Daha Fazla Balık Daha Fazla Sağlık!

Türkiye üç tarafı denizle çevrilmiş adeta bir ada özelliği gösteren bir ülkedir. Ancak denizden yeterince faydalanmıyoruz. Örneğin deniz mahsullerinin tüketiminde Türkiye ideal oranların oldukça aşağısında kalıyor. Deniz ürünlerinin sağlığa etkisi kanıtlanmış durumda. Balık tüketiminin çok olduğu bölgelerdeki sağlık raporları durumu açıkça gösteriyor. Özellikle çocuklar ve hamileler için balık çok faydalı, beyin gelişimini ve hafızayı olumlu yönde etkileyen bir besindir.

Türkiye Balık Tüketim Oranı Avrupa’dan Az

Omega 3 deposu balıkların ne yazık ki ülkemizde yeterince kıymeti bilinmiyor. Uzmanlar Omega 3’ün doğal kaynağı olan balıkları tüketmemizi öneriyor. Ancak Türkiye verileri, Avrupa ülkelerine oranla balık tüketiminde çok geride olduğumuzu gösteriyor.

Sağlık için Çok Önemli

Zihinsel rahatsızlıklar, depresyon, zeka gelişimi, beyin fonksiyonlarını canlı tutma, hafızayı güçlendirme, kas ve kemik sistemini koruma gibi birçok alanda balığın etkisi büyüktür. Omega 3 sağlık açısından küçümsenmeyecek derecede önemli. Uzmanlar Omega 3 alımını arttırmak için balık tüketimine dikkat çekiyor, balık tüketiminin yanı sıra Omega 3 takviyelerini de öneriyor.shutterstock_745353781

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir