D Vitamininin Spor Üzerindeki Etkisi

D vitamini, spor yapan kişilerin düzenli olarak alması gereken vitaminler arasında yerini alıyor. D vitamini büyük oranda güneşten faydalanıldığında sağlandığı halde, ne yazık ki ülkemizde en sık yaşanılan şey D vitamini eksikliğidir. Çok erken saatlerde işe gitmek ve geç çıkmak güneşten yararlanmayı önlüyor. Egzersiz yapan kişiler de genel olarak sabah veya akşam saatlerinde harekete geçtiğinden D vitamininden doğrudan yararlanamıyor. Öğlen güneşi altında kalma imkanı varken de, sıcaktan kaçınmak istenmesi nedeniyle öğle güneşinden faydalanamamak da D vitamini eksikliğine davetiye çıkarıyor. D vitamini içeren gıda takviyeleri bu aşamada devreye giriyor ve bünyeyi korumaya yardımcı oluyor. D vitamininin spor üzerindeki en bilinen etkisi kas gücünü ve egzersiz performansını arttırmasıdır. Atletler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarla da görülmüştür ki D vitamini, sportif yaşamı olumlu etkiliyor, performans yükseltiyor. D vitamini yönünden eksiklik yaşayan sporcularda kas ağrıları, zedelenmeleri, tendon yapı bozukluğu, performans düşüklüğü görülürken vitamin sorunu yaşamayan kişilerde tam aksi, başarı dolu bir sağlık grafiği izlenmiştir. Yine açık havada güneşten faydalanarak spor yapanlar ve kapalı ortamda güneşten mahrum spor yapanların değerlendirmesi yapıldığında güneşten yararlanan sporcunun daha başarılı olduğu, güç ve performansının ideal seviyede olduğu gözlenmiştir. D vitamininin spordaki etkisiyle yapılan tüm çalışmalar vitaminin elzem olduğunu gösteriyor. Sporcu güneşten yararlanamıyorsa mutlaka takviye alma yolunu seçmelidir.

D Vitamininin Spor Üzerindeki Etkisi” yazısına 2 yorum yapıldı

  1. Hülya Öztürk Reply

    yıllarca bana sistemik lupus dendi ve plaguenil kullandım sonra ağrılar aynı devamk edince capa ya gittim ve dr. bahar hanım d3 eksikliği yapar dedi biraz geç kalsam da kışın kullanıyorum ve faydasını gördüm grip nezle olmam bile azaldı hastalanmadan bir kış geçirdim öneririm

    • Möller's Omega 3 Post authorReply

      Merhaba Hülya Hanım. Öncelikle rahatsızlığınızın şikayetlerini yaşamayacağınız sağlıklı günler geçirmenizi dileriz. Memnuniyetinizi paylaşmanızdan dolayı da teşekkürlerimizi sunarız. Möller’s Omega-3’ü gerekli durumda yüksek dozlarda kullanılması gerekli değil ise, ambalaj üzerinde belirtilen tavsiye edilen kullanım dozuna uyulduğu takdirde yazın da kullanılmasında sakınca yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir