Çocukları Abur Cuburdan Uzak Tutma Yolları

shutterstock_271410581

İlk doğduğu andan itibaren özenle besleyip büyüttüğümüz çocuklar belli bir yaşa geldiğinde cips, çikolata, kola, kraker gibi abur cubur gıdalarla tanışıyor. Abur cubur diye tanımlanan bu tip yiyeceklerin ne kadar sağlıksız ve gelişime olumsuz etkiler sunduğunu bilmek için illa bir uzman görüşüne ihtiyaç yoktur ki uzmanlar sıklıkla bu konuda aileleri uyarıyor. Peki, çocuklar abur cubur yiyeceklerden nasıl uzak tutulur?

Çocuğunuzu ödülle cezalandırmayın!

Çocuğunuza bir şeyleri yaptırmak, bir başarıya teşvik etmek, istediğiniz başarıyı elde etmesi karşılığında çikolata, cips gibi sağlıksız yiyeceklerle ödüllendirmeyin. Bir yiyecek ile ödül vermek istediğinizde evde sağlıklı bir tarif uygulayıp çocuğunuza sunabilirsiniz. Çocuğun tatlı yeme isteğini sağlıklı bir şekilde giderdiğinizde bünyesi zaten diğer şeylere alışmayacaktır.

Ağlayan çocuğunuza karşı direniş gösterin!

Çocuğunuz fast-food veya benzeri sağlıksız bir yiyecek için ağlıyorsa, sizi istemediğiniz bir duruma sokuyorsa mümkün mertebe direnin ve istediğini yapmayın. Zira her ağladığında istediğini gerçekleştirirseniz her seferinde aynı davranışı sergileyecektir.

Çocuğunuzu karşınıza alıp anlatın!

Çocuğunuzu hiçbir şekilde zararlı yiyeceklerden uzak tutamıyorsanız eğer bir de çocuğunuzu karşınıza alıp durumu anlayacağı şekilde basit bir dille anlatmaya çalışın. Çoğu çocuk küçük yaşta bilinçlendirildiğinde ve farkındalık yaratıldığında ebeveynlerinin beslenme alışkanlıklarına uyum sağlıyor ve abur cubur yiyecekleri ölçülü şekilde tüketiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir