Kolostrumun Bebek Sağlığına Yararları

shutterstock_114431689

Bebeklerin ilk besinleri olan kolostrum, ilk birkaç gün üretilen ve normal süte göre daha yoğun bir kıvama sahip farklı ve değerli bir süttür. Bebeğe olan faydaları ise uzun vadede muazzamdır. İşte kolostrumun sağlığa yararları;

  • Yeni doğan bir bebeğin midesi oldukça küçük olduğu için kolostrum sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besin desteğini sunar, bebeği enfeksiyonalra karşı koruma altına alır.
  • Kolostrum içerisinde antikor ve immünglobulin maddesi bulunur. Bu maddelerin protein oranı epey yüksektir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmesi için önemlidir. Kolostrumda bulunan bu değerli maddeler bebeği zararlı bakterilere, virüslere ve hastalıklara karşı korur.
  • Bebeğin sindirim sisteminin gelişimine destek sağlar. Antioksidan yapısı ile iltihaplanmalara karşı bebeği korur.
  • Bebeğin bağırsak hareketini düzenler. Bebeğin ilk beslenmesi gibi dışkılaması da önemli olduğundan kolostrum ilk dışkı hareketini kolaylaştırır. Ayrıca henüz gelişim döneminde olan bağırsak florasını geliştirir.
  • Yeni doğan bebeklerde çok sık görülen sarılık kolostrum ile çoğunlukla önlenebiliyor. Bebek kolostrumdaki vitamin ve mineraller sayesinde sarılık başta olmak üzere birçok bakteriye, hastalığa karşı koruma altına alınıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir