Günlük Omega 3 İhtiyacı Nedir?

Omega 3 denince akla hemen balıklar ve balık yağı takviyeleri geliyor. Her gün mutlaka besinlerle veya takviyelerle Omega 3 almak, zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı yaşam için önem arz ediyor.

Uzmanlar, Omega 3 yağ asitlerinin önemini özellikle balık sezonu açıldığında hatırlatıyor. Haftada 2 kez balık tüketmek, yeşil yapraklı sebzeler yemek, keten tohumu gibi tohumlar tüketmek, ceviz yemek, kahvaltıda yumurtaya yer vermek, kırmızı eti beslenmeye eklemek gibi çeşitli beslenme rutinleri Omega 3 yağ asitlerinden her gün yararlanmayı sağlıyor.

Omega 3 sadece kışın ihtiyaç duyulan ve alınması gereken bir yağ asidi değil. Kişiler en çok burada yanılgıya düşüyor. Oysaki kışın olduğu kadar yazın da insanın desteğe ihtiyacı var. Özellikle de yazın ortaya çıkan kronik yorgunluk, halsizlik, enerji düşüklüğü, isteksizlik gibi problemler Omega 3 ihtiyacı olduğunun göstergesi olabiliyor.

Uzmanlar tarafından Omega 3 yağ asitlerinin her gün alınması gerektiği belirtiliyor, fakat ne kadar alınması gerektiği kesin olarak söylenemiyor. Sağlık otoriteleri tarafından sağlıklı yaşamın devamlılığına yardımcı olan en az ve en fazla ne kadar Omega 3 alınması gerektiği konusunda tavsiyede bulunulmakta, fakat ideal alınması gereken miktar konusunda kesin bir bilgi verilememektedir. Omega 3 ihtiyacı kişinin yaşadığı ortama, genetik yapısına, beslenme düzenine, yaşam kalitesine bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle yaşadığımız ortamın sağlık üzerine olan olumsuz şartları ve balık tüketiminin azlığı düşünülerek, güvenle kullanılabilecek miktarlar göz önünde tutularak ve bilimsel çalışmalarda kullanılan ve olumlu sonuçların elde edildiği miktarlar da esas alınarak yaş gruplarına göre tavsiye edilen kullanım doz önerileri yapılabiliyor.

Omega 3 Kaynağı olan Balık Yağları Nasıl Kullanılır?

Omega 3 yağ asitleri içeren besinler, nasıl günün herhangi bir saatinde tüketilebiliyorsa, Omega 3 takviyesi olan balık yağları da günün herhangi bir saatinde alınabilir. Aç veya tok karnına alınabilir olması balık yağının üretim kalitesine bağlı olarak değişir. Bazı balık yağları midede rahatsızlık hissi oluşturur, reflüye neden olur ve balık yağı kokusunun hissedilmesi nedeniyle kişide tiksinti oluşturur. Bu nedenle bu çeşit balık yağlarının mutlaka tok karnına alınması ve hatta rahatsızlık hissinin az hissedilmesi için akşam yatmadan önce alınması önerilir. Oysaki her balık yağı bu duruma neden olmaz. Üretim kalitesi yüksek olan balık yağları bu gibi şikayetler oluşturmayacağı gibi aç veya tok karnına günün herhangi bir zamanında alınması kolaylığı da sağlar. Omega 3 yağ asitleri, yaşam kalitesini yükseltip, birçok hastalığa karşı koruyucu rol oynadığından düzenli olarak alınması önemlidir.

Neden Omega 3 Alınmalı?

Omega 3 vücudun üretemediği ancak dışarıdan mutlaka alınması gereken en temel yağ asitlerinden biridir. Birçok hastalığa karşı koruyucudur, riskleri düşürmede etkilidir. Örneğin diyabet hastalığına karşı direnç sağlar, kişiyi korur. Öte yandan hücre zarlarını korumada etkilidir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanmanın izlerini azaltır ve geciktirir. Cilt üzerindeki esnekliği sağlar, daha dinç bir görüntü sunar. Damarlardaki pıhtılaşmayı önler, kanser türlerine yakalanma riskini düşürür. Kanı sulandırması sebebiyle kalp krizine karşı koruyuculuk gösterir. Zihinsel performansı doğrudan artırır. Düzenli Omega 3 alımı sayesinde, çocukların akademik yaşamı daha başarılı hale geliyor. matematik zekasını artırmak, dikkat bozukluğunu yenmek, hiperaktivite ile savaşmak, çocukların ruh dengesini korumak için Omega 3’ü düzenli almak yeterlidir. Yapılan araştırmalar, Omega 3’ün depresif ruh haline iyi geldiğini göstermiştir.

Günlük Omega 3 İhtiyacı Nedir?” yazısına 8 yorum yapıldı

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Selma Hanım. Möller’s Omega-3 balık yağının helal sertifikası mevcuttur. Sağlıklı günler dileriz.

 1. nezihe semercioğlu Reply

  60 yaşındayım.aYeteri kadar balık yemediğim için omega 3 balık yağı tableti almak istiyorum.Bir tercih yapıp karar veremiyorum.Bir eczacı arkadaştan möllers’i duydum.Bu markada “GMP”damgası var mı?
  epa ve dha oranları yeterli mi?Bir yıl önce tespit edilmiş hafif kalp kaçağı var bende.”concor”tablet günde 1 tane alıyorum.
  Ayrıca orta derecede reflü var bundan dolayı ilaç kullanmıyorum.uzun yıllar öncesinde yine teşhis edilmiş “yaygın anksiyete bozukluğu” var.o zamanlar bir_kaç kez 1.5 2 yıl kullanıp iyileşince bıraktığım “cipram” adlı tableti sabah günde 1 tane yeniden kullanmaya başladım.Bu durumda möllers tableti yemek sonrası almayı düşünürsem
  günde 1 tane yeterli olur mu? Kullandığım her iki ilaçla da etkileşime girer mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 2. Busra Reply

  Merhabalar TG serfitikasi var mi?
  agır metal icermedigine dair

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Büşra Hanım. Öncelikle Möller’s Omega-3 balık yağlarına göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Möller’s Omega-3 kalitesiyle tescilli, saflığıyla garantili, doğal ve güçlü içerikli balık yağı markasıdır. Trigliserid formda olduğunun taahhüt namesi bulunduğu gibi, ağır metallerden saflaştırılmış olduğu da analiz belgeleriyle gösterilmektedir. Bizimle mail adresinizi paylaştığınız takdirde, Möller’s Omega-3 balık yağlarının trigliserid formda olduğunun taahhüt namesini ve analiz sertifikalarını paylaşabiliriz. Sağlıklı günler sizinle olsun.

 3. Adnan Reply

  Iyi günler damar açıcı ve kanı sulandirmaya yönelik olumlu etkiler tespit edilmis midir? Bilgi verebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir