Balık Yağı Nelere İyi Gelir?

shutterstock_507966997

Beynin gıdası şeklinde anılan balık yağı, Omega 3 yağ asitlerini barındırdığından insan sağlığı için oldukça önemlidir. Omega 3, hem fiziksel hem de zihinsel fayda sağladığından vücudumuzun önemli bir yapı taşını oluşturuyor. Omega 3, kolesterolden tansiyona, depresyondan Alzheimer’a kadar kalp ve damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları gibi yaygın sağlık sorunlarına ve daha birçok şeye iyi geliyor. Alzheimer özellikle balık yağı yani Omega 3 ile önlenebilecek, riskleri düşürülebilecek bir hastalıktır. Çağın en büyük sorunlarından olan kalp ve damar hastalıklarının ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların önlenmesinde Omega 3 yağ asitlerinin olumlu etkileri olduğunun anlaşılmasından bu yana balık yağı kullanımı arttı.

Balık yağı ciddi anlamda koruyucu rol üstleniyor. Henüz anne karnındaki bebeğin gelişiminde bile önemli rolü vardır. Annenin sağlığının korunmasını, rahat bir hamilelik döneminin geçirilmesini, bebeğin sağlıklı fiziksel gelişimini ve zekâ gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Omega 3 ve Balık Yağı Faydaları

Kalp ve damar sağlığını kötü havalardan koruyor

Amerikalı bilim insanları tarafından balık yağı ve kalp sağlığı ile ilgili bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya göre orta yaşlı 30 kadar yetişkin 4 haftalık bir süreçte düzenli olarak 3 gram balık yağı kullanmıştır. Her gün balık yağı içen denekler, günde yaklaşık 2 saat kötü, kirli havaya çıkartılmıştır. Araştırma, balık yağı alan kişilerin kirli havadan minimum seviye etkilendiğini ve balık yağının kalp ve damar sağlığını olumlu etkilediği gözlenmiştir. Bu sonuç kalabalık, şehir yaşamına maruz kalan kişilerin balık yağı ile kendisini kötü havalardan koruyabileceğini göstermiştir.

Omega 3 kaynağı olan balık yağının kalp ve damar sağlığındaki faydasını gösteren daha birçok çalışma da mevcuttur. Omega 3, kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi nedeniyle kardiyoloji tedavi kılavuzlarında da yer edinmiştir. Bundan dolayı günümüzde uzmanlar tarafından da mutlaka Omega 3 ihtiyacını karşılayan balık yağlarının düzenli kullanımı önerilmektedir.

Hafızayı güçlendirir, zekâyı artırır

Omega 3’ün zekâyı arttırdığı ve hafızayı güçlendirdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu gerçekler nedeniyle Omega 3 içeren balık yağının kullanımı günden güne artıyor. Balık yağını düzenli tüketen kişilerin, tüketmeyenlere oranla beyinlerindeki hafıza bölümlerinin daha güçlü olduğu gözlenmiştir. Beyin, beslenmeden eksik faydalandığı takdirde olumsuz etkileniyor, daha hızlı hareket ediyor; yavaş düşünme, geç hatırlama, geç öğrenme gibi sorunlar bu aşamada çıkıyor. Beyin gelişimini desteklemek, beyni canlı tutmak ve sağlığını korumak için Omega 3 kaynağı olan balık yağı mükemmel bir destek kabul ediliyor.

Yaşlılık izlerini azaltır, yaşlanmayı geciktirir

Yapılan bir başka araştırma balık yağının yaşlılık üzerindeki mucizevî etkisini göstermiştir. Balık yağının hücre yenilenmesindeki yavaşlığı ortadan kaldırdığı, hücrelerin yenilenme döngüsünü devam ettirerek yaşlanmayı geciktirdiği görülmüştür. Bol miktarda Omega 3 içerikli gıdaları tüketmek ve omega-3 kaynağı olan balık yağı kullanmak, vücuttaki Omega 3 seviyesini yükseltir ve yaşlanmayı geciktirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Soğuk algınlığı, bronşit, grip, nezle, boğaz ağrıları ve benzeri kış hastalıklarında bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Uzmanlar, kış hastalıklarından korunmanın en etkili yollarından biri olarak Omega 3 desteği sağlayan balık yağı takviyesini gösteriyor. Bağışıklığın güçlendirilmesinde, mevsimsel yorgunlukların atlatılmasında, depresif ruh halinin ortadan kaldırılmasında balık yağları önemli role sahiptir.

Kemik yapısını güçlendirir

Kemik yapısını güçlendirmek ve korumak için tek destek D vitamini veya magnezyum değildir. Uzmanlar Omega 3 yağ asitlerinin kemik sağlığını korumada ne denli etkili olduğunu belirtiyor. Özellikle sporcular için balık yağı takviyesi mükemmel bir destek sağlıyor.

 

Balık Yağı Nelere İyi Gelir?” yazısına 4 yorum yapıldı

 1. Emine ekici Reply

  10.8.6.yaşlarında çocuklara hangi balık yağını kullanalım değişik isimler de var hafıza güçlendirmek için

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Emine Hanım. Omega-3 yağ asitlerinin etkilerinden birisinin de beyin fonksiyonlarının gelişimi olduğu bilimsel açıdan kabul görmüştür. Bilimsel çalışmalar doğrultusunda, özellikle Omega-3 yağ asitlerinden DHA’nın bu konuda faydalı olduğu görülmüştür. Bu amaçla uzmanlar tarafından dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin önlenmesi, algılama, öğrenme kapasitesinde artışın sağlanması, hafıza güçlendirmede etkili olduğu bilinmesi sebebiyle omega 3 yağ asitleri destek olarak önerilmektedir. Ülkemizde, Möller’s Omega-3 balık yağlarının sıvı ve kapsül olmak üzere iki formu mevcuttur. Möller’s Omega-3 sıvı formunun 4 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için önerilen her 5 ml’sinde (1 tatlı kaşığı); 600 mg’ı DHA ve 400 mg’ı EPA olan toplam 1200 mg omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Ayrıca balıktan gelen doğal A ve D vitaminleriyle birlikte E vitamini de içermektedir. Möller’s Omega-3 sıvı formu 1 yaşından itibaren çocukların ve yetişkinlerin kullanımına uygundur. Kapsül formunun günlük tavsiye edilen 2 adedinde ise 620 mg EPA, 440 mg DHA toplamda 1200 mg omega-3 bulunmaktadır. Kapsül formu ise 11 yaşından itibaren çocukların ve yetişkinlerin kullanımına uygundur. Möller’s Omega-3’ün her iki formu da kalitesi tescilli, saflığı garantili, doğal ve güçlü içerikli balık yağlarıdır. Möller’s Omega-3 balık yağlarını tercihinize sunar, çocuklarınızın ihtiyaçları doğrultusunda DHA oranı yüksek olan Möller’s Omega-3 sıvı formunu kullanmanızı tavsiye ederiz. detaylı bilgi için lütfen https://www.mollers.com.tr adresini ziyaret ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. ŞAHİN Reply

  MERHABALAR ÜRÜNÜNÜZÜ ECZACI Bİ YAKINIMIN TAVSİYESİYLE ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEDE ETKİLİ OLDUĞUNU VE MÖLLER’S İN DÜNYA ÇAPINDA Bİ MARKA OLDUĞUNU ANLATTI. BİR KAÇ SORUM OLACAK SİZE 4 YAŞINDA VE 7 AYLIK KIZIM VAR ÇOCUK VE BEBEKLERDE ŞURUP ŞEKLİNDE OLAN BALIK YAĞININ BAŞLAMA YAŞI KAÇTIR VE YETİŞKİNLERDE MÖLLER’S ŞURUPTAN KULLANABİLİR Mİ ?

  • Möller's Omega 3 Post authorReply

   Merhaba Şahin Bey. Möller’s Omega-3’e gösterdiğiniz ilgiden dolayı size ve öneride bulunan eczacımıza teşekkür ederiz. Möller’s Omega-3 sıvı formu, Norveç’te 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren kullanımı önerilmekte, diğer Avrupa ülkelerinde de 6 aylıktan itibaren kullanım dozu etikette belirtilmektedir. Ülkemizde ise,1 yaşına kadar rutin D vitamini damlalarının kullanılması ve Möller’s Omega-3 içerisinde de D vitamini bulunması nedeniyle, fazla D vitamini alımını önlemek amacıyla 1 yaşına kadar her iki ürünün birlikte kullanılması önerilmemektedir. 1 yaşından itibaren günde 2,5 ml. kullanılmaya başlanabilir. Möller’s Omega-3 sıvı formu, çocuklar ve yetişkinler olmak üzere tüm aile bireylerinin kullanımına uygundur ve ambalajı üzerinde yetişkinler için de kullanılabileceği belirtilmektedir. 4 yaşından küçük çocuklarda günde 2,5 ml., 4 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günde 5 ml. kullanımı önerilmektedir. Möller’s Omega-3 sıvı formunun 5 ml’si güçlü içeriğe sahiptir ve 600 mg DHA ve 400 mg EPA içeriğiyle yetişkinlerin de günlük ihtiyacını karşılamaktadır. Gerekli durumda yetişkinler tarafından günde 10 ml de kullanılabilir. İçerisinde şeker, suni tatlandırıcı, kimyasal aroma yoktur ve doğal tutti frutti aromasıyla her yaş grubu tarafından beğenilen lezzete sahiptir. Yardımcı olabileceğimiz başka sorularınızın da olması durumunda bize ulaşmanızdan memnuniyet duyar, sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir