Balık yağı

ile Omega 3 desteği

Sağlıklı yaşamak için Balık Yağı ile sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Omega-3, sağlıklı yaşam için gerekli olan en önemli besin öğelerindendir, fakat vücut tarafından sentezlenemediği için mutlaka gıdalarla alınması gerekmektedir.  Balık yağı, vücudun ihtiyacı olan Omega-3’ü sağlayan doğal kaynak olmasına rağmen, düzenli balık tüketen kişiler dahi Omega 3’ü yeteri kadar alamayabilir. Tüketilen balığın hangi denizlerde yetiştiği ve pişirme teknikleri Omega-3 alımını etkilemektedir. Soğuk deniz balığı Omega-3 miktarının yüksek alınmasını sağlar, ızgara ya da buğulama yöntemiyle pişirilmesi de Omega-3 miktarını korur.

balık yağı omega
balık yağı omega

Mümkünse gıdaların tüketimiyle Omega-3 ihtiyacı karşılanmalıdır. Yetersiz alım durumunda balık yağı gibi Omega-3 zengini takviye edici gıdalar ile de bu ihtiyaç karşılanabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde balık yağıkullanımı oldukça eskilere dayanmaktadır. Nitekim birçoğumuz, ilkokula giderken annelerimiz tarafından verilen balık yağlarını içtiğimizi hatırlayacaktır. Balık yağı gerek çocuklar gerekse de yetişkinler için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Bu kadar uzun zamandır sağlığımız için önemli olduğunun bilinmesinin başlıca nedeni, bilimsel çalışmaların sonuçlarının faydasını ortaya koymasından ve kullanıcıların da faydalarını gözlemlemesinden kaynaklıdır. Günümüzde Omega 3 desteği sağlayan balık yağı konusunda 32.000 civarında kabul görmüş bilimsel çalışmanın olduğu bilinmektedir.  Araştırmaların sonuçları, Omega 3’ün kalp ve damar sağlığının korunmasında, beyin fonksiyonları, göz sağlığı ve sinir sistemi gelişimindeki etkilerini yeterince ortaya koyduğu gibi, farklı alanlarda da yeni umut ışıkları oluşturmaktadır.  Hastalıklara yakalanmadan önce kendinizi koruma altına almalısınız. Bu nedenle balıkyağı gibi takviye edici gıdalar, gelecek için sağlığınıza yatırım yapmanız amacına hizmet ederler.

Balık yağı, kapsül ve şurup formunda üretilerek tüketiciler tarafından kolay kullanılabilir hale getirilirler. Yetişkinler genellikle, halk arasında balıkyağı hapı diye bilinen balıkyağı kapsüllerini kullanarak bu mucizevi sağlık kaynağından faydalanmayı tercih etmektedir. Şurup formunda olan balık yağları ise çocuklar için kolay kullanım olanağı sağlamaktadır. Bazı balıkyağı şuruplarının hem güçlü içeriği hem de öyle lezzetli tatları var ki, yetişkinler tarafından da kullanılabilmektedir.

balık yağı omega 3 desteği
balık yağı omega 3 desteği

Balık yağı günlük ne kadar miktarda kullanılmalıdır?

Balık yağı kapsül de olsa şurup da olsa ihtiyacınızı karşılayabilecek miktarlarda Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA’yı içeriyor olmalıdır. Uzun süreli güvenle kullanımiçin de, yüksek kalitede üretilmiş, saf balık yağı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı yaşam içinideal alınması gereken Omega 3 miktarı,kişiden kişiye değişkenlik göstermesi nedeniyle kesinleştirilememekte, her bireyin beslenme düzeni, omega-3 içerikli gıdaların tüketimi, toksik maddelere maruz kalması, yaşadığı ortam farklılığı nedeniyle herkesin ihtiyacını karşılayabileceği düşünülenortak bir değer verilememektedir. Bu nedenle bazı uzmanlar günlük alınması gereken EPA ve DHA miktarının 500 mg. olması gerektiğini belirtirken, bazı uzmanlar bu miktarın günümüzde yeterli olamayacağını, EPA ve DHA miktarı toplamının günlük 1000 mg alınması gerektiği önerisinde bulunmaktadırlar.  Balıkyağı kapsül veya şurup etiket bilgilerinde belirtilen “tavsiye edilen günlük kullanım miktarı”, uzmanların genellikle belirttiği miktarları içeren alım önerisi doğrultusunda yapılmaktadır.

Kan sulandırıcı ilaç kullanımı durumunda hangi miktarda omega-3 yağ asitleri alınacak olursa olsun,  mutlaka doktora danışılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanılmıyorsa 4-10 yaş grubu çocuklarda EPA  ve DHA miktarları toplamı günde en fazla 1500 mg’a, 11 yaş üzeri ve yetişkinlerde ise günde en fazla  3000 mg’a kadar kullanımı mümkündür, fakat gerek görülmedikçe bu miktarlar yerine balık yağlarının etiketlerinde belirtilen “tavsiye edilen günlük kullanım miktarı”na uyulması, daha yüksek dozların doktor önerisi olmadan kullanılmaması önerilir.

Amerikan Kardiyoloji Derneği’nin kılavuzuna göre; Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, kan glukoz seviyesinde yükseklik, ateroskleroz gibi kalp ve damar hastalığı tespit edilmiş olan kişilerde EPA ve DHA toplamının 1000 mg, trigliserit yüksekliği olan kişilerde ise EPA ve DHA toplamının 2000 – 4000 mg aralığında alınması tavsiye edilmektedir. Elbette bu çeşit hastalıklardakullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini bir kere daha hatırlatmak isteriz.