Kinoanın Faydaları

Güney Amerika’da yetişen kinoa, son yılların en sağlıklı besinlerinden biridir. Faydaları yayıldıkça kullanımı artan kinoa; A, B, C, D ve K vitaminlerini barındırıyor. İşte kinoanın en bilinen faydaları;

Kilo vermeyi hızlandırır: Tüm amino asitleri barındırdığı için tam protein kabul edilen kinoa; düzenli tüketimde kişiyi tok tutar ve az yemesini sağlar. Lif oranının yüksek olması ise kilo verme sürecinde metabolizmayı hızlandırır.

Sinir sisteminde rol oynar: Kinoanın magnezyum içermesi sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar. Sinirlerin duyarlılığını azaltan ve şiddetli beden ağrılarını dindiren kinoa, özellikle kronik migren problemi yaşayanlarda etkilidir.

Glutensiz bir besindir: Kesinlikle gluten içermeyen kinoa yemeklerde ve hamur işlerinde rahatlıkla kullanılır, salata, sos ve kahvaltılık gevreklere karıştırılarak yenebilir. Gluten içermeyen besinler tüketmek zorunda kalan kişiler için bol proteinli faydalı bir alternatiftir.

Omega-3 içerir: Çok değil ama az miktarda Omega-3 yağ asidi içeren kinoa; balık tüketemeyen, Omega-3 takviyesi almayan kişiler için sağlıklı ve lezzetli bir besindir. Kinoa; aşure, sütlaç gibi tatlılardan hamur işlerine kadar birçok tarifte aktif kullanılır ve faydalarını aktarır.

Mineral deposudur: Çinko, demir, magnezyum ve potasyum minerallerini içeren kinoa; insan bedeni için çok önemli ve faydalıdır. Besin programına dâhil edildiği takdirde ihtiyaç duyulan vitamin ve mineral alımı sağlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir