zengin beslenme veya takviye edici gıdalarla ihtiyacın karşılanması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Fakat çocuk veya yetişkinlerde olsun genel sağlık üzerine birçok faydası olmasına rağmen, boy uzatma üzerine etkisi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Uzmanlar tarafından çocuklarda boy uzamasının genetiğe ve özellikle proteince ve kalsiyumca zengin beslenmeye bağlı olduğu belirtilmektedir. Her ne kadar Möller’s Omega-3, doğal D vitamini içerdiği, bu vitaminin de kalsiyum tutulumunu sağlayarak kemikleri güçlendirdiği bilinse de, yine de Möller’s Omega-3’ün boy uzatıcı etkisi hakkında bir iddiada bulunamamamız nedeniyle, bu konuda kullanım tavsiyemiz olamamaktadır maalesef. Sağlıklı günler dileriz.

 2. çigdem Eyigün Reply

  Merhaba.4 yaş ooglumma hangi var kyagini onerirsiniz.ve siparisi nerden yapılan.çünkü İstanbul da aradık bulamadık.

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Çiğdem Hanım, Möller’s Omega-3 tek formdur. Çocuk ve yetişkinler için olmak üzere her yaşa özgü kullanım imkanı ile tüm aile bireyleri tarafından kullanılabilmektedir. 4 yaşındaki oğlunuz için günde 5 ml (1 tatlı kaşığı) önerilmektedir. Herhangi bir eczaneden temin edebilirsiniz. Eczacınızın elinde olmadığı durumda, eczacınızdan çalıştığı ecza deposuna sipariş vermesi rica edildiği takdirde en kısa sürede eczaneye ulaşmaktadır. Yine de ulaşamama durumu söz konusu olursa eğer siz veya eczacınız bizi 0 216 450 01 23 no’lu telefondan aradığınız takdirde Möller’s Omega-3’ün istediğiniz eczaneye ulaştırılması konusunda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Seçil Reply

  Merhaba ben 18 aylık otizm teşhisi konan oğlum için kullanmayı düşünüyorum. Ürünlerinizin ifos onayı ibaresini göremedim.

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Seçil Hanım. Öncelikle oğlunuzun olumlu gelişmeler göstermesini ümit ederiz. Möller’s Omega-3, oğlunuz için güvenle kullanabileceğiniz balık yağıdır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiler ve referansları şöyledir: Bahsettiğiniz sertifika programı, GOED “Plus” kategorisi üyesi olan “Nutrasource Diagnostics” isimli Kanada menşeli, özel ve ticari bir firmanın uyguladığı sertifika programıdır. Nutrasource Diagnostics firmasının akredite laboratuvarı mevcut olup, GOED standartları doğrultusunda hazırlanan analiz kriterleri uygulanarak balık yağı analizi yapmaktadır. Fakat diğer akredite gıda laboratuvarları gibi, sadece balık yağı analizi değil, bunun haricinde GDO, enzim ve diğer ürün analizleri de yapan bir kuruluştur. Kendilerine başvuru yapan firmaların balık yağları incelenmekte ve kontrol standartlarına göre uygun olanlar web sitesinde açıklanmaktadır. Fakat kendileri tarafından asla bir markanın veya firmanın onaylanmadığı da belirtilmektedir. Web sitesi incelendiği zaman, ülkemizde oluşturulmaya çalışılan “sadece bu firma tarafından isimlendirilmiş olan balık yağı analizinin yapılmasının gerekli olduğu” gibi bir ifade de asla bulunmamaktadır. Referans: http://www.nutrasource.ca/ifos/resources/faq-consumer.aspx. Nitekim diğer balık yağı analizi yapan akredite gıda laboratuvarları da gerekli olan kriterler doğrultusunda analiz yapmakta ve sonuçları firmalarla paylaşmaktadır. Sonuçlar hakkında bilgi edinmek isteyen tüketiciler, balık yağı üretici veya pazarlama firmasıyla temasa geçtikleri takdirde de analiz sonuçlarını elde edebilmektedirler. Möller’s Omega-3’ün üretici firması “Orkla Health” de, küresel bir kuruluş olan, üretici firmalar tarafından en sıkı kalite ve saflık standartların uygulanması ve tüketiciye yüksek kalite ve güvenilir balık yağlarının ulaştırılması amacıyla oluşturulmuş olan GOED (Global Organization for EPA and DHA Omega-3s) “Plus” kategorisi üyesidir. GOED standartları CRN’in (Council for Responsible Nutrition) Omega-3 Çalışma Grubu Üyeleri tarafından geliştirilmiştir. http://www.goedomega3.com/index.php/our-members/list-of-goed-members
   Möller’s Omega-3’ün üretici firması olan Orkla Health’in, kendisi gibi GOED “Plus” kategorisinde olan ve aynı kalite kontrol standartları uygulayan başka bir özel ve ticari firmaya analiz yaptırması gerekliliği yoktur. http://www.goedomega3.com/index.php/our-members/list-of-goed-members
   Möller’s Omega-3 üretiminde zaten GOED standartları uygulanmaktadır. Möller’s Omega-3 Norveç menşelidir ve Norveç otoritelerince de kalitesi sertifikalandırılmıştır. ISO 22000:2005 üretim kalite sertifikasına sahiptir. Bu sertifika, “22000” ile en üst düzeyde üretim kalitesinin uygulandığını belgelediği gibi “2005” ifadesi ise üretimin her partisinde aynı üretim kalitesinin uygulandığının taahhüdü ve göstergesidir. Möller’s Omega-3 balık yağları her ne kadar ISO 22000:2005 ile her partide aynı kalite garantisiyle üretilmesine rağmen, her üretim partisi için analizler yeniden yapılmakta, ülkemize ithal edildiği zaman da TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından akredite laboratuvarlara gönderilerek yeniden analizi yaptırılmaktadır. Möller’s Omega-3’ün etken maddelerinin miktarı, yağ asitleri değerleri, mikrobiyal kontrolleri, saflığını (kurşun, civa, arsenik, dioksin, PCBler gibi ağır metallerden ayrıştırılması) gösteren toksik madde değerleri, stabilitesi, tat ve koku analizleri yapılmakta, saflık değerleri Avrupa’nın önemli ve bilindik akredite laboratuvarı olan en gelişmiş biyoteknolojik analiz metotlarını kullanan “Eurofins Laboratory” tarafından analiz edilmektedir. Ayrıca, Norveç Cod Liver Oil’ı olarak bilinen ve 164 yıldır dünyaya yayılmış Möller’s Omega-3 markasının sıvı formunun, Norveç Beslenme Kurulu tarafından 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren kullanımının önerilmesi de güvenilirliğinin bir başka göstergesidir. Möller’s Omega-3’ün yukarıda bahsettiğimiz belgelerinin tarafınıza ulaştırılmasını isterseniz eğer, info@mollers.com.tr adresinden mail adresinizi belirttiğiniz takdirde size göndermekten memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir