Disleksi Nedir?

Disleksi, bireylerin herhangi bir zekâ problemi olmadığı halde, hatta üstün zeka düzeyine sahip olmasına rağmen ortaya çıkan okuma – yazma – anlama gibi temel becerilerde öğrenme bozukluğu yaşamasıdır. Disleksi için yapılacak en basit tanım ‘özel öğrenme bozukluğudur’. Disleksi olan çocuklarda durum erken fark edilmediği takdirde okul başarısızlığı yaşanıyor. Disleksili yani disletik çocuklar okuma – yazma gibi basit becerilerde yaşıtlarına göre öğrenme zorluğu yaşadığından okuldan soğuma durumu ortaya çıkıyor.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi, okul öncesinde de belirtileri olmasına rağmen, kesin belirtilerini ilkokula başladığında gösterir. Zira okuma – yazma ve anlama becerileri ilkokulda aktif kullanılır. Disleksinin belirtileri arasında aşağıdaki haller bulunuyor;

Okuma bozukluğu: Tersten okuma, heceleri karıştırma, heceleri bütün halinde okuyamama, hece atlama, seri okuyamama gibi durumlardan oluşuyor.

Yazma bozukluğu: Disgrafi de denilen yazma bozukluğunda harfleri veya rakamları yanlış yazma, birbirine benzeyen harf ve rakamları karıştırma durumudur. Örneğin küçük “d” harfi yerine küçük “b” yazılması veya “E” ile “3” rakamının karıştırılması gibi.

Öğrenme bozukluğu ve anlama zorluğu: Disleksili kişiler sağ ve solunu karıştırır, bu tip temel şeyleri öğrenmekte zorluk yaşar. Aynı şekilde dikkat konusunda problem yaşarlar, odaklanamazlar.

Çelişki: Disleksiler okuma – yazma – anlama becerilerinde zorluk yaşasa da, sanat veya fen bilimlerinde şaşırtıcı derecede başarılı olabiliyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir