Migren Ataklarına Karşı Omega 3 Desteği Alın!

Günlük yaşamı zorlaştıran şiddetli baş ağrıları, migren nöbetleri, uzun vadede yaşam kalitesini düşürüyor. Ensede, göz çevresinde ve şakaklarda hissedilen ağrı, süreklilik kazandığı için ne yazık ki kişinin bütün gününü keyifsiz geçirmesine yetiyor. Migren; nörolojik bir hastalıktır. Sadece basit bir baş ağrısı olarak kabul etmek doğru değil. Çünkü migrenin kesin bir tedavisi bulunmuyor. Migren olan kişiler bir ömür boyu bu hastalıkla yaşamaya çalışıyor. Migren en fazla kadınlarda görülüyor, kadınlarda yaklaşık yüzde 20, erkeklerde ise yüzde 8 oranında migren olduğu biliniyor. Migren nöbetlerinde kişiler, şakaklarında şiddetli, zonklayıcı ve keskin bir ağrı hisseder. Uzun süre ağrı kaldığından, ağrı kesici tüketimi artar.

Migrenin nedenleri şöyledir;

  • Genetik yatkınlık ve nedenler kişinin migren olmasına neden olabiliyor. İstatistiklere göre ailede migrenli biri varsa kişinin migren olma ihtimali yüzde 40 oranındadır. Anne ve babanın migren olma durumunda ise bu oran yüzde 75’tir.
  • Hormonsal değişimlerin de migrene sebep olduğu biliniyor. Yine kadınlardaki hormonsal dengesizlikler daha fazla görüldüğünden kadınların migren olma ihtimali yükseliyor.
  • Stresten de kaynaklanabilen migren, son zamanlarda psikosomatik rahatsızlıklardan biri olarak kabul ediliyor.

Migren gibi yaşamı olumsuz etkileyen bir hastalığa kesin çözüm olmasa da, migreni hafifleten hatta kontrol altına alan Omega 3 yağ asitleri gibi değerli besin öğeleri bulunuyor. Bol su içmenin ve Omega 3 yağ asitleri içeren besinler tüketmenin baş ağrısı oluşumunu önleyebildiği ve migren nöbetlerini azaltabildiği belirtiliyor. Bilindiği gibi Omega 3, çok değerli yağ asitleri olup vücudun üretemediği yağlardır. Dışarıdan besinler yardımıyla veya balık yağı gibi takviye edici gıdalarla alınabilmektedir.

Migren tamamen beyin fonksiyonlarındaki sinirsel değişimlerden, rahatsızlıklardan ortaya çıktığı için, beynin işlevselliğinin korunması ve sinir sisteminin güçlendirilmesini destekleyen Omega 3 ile, kişiler migren dahil birçok sinirsel rahatsızlıklardan korunabiliyor. Beyindeki sinirleri yumuşatmak için migren hastaları genellikle karanlık oda tedavisi uyguluyor, ancak bu yöntem vakit alıyor, her zaman mümkün olmuyor. Bunun yerine günlük düzenli Omega 3 içeren besinlerin tüketimi veya balık yağı gibi Omega 3 içeren takviye kullanımı daha etkili ve pratik bir yöntemdir.

Balık Yağı Takviyesi Omega 3 Desteğini Sağlıyor

Migren hastaları için, balık, keten tohumu, semiz otu gibi yiyeceklerin yanı sıra kapsül ve sıvı formlarındaki balık yağları da Omega 3 desteği sunuyor. Çoğu insan Omega 3 yağ asitlerinden bu yağları içeren besinleri sevmediği için mahrum kalıyor. Böyle durumda, ruhsal ve bedensel açıdan sağlıklı yaşam için gerekli olan Omega 3 ihtiyacının karşılanmasına balık yağı takviyeleri yardımcı oluyor.

Bazen sadece şehir gürültüsü, çevresel etkiler, iş yoğunluğu, hatta iklim değişiklikleri bile migreni tetikleyebiliyor. Her an migren ile yaşamak hayatı sekteye uğratıyor. Omega 3 tüketimine önem vermek ve bol su içmek yaşam kalitesinin artırılmasını destekliyor, migren ağrılarının önlenmesinde fayda sağlıyor.

Balık Yağı Takviyesini Yıl Boyu Kullanabilirsiniz

Balık yağı hakkında bilinen yanlışlardan biri balık yağının sadece kışın kullanılabileceği ve yazın kullanılmaması gerektiğidir. Oysaki bu bilgi, günümüzde mevcut olan balık yağları için geçerli değildir. Omega 3 yağ asitlerine tüm yaşam boyunca ihtiyaç duyulmaktadır ve Omega 3 desteği sağlayan balık yağları bu ihtiyacın karşılanmasını destekler. Vitamin içerikli olanlar da dahil olmak üzere tüm balık yağları, her mevsim kullanıma uygun içeriğe sahiptir ve yazın da kullanılabilirler. Günümüz teknolojisiyle balık yağlarının içeriğindeki vitaminlerin miktarları sınırlandırılabilmekte ve her mevsim kullanılabilir uygunluk sağlanabilmektedir. Bu bakımdan bir sakınca olmamakla birlikte, asıl dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak balık yağının her gün kullanıma uygun saflıkta olup olmadığıdır. Hassas saflaştırma yöntemi uygulanmış balık yağları, ağır metaller gibi toksik maddelerden arındırılmış güvenilir saflıktadır ve mevsim ayırt etmeksizin her gün kullanıma uygundur. Saflığı garantili olmayan, kalitesine güven duyulmayan balık yağlarının ise sadece yazın değil, diğer mevsimlerde de düzenli kullanımından kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir