Balık Yağı

Balık yağı ile Omega-3 desteği

Ana Sayfa > Balık Yağı

Balık Yağı

Balık Yağında Dikkat edilmesi gerekenler.

Balık yağı ürünleri arasında kalite farklılıkları mevcuttur. Balık yağının hangi kaynaktan elde edildiği, hangi ülkede üretildiği, üretim metodları, saflık dereceleri ve doğallığı balık yağlarının kalite farklılıklarını oluşturmaktadır. Şu hususlara dikkate dilmesi gerektiği önerilmektedir;

1. Yüksek kalite standartlarında üretimin yapıldığı belgeli olan balık yağları güvenle kullanım açısından önemlidir. Norveç gibi, balık yağı üretiminde kaliteden ödün vermeyen ülkelerde üretilen, sıkı kalite kontrol uygulamaları neticesinde üretildiği sertifikalandırılmış olan balık yağları tercih edilmelidir.

2. Her balık yağı aynı saflıkta değildir. Balıklar yaşadıkları denizlerin kirliliğiyle orantılı olarak kurşun, civa gibi ağır metaller ve bakteriler gibi mikrobiyolojik bulaşanlar içerebilir. Bu nedenle, temiz denizlerde yaşayan balıklardan üretilen balık yağı olsa bile, yine de mutlaka üretim sürecinde saflaştırma işlemine tabi tutulmalı ve sağlığa zararlı maddelerden ayrıştırılmalıdır. Bir balık yağının uzun süreli kullanıma uygunluğu saflık derecesine bağlıdır.

3. Ambalajı üzerinde EPA-DHA miktarının belirtilmiş olmasına dikkat edilmeli.

4. Her EPA ve DHA miktarı yüksek olan balık yağı, doğal formda olduğu anlamında değildir. “Trigliserid” ve “Serbest Yağ Asidi” formlarındaki balık yağları doğaldır. Balıkta olduğu hali “trigliserid” formudur. Vücutta enzimle dönüşmüş formu ise “Serbest Yağ Asidi” dir. “Etil Ester” formu ise sentetik olan balık yağı formudur. (Kaynak: EFSA)

5. Soğuk ve derin deniz balıkları zengin omega-3 kaynağıdır. Bu balıklardan elde edilen balık yağları da yüksek miktarlarda EPA ve DHA içerir.

6. Balık yağlarının içeriğinde Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın yanı sıra A, D ve E vitaminlerinin bulunması da, günlük A,D ve E vitaminleri ihtiyacının karşılanmasına destek olacaktır. T.C Tarım ve Orman Bakanlığından onaylı olan balık yağlarında, bu vitaminlerin miktarları her gün ve her mevsim kullanıma uygundur. 

7. Özellikle ithal edilen sıvı balık yağları için; Taze avlanan balıkların kısa sürede üretime alınması ve üretimin tüm aşamaları tamamlandıktan sonra şişelenerek ülkemize ithal edilmesi, tazeliğinin korunması ve oksidasyon riskinin önlenmesi, kısaca güvenle kullanım açısından mühimdir. Bu nedenle ham maddenin üretimi olduğu bölgede ürünün şişelenmesi tazelik açısından önemlidir.

8. Çocukların kullanımına uygun balık yağlarında doğallık ve saflık kadar tat da oldukça önemlidir. İçeriğinde şeker, tatlandırıcı, yapay aroma gibi içeriklerin olmadığı, çocukların severek tüketebilecekleri doğal aromalı balık yağları tercih edilmelidir.

Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp