Depresyonun Asıl Nedeni

depresyon

Gülümsemenin neredeyse unutulduğu bir dönemdeyiz. Neşeli yüzler, yerini somurtan yüzlere bırakmış durumda. Depresyona giren insanların sayısı her geçen biraz daha artıyor. Artık psikolojik yardım almayan birey sayısı az.

Depresyonu yalnızca ruhsal sebeplere bağlamamak gerek. Hızlı yaşam, iş stresi ve şehir hayatının getirisi olarak ortaya çıkan yetersiz ve sağlıksız beslenme, depresyonu tetikleyen en önemli faktörlerden biri.

Yetersiz ve sağlıksız beslenme, vücudun zayıf düşmesine, halsizliğe ve yorgunluğa, yaşama adapte olamamasına yol açar. Ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin azalmasını, beyin fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesini tetikler. Geleceğe dair kaygılar, stresli günlük yaşam kişiyi içinden çıkılmaz büyük bir girdaba sürükler. Bu girdabın içinde hissedilen çaresizlik intihar düşüncesini dahi ortaya çıkarabilir.

Beyin fonksiyonlarının güçlendirilmesi ve depresyonun önlenmesi açısından etkili olan serotonin seviyesinin korunması için, özellikle omega 3 yağ asitleri, B6, B12, Folik asit ve D vitaminleri büyük önem taşır. Bu besin öğelerince zengin beslenme veya takviye edici gıdalarla desteklenme fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da vazgeçilmezdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir