Çocuklarda Dikkati Artıran Yöntemler

Yaz mevsiminde bol enerji depolayan çocuklar sonbaharla birlikte okul dönemine adım attıklarında ne yazık ki dikkatleri dağınık bir şekilde okula başlıyorlar. Bu durum elbette derslere odaklanma sorunu yaşatıyor; okula uyum konusunda çocukları olumsuz etkiliyor. Peki, çocukların dikkatini artırmak için neler yapılabilir? İşte size öneriler;

Sesli tekrar yaptırın

İşitsel anlamda dikkat toplamak için ders çalışırken veya kitap okurken odaklanabilmesi için sesli tekrar yapmak eğlenceli ve eğitsel bir yöntemdir.

Egzersiz ve spor desteği sağlayın

Çocuklardaki hareket etme isteği bastırılamadığından konsantrasyon bozukluğu ortaya çıkar, masa başında oturup ders çalışamaz, ödevlerini tamamlayamaz. Ödevlerin ve derslerin saatlerce sürünmesini önlemek, kitap okuma zamanlarının eziyete dönüşmesini engellemek için çocuğun hareket ihtiyacını spor, egzersiz gibi basit yöntemlerle sağlayabilirsiniz. Yürüyüş, bisiklet – paten sürme, evde yapılabilecek hareketler enerjisini boşaltmasına yardımcı olacaktır.

Çalışma ortamı hazırlayın

Okula bir türlü adapte olamayan çocuklar için evde çalışma köşesi hazırlamak her zaman işe yarar bir yöntem olmuştur. Çalışma rutinini sağlamak için sürekli uyulması gereken bir çalışma programı hazırlanabilir. Böylece çocuk günlük programına uygun hareket eder bir süre sonra ise zihnen bu duruma alışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir