D Vitamini Eksikliği ve Günlük D Vitamini İhtiyacı

Vitamin-D1

D vitamininin kalsiyum emilimini artırması nedeniyle bebeklik döneminden itibaren çocuklarda kemik gelişimini desteklediği, yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığının da önlenmesinde önemli bir yeri olduğu bilinen bir gerçektir.

Fakat yapılan araştırmalar D vitamini öneminin bu kadarla sınırlı kalmadığını, kemik ve kas dokusu dışında bağışıklık sistemi, sinir sistemi, prostat ve meme gibi değişik dokular üzerinde de etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Ülkemizde her 10 kişinin 7’sinde D vitamini eksikliği olduğu belirtilmektedir. Sadece kan tahlili sonucu ölçülebilen D vitamininin normal düzeyinin 40 ng/ml olduğu, eğer 25 ng/ml’den düşük ise “D vitamini yetersizliği”, 10 ng/ml’in altında ise “D vitamini eksikliği” olduğu kabul edilmektedir.

Günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla çocuk veya yetişkinler için;

– Her gün güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde 20 -25 dakika, güneş kremi kullanmadan cildin doğrudan güneş görmesi,
– D vitamini açısından zengin gıdalarla beslenme,
– D vitamini içerikli takviye edici gıdaların tüketimi tavsiye edilmektedir. Doğal D vitamini içerikli balık yağları, günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla ideal bir kaynaktır.

D Vitamini takviyesi alması gerekenler:

– Yeni doğmuş bebekler ve küçük çocuklar: 1 haftalıktan itibaren en az 1 yaşına kadar, tercihen 3 yaşına kadar günde 400 IU D vitamini uygulanması önerilmektedir.
– Ergenlik dönemindeki çocuklar,
– Gebeler ve emziren anneler,
– Alerjisi olan çocuklar ve yetişkinler,
– Astımı olan çocuklar ve yetişkinler,
– Sürekli kemik ağrısı yaşayanlar,
– Güneş görmeyenler,
– Bağırsaklarında emilim problemi yaşayanlar,
– Karaciğer hastalığı olanlar,
– Böbrek hastalığı olanlar,
– Kemik erimesi olanlar,
– 50 yaşın üzerindekiler

Günlük alınması önerilen D vitamini miktarı

Yaş 0-1yaş 1-70yaş >70 yaş
D vitamini miktarı 10 µg (400 IU) 15 µg (600 IU) 20 µg (800 IU)

Güvenli günlük D vitamini alım miktarları

  Ülkemizde takviye edici gıdalarda bulunmasına izin verilen günlük maksimum limit EFSA (European Food Safety Authority) günlük maksimum limiti IoM (Institute of Medicine) günlük maksimum limiti
D vitamini 4-10yaş için 12,5 µg (500 IU)>11 yaş için 25 µg (1.000 IU) 0-1 yaş için 25 µg (1.000 IU)1-10 yaş için 50 µg (2.000 IU) 0-1  yaş için 25 µg (1.000 IU)1-8 yaş için 50 µg (2.000 IU)9-13 yaş için 50 µg (2.000 IU)

Yurtdışı yayınları yetişkinler için günlük maksimum alım miktarını 100 µg (4.000 IU) olarak belirtmektedir.

D Vitamininin fazla alınmasıyla oluşan hipervitaminöz (İntoksikasyon):

D vitamini her gün 10 µg (400 IU) alındığı takdirde güvenilirdir. D vitamininin zararlı etkisi genelde, belirtilen maksimum limitlerin üzerinde uzun süreli kullanım veya bir defada 100.000 IU üzerinde tek doz uygulanmasıyla görülebilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde olmadan her ay düzenli 150.000-300.000 IU D vitamini kullanımından kaçınılmalıdır.

Yüksek doz D vitamini, muhakkak doktor önerisiyle ve gözetiminde kullanılmalıdır.

 

Kaynaklar:

1. D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Korunması Projesi Rehberi  – Sağlık Bakanlığı Belgeleri – TC Sağlık Bakanlığı Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü
2. Yaygın Kas-İskelet Ağrısı Olan Hastalarda D Vitamini Eksikliği Prevalansı ve Risk Faktörleri – Journal of Clinical and Experimental Investigations
3. EFSA Journal 2012; 10 (7):2813
4. iom.edu/Global/ News 20% Announcements

D Vitamini Eksikliği ve Günlük D Vitamini İhtiyacı” yazısına 16 yorum yapıldı

 1. Enver Reply

  Doktor bana haftalık 1 şişeyi 1 günde içmem gerektiğini söyledi. 1 şişe 50.000 IU sizce kullanmalı mıyım?

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Enver Bey, bahsettiğiniz ürünün adını ve doktorunuzun bu ürünü ne amaçla önerdiğini belirtebilir misiniz? Möller’s Omega-3 sıvı formu mu bu şekilde kullanım amacıyla önerildi? Bu konuda daha kapsamlı bilgi paylaşmanızı rica ederiz. Bahsettiğiniz durum, genellikle ciddi D vitamini eksikliklerinde, D vitamini serum seviyesinin normale ulaştırılması amacıyla, bir şişesinde 50.000 IU D vitamini içeren D vitamini damlaları kullanım önerisine benziyor. Fakat tam olarak doğru cevabı size iletebilmek amacıyla önerilen ürün hakkında bilgilendirme yapabilirseniz eğer, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Melik arda Reply

  Merhaba moller sivi balik yagini almistim almadan once d vitaminim 9 du 3 aydir duzenli kullaniyorum halen 9 neden bir artis olmuyor.

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Melik Bey, Möller’s Omega-3 sıvı formunun 5 ml’si (1 tatlı kaşığı) 400 IU’ya denk gelen 10 mikrogram doğal D vitamini içermektedir. Bu miktar bir yetişkinin günlük alması gereken D vitamini miktarıdır ve bu nedenle Möller’s Omega-3’deki bu miktar ancak sağlıklı bir bireyin günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Sizin D vitamini miktarınızda olduğu gibi, oldukça düşük D vitamini miktarı “D vitamini eksikliği” kategorisine girmektedir. D vitamini seviyesini yükseltmeniz amacıyla doktorun önerisiyle yüksek dozlarda D vitamini miktarı almanız gerekmektedir. Örneğin birkaç hafta boyunca, haftada bir 50.000 IU’luk D vitamini alımı veya sadece bir kere 300.000 IU’luk D vitamini alımı gibi, hekimler tarafından, kan analizindeki diğer değerlere de bakılarak, tedavi için farklı öneriler yapılabilmektedir. Nitekim normal seviyeye ulaştığı takdirde, bu seviyeyi korumak amaçlı Möller’s Omega-3 sıvı formu ile devam edebilirsiniz. Kullandığınız 3 ay içerisinde D vitamini seviyenizin daha da düşmemesi bunun bir göstergesidir. Size tavsiyemiz, D vitamini seviyesini yükseltecek yüksek doz D vitamini tedavisi için bir hekime danışmanızdır. Geçmiş olsun dileklerimizi sunar, sağlıklı günler dileriz.

 3. Esra Reply

  İyi günler. Annem 50 yaşında ve 3 yıldır menapozda. Gittiği kadın doğum uzmanı kemik taraması sonucında kemik erimesi tehşisiyle fizik tedavi uzmanına yönlendirdi. Orada da kan tahlili yapıldı. Ca 10.0 mg/dL 25-Hidroksi Vitamın D 68.56 ng/mL çıktı.
  İlaç olarak Zentius D (600 mg kalsiyum + 400 IU D3 vitamini) verilmiş günde 2 doz olarak. Bu D vitaminin tehlikeli sınıra yükselkmez mi?

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Esra Hanım, öncelikle annenize geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. 400 IU D vitamini alımı sağlıklı bir birey için her gün alınması gereken miktardır. Annenizde kemik erimesi tespit edilmiş ise o takdirde bu miktardan daha yüksek miktar kullanılması gerekmektedir. 800 IU D vitamini alımı kemik erimesi olmayan sağlıklı yetişkinler de bile toksik etki oluşturacak miktar değildir. Toksik etki oluşturan D vitamini miktarı, annenizin ilaçla aldığı D vitamini miktarına kıyasla oldukça yüksek kalmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Nesrin kurtuluş Reply

  5 yaşındaki kızımda d vitamini eksikliği çıktı doktorumuz d3 damla verdi günde 10 damla şişe bitene kadar kullanacağız . 50.000 ı.u 15ml.. bunun yanı sıra sizin balık yağınızı kullanıyorum balık yağının içindeki d vitamini oranı ile damla çok mu fazla acaba diye düşünmeye başladım. Kızım maalesef hiç balık tüketmiyor ve Rusya’da yaşıyoruz haliyle güneşten de d vitamini alamıyoruz. Balık yağını d vitamini tedavisi haricinde hergün bütün bi yıl kullanabilirmiyim yoksa arada bırakmam mı gerekiyor?

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Nesrin Hanım, D vitamini eksikliği sadece Rusya’da değil, ülkemizde de her 10 kişinin 9’unda görülmektedir maalesef. Ülkemizde sağlık otoritelerince, 1-18 yaş grubunda görülen D vitamini eksikliğini giderebilmek amacıyla günde 2000 IU ( 50 mcg) D vitamini alımı önerilmektedir. Möller’s Omega-3’ün, 5 yaşındaki kızınızın kullandığı miktar olan 5 ml’sinde 400 IU (10 mcg) D vitamini bulunmaktadır. Fakat kullandığınız D vitamini damlasının markasını bilemediğimiz, (her markadaki miktarlar farklı olabilmektedir) bundan dolayı da günlük kullandığınız 10 damlasındaki D vitamini miktarını hakkında bilgimiz bulunamadığı için sorunuza net cevap verememekteyiz. Eğer bizimle markasını veya 10 ml’de bulunan D vitamini miktarını paylaşabilirseniz eğer, en kısa sürede geri dönüş yapabiliriz. Möller’s Omega-3, tek başına kullanıldığı takdirde her gün kullanıma uygundur. İstediğiniz süre boyunca kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Hülya ÇIRAK Reply

  Merhaba. Oğlum 12 yaşında D vitamini 12 çıktı. Doktor Möllerin balık yağını verdi sabah akşam 1 tatlı kaşığı. Ayrıca D vitamini de verdi.Reçeteye 10 damla yazmış. Ben de dekinon d3+k2 aldım. 20ml, 1 puf ta 1000ıu var. Doktora ulaşamadığım için yazıyorum size. Reçetede sadece 10 damla yazıyor marka yada değer yok kendim aldım. Bu kullandığım doz günlük dozu karşılar mı yada önce değeri yükseltmek için farklı doza mı geçilmeliydi. Teşekkür ederim şimdiden

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Hülya Hanım. Oğlunuzun kandaki D vitamini seviyesinin düşük olması nedeniyle doktorunuz tarafından D vitamini kombinasyonu yapılmış. En doğrusu doktorunuza danışmaktır, fakat ulaşamadığınız için sizi şu şekilde bilgilendirmek isteriz: Günümüz şartlarında, 1 ila 70 yaş aralığındaki her birey için 600 IU D vitamini alınması tavsiye edilmektedir. Fakat D vitamini eksikliği belirlenmiş bireylerde kan değerlerini normale döndürebilmek amacıyla belirtilen bu doz artırılmaktadır. Her gün Möller’s Omega-3 sıvı formundan sabah ve akşam 1’er tatlı kaşığı verilmesi günlük 800 IU D vitamini alımını sağlarken, sizdeki diğer ürünün 1 puf’undaki 1000 IU ile birleşince toplam günlük 1800 IU D vitamini alımı sağlanmış olacaktır. Bu miktarı oğlunuzun her gün en az 2 ay düzenli kullanmasını önermekteyiz. 2 ay sonrasında bir kez daha D vitamini için kan analizi yapılmasını tavsiye ederiz. Halen normal değerlere ulaşmış değilse, aynı kullanıma devam edilmesini önermekteyiz. Eğer normal değere ulaşılmış ise, oğlunuz sadece Möller’s Omega-3’ü günde 5 ml (1 tatlı kaşığı) kullanmaya devam edebilir. 11 yaş üzerindeki her bireyin günde 4000 IU’ya kadar D vitamininin güvenle alınabileceği belirtildiği için, düşük D vitamini miktarını artırmak amacıyla günlük 1800 IU kullanımı mümkün olabilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 6. deniz Reply

  Annem 73 yaşında yüksek tansiyon hastası 25hidroksi d vitamini 8.79 doktor 6 kutu devit 3 yazdı haftada bir gün bir şişe içsin dedi bir zararı olurmu

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba, D vitamini her birey için önem teşkil eden bir vitamindir ve maalesef ülkemizde her 10 kişinin 9’unda annenizde olduğu gibi ciddi boyutlarda D vitamini eksikliği olduğu belirtilmektedir. D vitamini bağışıklık sistemi, beyin fonksiyonları, kalp ve kas sağlığı, kemik ve diş sağlığı açısından önemli bir vitamindir. Doktorlar, oldukça düşük olan D vitamini stoklarını yükseltmek amacıyla, farklı tedavi uygulamaları yapabilmekle birlikte, genellikle hızlı yükselme olması amacıyla, sizin doktorunuzun da önerdiği gibi haftada bir yükleme dozu uygulamaktadırlar. Muhakkak doktorunuzun önerisine uymanızı tavsiye ederiz. D vitamini takviyesinin hipertansiyon üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanım sonrasında, kandaki D vitamini değerleri normale dönmüş olacaktır. Bir müddet geçtikten sonra yeniden analiz yaptırarak normal seviyede olduğunu teyit edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Aysun Reply

  Merhaba oğlum 11 yaşında D Vitamini 28,5 sizce takviye almalımıyım?

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Aysun Hanım. 20 ile 30 ng/mL arasındaki D vitamini seviyesi, “D vitamini yetersizliği”, 20 ng/ml’nin aşağısı ise “D vitamini eksikliği” olarak sınıflandırılmaktadır. 30 ng/ml’nin yukarısı normal seviyedir. İdeal miktarın ise 40 – 60 ng/mL, bazı uzmanlara göre de 80 ng/ml olması gerektiği bildirilmektedir. Oğlunuzun kan analizi sonucunda belirlenmiş olan 28,5 ng/ml D vitamini seviyesi, normal seviye aralığının alt sınırı olan 30 ng/ml’ye yakındır. Yüksek doz D vitamini kullanmanız gerekli değildir, fakat en azından günlük ihtiyacı karşılayabilmek ve belirttiğiniz miktardan daha aşağı düşmesini önleyebilmek amacıyla günde 400 IU D vitamininin takviye olarak alınması önerilir. 10 mcg (mikrogram) D vitamini 400 IU’dir. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Dilek Reply

  Oğlumun d vit değeri 23 çıktıToplamda 50.000 I.U d3 vitamini içeren şişeden günde 25 damla verdi çok mu sizce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir