Balık Tutmanın Faydaları

shutterstock_151047842

Stresi azaltır

Balık tutmak başlı başına bir hobi, keyif kabul edildiğinden balık tutan kişi zihnindeki her şeyi bir kenara atar ve balık tutmaya odaklanır. Balığın ne kadar sürede yakalanacağı, ne kadar balık tutulacağı gibi yapılan işe dair keyifli düşünceler iş – okul – yoğun tempo stresini azaltır.

Sabretmeyi öğretir

Balık tutma konusunda tecrübeli her kişi bilir ki balık tutmak sabretmenin ve odaklanmanın işidir. Zira bazen kısa sürede balık tutulurken bazen saatlerce sessiz bir şekilde balığın oltaya gelmesi beklenir. Bu deneyim kişiye sabretmenin önemini gösterir ve öğretir.

Huzur verir

Sessiz, sakin bir şekilde portatif sandalyeye oturulup balığın oltaya gelmesini beklerken, ortamın sessizliği, deniz kokusu dalgaların şırıltısı ve masmavi bulutlar adeta şehir gürültüsünden uzak, cennetten bir köşe sunar kişiye ve bu yönüyle huzurlu bir gün geçirilmesini sağlar.

Sağlığınıza iyi gelir

Oltayı uzaklara atmak, balık yakalandığında hızla oltayı toplamak, oltayı uzun saatler boyunca elde tutmak ve benzeri fiziksel tüm aktiviteler bedensel egzersiz sağlar ve vücudun en tembel bölümü olan omuz bölümünün çalışmasına fırsat verir.

Balık dünyası hakkında daha çok şey öğrenmenizi sağlar

Balık tutan veya tutmaya niyetlenen herkes hangi mevsimde hangi balığın çıktığı, hangi balığın lezzetli olduğu ve dahası bu balıkların nasıl – ne şekilde pişirilmesi gerektiğine dair birçok bilgiyi öğrenir. Böylece balık tutmak keyifli bir hobiden öteye geçer ve kültür haline gelir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir