D Vitamini Seviyenizi Ölçtürmenin Önemi

shutterstock_629103476

Güçlü, sağlıklı ve sistemli çalışan bir beden için D vitamini elzem vitaminlerdendir. Eksikliği, birçok hastalığın oluşması için zemin hazırlıyor. Sadece kan analizi yaptırarak, D vitamini seviyenizi ölçtürebilirsiniz. Günümüzde ciddi boyutlara ulaşmış olduğu ve her 10 kişinin 9’unda görüldüğü belirtilen D vitamini eksikliği, birçok kişi tarafından fark edilmemekte, kan analizi yaptırırken D vitaminine de bakılması talebinde bulunulmamaktadır. Oysaki kan analizi sonucu yetersizliği veya eksikliği tespit edildiğinde, D vitamini takviyeleriyle giderilerek sağlıklı yaşam devamlılığı sağlanabilir.

İşte D vitamini eksikliğinin neden olduğu durumlar;

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Belli bir yaşın üzerinde görülen özellikle kadınları tehdit eden osteoporoz, önlem alınmadığı takdirde kemiklerde kırılma, yumuşama ve şekil değiştirmeye neden olmaktadır. D vitamini, kemiklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve fosforun emilimini sağlaması sebebiyle kemik erimesini önlemede etkili rol oynuyor.

Kalp Rahatsızlıkları

Günümüzde kalp hastalıklarındaki artışın nedenlerinden birisinin de D vitamini eksikliği olduğu belirtiliyor. Kalp rahatsızlıklarının arttığı dönemde uzmanlar önlemeye yönelik beslenme, sağlıklı yaşam gibi alanlarda önerilerde bulunuyor.

Raşitizm

Çocuklarda ortaya çıkan, en büyük sebebi D vitamini eksikliği olan raşitizm; kemiklerin yamulması rahatsızlığıdır. Genellikle bacaklarda ve kollarda eğrilik olarak görülen raşitizm, boy kısalığına da sebep oluyor. Erken yaşta teşhis edilip D vitamini tedavisi uygulandığında çözüme kavuşturulabiliyor.

Çocuklarda boy kısalığı

D vitamini yetersizliği, tedavi edilmediği takdirde büyümeyi yavaşlatıyor ve çocuğun boy gelişimi yaşıtlarına göre geri kalıyor.

Diyabet

Son yıllarda yapılan araştırmalar, diyabetin ortaya çıkmasıyla D vitamini eksikliği arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. D vitamini eksikliği, ayrıca kilo artışı nedenlerinden biri olarak da bilinmektedir.

Kanser

D vitamini, bağışıklık sistemi açısından önemlidir. Yapılan araştırmalar D vitamini açısından sorun yaşamayan kişilerin kansere yakalanma oranının çok düşük olduğunu göstermiştir. D vitamini eksikliği sebebiyle sık görülen kanserler; prostat, meme, kolon, akciğer ve cilt kanseridir.

Sinir Sistemi Hastalıkları

D vitamini, beyinde yaygındır ve normal D vitamini miktarının beyinde çok önemli fonksiyonları olduğu belirtilmektedir. Sağlıklı sinir iletiminde, sinirlerin gelişimi ve korunmasında önem teşkil eder. D vitamini eksikliği, çocuklarda otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu, yetişkinlerde ise şizofreni ve depresif bozukluğu tetiklemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir