Depresyona Karşı Omega 3 Desteği

shutterstock_397089613Amsterdam Üniversitesi’nde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, insan vücuduna faydası saymakla bitmeyen Omega 3’ün, depresyon tedavisinde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Bu çalışmalar, Omega-3’ün beyin ve sinirler üzerine olan önemini vurgulamaktadır.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırmaya göre de, Omega-3 takviyesi verilen hastaların ruhsal durumlarının daha iyi seviyelerde olduğu gözlenmiştir.

Doktorlar, araştırmaları da esas alarak Omega-3 yağ asitlerinin mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirtirken, balık tüketiminin yoğun olduğu bölgelerde depresyon vakalarının çok daha düşük seviyelerde olduğunu vurguluyor. Modern çağın hastalıklarından kabul edilen depresyon ve benzeri ruh hastalıklarına karşı düzenli balık tüketimi, Omega-3 takviyesi öneriliyor.

Depresyona Karşı Omega 3 Desteği” yazısına 2 yorum yapıldı

  1. Guler Reply

    Efexor 150 mg sabah
    Efexor 75mg aksam ve akşam gryx 50mg.kullaniyorum omega 3 alırsam iyilesirmiyim yazdığım ilaçlar pisikilojik ilâçlarım.

    • Möller's Omega 3 Post authorReply

      Merhaba. Omega-3 yağ asitlerinden biri olan DHA’nın, beyin ve sinir sistemi gelişimini desteklediği kabul görmüştür. DHA açısından zengin düzenli omega-3 kullanımının depresyon ve diğer sinir sistemi rahatsızlıklarında olumlu etkileri olduğuna dair birçok bilimsel yayın bulunmaktadır. Bu nedenle DHA miktarı yüksek balık yağı kullanmanızı önermekteyiz. İlaçlarınızı kullanmaya devam ederken, bir yandan da DHA açısından zengin omega-3 takviyesini düzenli kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önerisi olmadan kullandığınız ilaçları bırakmamanızı tavsiye ederiz. Omega-3’ün faydasını görmeye başladığınız takdirde doktorunuz kullandığınız ilaçların dozunda azalma yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir