Karaciğer Yağlanmasını Önlemede Omega 3’ün Önemi

shutterstock_513979408

Karaciğer yağlanması, geçmişte alkol tüketenlerde ve aşırı kilolu kişilerde ortaya çıkan sağlık problemi iken modern yaşamda ne yazık ki yaygın görülen bir sağlık problemine dönüştü. Kötü beslenme, insülin direnci, obezite, hareketsiz yaşam ve şekerli içecekler karaciğer yağlanmasına sebep olan faktörlerdir. Yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, karın ağrıları ve bulantı gibi belirtileri olan karaciğer yağlanması, önlem alınmadığı takdirde karaciğer yetmezliği başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlıyor.

Karaciğer yağlanmasına karşı önlem almak sorunu gidermek için özel bir ilaç tedavisi uygulanması yerine sağlıklı beslenme ve harekete dayalı programlar hazırlanıyor. Kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve egzersiz programı hazırlamak çözüm sağlıyor. Omega 3 yağ asitlerinin de tempolu yürüyüş ile birlikte karaciğer yağlanmasını önleyici etkisi olduğu belirtiliyor. Omega-3’ün kan trigliserid düzeyini ve karaciğerde depolanan yağ miktarını azaltabildiği belirtiliyor.

Karaciğer yağlanması genellikle 40 – 60 yaş grubunda görülüyor. Bu yaş grubunda sıklıkla yağlı gıdaların tüketimi ve hareketsiz yaşam, karaciğerde yağlanmaya neden olduğu gibi, genel olarak sağlıksız yaşamın da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Uzmanlar her seferinde düzenli ve omega-3 içeren gıdaların da yer aldığı sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve günde bir saat tempolu yürüyüşün önemine dikkat çekiyor. Karaciğer yağlanması, ciddi bir rahatsızlık olmamakla birlikte önlem alınmadığında ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir