Beslenme Çantasına Sağlıklı Bir Atıştırmalık: Balıklı Kiş Tarifi

shutterstock_423123766

Okula giden çocuğunuzu fast-food gıdalardan uzak tutmak, beslenmesini sağlıklı şekilde sağlamak ve en önemlisi fiziksel gelişimini destekleyecek beslenme için önerimiz; Balıklı Kiş! Balığın hafızadan zekaya, göz sağlığından beyin gelişimine kadar birçok faydası olduğu biliniyor. Üstelik Omega-3 yağ asitleri için en sağlıklı besin kaynağıdır. O halde çocuğunuzun beslenme çantasında son derece sağlıklı balık kiş yer alabilir. İşte tarifi;

Malzemeler;

  • 1 adet milföy hamur
  • 2 yumurta
  • 1 adet konserve ton balığı veya somon
  • Bir tutam tuz ve karabiber
  • 1 paket krema

Hazırlanışı;

Milför hamur elle biraz çekiştirilerek açılır ve kişin yapılacağı borcam veya turta kabına kenarlarına da gelecek şekilde konur. Ardından çatal ile nefes alsın diye hamur delinir. Tarifte kullanılacak olan balık ne ise ufak ufak doğranır ve hamurun içine homojen şekilde yayılması sağlanır. Diğer yanda yumurtalar ve krema özleşene kadar çırpılır. Tuz, karabiber ve isteğe bağlı diğer baharatlar eklenir. İyice karıştırılan kremalı sos, balığın üzerine dökülür. En üst kaşar rendelenir ve 180 – 200 derecelik bir fırında yaklaşık yarım saat kadar pişirilir. Kaşar pişme süresine bağlı olarak son on dakikada eklenebilir.

Son derece kolay ve çabuk yapılan kiş, pizza gibi dilimlenir. Çocuğunuzun beslenme çantasına kolayca yerleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir