Balık tüketen çocuklar yaşıtlarına göre daha zeki!

Balık tüketimine dair yapılan yeni bir araştırma, düzenli olarak haftada en az bir kez balık yiyen çocukların yaşıtlarına oranla daha zeki olduklarını göstermiştir. Üstelik uyku kaliteleri de artmıştır. Bu sonuç, balık içerisinde yer alan Omega 3 yağ asitlerinin, IQ seviyesinin yükseltilmesinde ve uykunun daha kaliteli hale gelmesinde olumlu etkileri olabileceği yönünde dikkati çekmiştir.

Araştırmacılara göre çocukların uykusunu düzenlemekte kurallar kadar balık tüketimi de etkili. Çocukların haftada en az bir ya da iki kez düzenli balık tüketmesini sağlamak düzenli bir uyku döngüsüne kavuşmayı kolaylaştırıyor. İyi bir uyku algılama yeteneğini artırıyor, okuldaki başarısını olumlu etkiliyor.

Uyku arasında sürekli uyanmak uykunun kalitesini düşürdüğü gibi çocukların gün içerisinde uykusuzluk ve dikkat dağınıklığı yaşamasına sebep oluyor. Araştırmacılar, 9 ila 11 yaş arasındaki yüzlerce çocuğu değerlendirmiş ve balık tüketen çocukların, tüketmeyenlere oranla daha yüksek skorlar aldığını gözlemlemişlerdir. Bu çalışma, Omega 3 yağ asitlerinin  çocukların zihinsel açıdan sağlıklı gelişimlerine yardımcı olucu etkisini bir kez daha ortaya koymuştur. Düzenli balık tüketimi çocukların beden ve zihin gelişimleri açısından önemle tavsiye edilmektedir. Balık tüketmeyen çocuklar için, Omega 3 içerikli takviye edici gıdalardan da destek alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir