Gebelikte D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Vücut sağlığı için gerekli elzem vitaminlerden biri kabul edilen D vitamini; bağışıklık sistemi, diş sağlığı, kemik ve kas sağlığı, hormon dengesi, hücrelerin yenilenmesi gibi birçok alanda etkilidir. D vitamini eksikliğinin olması başlangıçta kas ve kemik güçsüzlüğü ile kendisini gösteriyor. Üst seviyede bir eksikliğin yaşanması ise çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteomalasi hastalığını ortaya çıkarıyor. Gebelikte D vitamini tıpkı diğer vitamin grupları için önem teşkil ediyor. Hem anne sağlığı hem de bebeğin gelişimi için D vitamini düzenli alınmalıdır.
Gebelerdeki D vitamini eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar raşitizm ve kemik yumuşaması (osteomalasi) rahatsızlıklarıdır. Dengeli beslenme veya D vitamini takviyesi gebelik sürecinin sağlıklı geçmesini sağlar. Doktorlar D vitamininin yetersiz olduğu dönemlerde annenin kas ve kemik ağrıları yaşayabileceğini belirtiyor ve kronik yorgunluk, diş kırılmaları, dişeti kanamaları, bel ve sırt ağrılarının oluşacağını söylüyor.
Mevsim değişimleri gebelerin D vitamini seviyesini doğrudan etkiliyor. Bahar ve yaz aylarında gebe olanlar, doğum yapanlar sonbahar ve kış gebelerine oranla D vitamini bakımından daha şanslı. Uzmanlar, gebelerin 15 – 20 dakika güneşten faydalanmasının yanı sıra D vitamini takviyesi alması gerektiğini belirtiyor. Annenin fiziksel zindelik kazanması, bebeğin gelişim evresini sağlıklı tamamlaması için D vitamini alımına önem verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir