D Vitamini Eksikliği ve Günlük D Vitamini İhtiyacı

Vitamin-D1

D vitamininin kalsiyum emilimini artırması nedeniyle bebeklik döneminden itibaren çocuklarda kemik gelişimini desteklediği, yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığının da önlenmesinde önemli bir yeri olduğu bilinen bir gerçektir.

Fakat yapılan araştırmalar D vitamini öneminin bu kadarla sınırlı kalmadığını, kemik ve kas dokusu dışında bağışıklık sistemi, sinir sistemi, prostat ve meme gibi değişik dokular üzerinde de etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Ülkemizde her 10 kişinin 7’sinde D vitamini eksikliği olduğu belirtilmektedir. Sadece kan tahlili sonucu ölçülebilen D vitamininin normal düzeyinin 40 ng/ml olduğu, eğer 25 ng/ml’den düşük ise “D vitamini yetersizliği”, 10 ng/ml’in altında ise “D vitamini eksikliği” olduğu kabul edilmektedir.

Günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla çocuk veya yetişkinler için;

– Her gün güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde 20 -25 dakika, güneş kremi kullanmadan cildin doğrudan güneş görmesi,
– D vitamini açısından zengin gıdalarla beslenme,
– D vitamini içerikli takviye edici gıdaların tüketimi tavsiye edilmektedir. Doğal D vitamini içerikli balık yağları, günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla ideal bir kaynaktır.

D Vitamini takviyesi alması gerekenler:

– Yeni doğmuş bebekler ve küçük çocuklar: 1 haftalıktan itibaren en az 1 yaşına kadar, tercihen 3 yaşına kadar günde 400 IU D vitamini uygulanması önerilmektedir.
– Ergenlik dönemindeki çocuklar,
– Gebeler ve emziren anneler,
– Alerjisi olan çocuklar ve yetişkinler,
– Astımı olan çocuklar ve yetişkinler,
– Sürekli kemik ağrısı yaşayanlar,
– Güneş görmeyenler,
– Bağırsaklarında emilim problemi yaşayanlar,
– Karaciğer hastalığı olanlar,
– Böbrek hastalığı olanlar,
– Kemik erimesi olanlar,
– 50 yaşın üzerindekiler

Günlük alınması önerilen D vitamini miktarı

Yaş 0-1yaş 1-70yaş >70 yaş
D vitamini miktarı 10 µg (400 IU) 15 µg (600 IU) 20 µg (800 IU)

Güvenli günlük D vitamini alım miktarları

  Ülkemizde takviye edici gıdalarda bulunmasına izin verilen günlük maksimum limit EFSA (European Food Safety Authority) günlük maksimum limiti IoM (Institute of Medicine) günlük maksimum limiti
D vitamini 4-10yaş için 12,5 µg (500 IU)>11 yaş için 25 µg (1.000 IU) 0-1 yaş için 25 µg (1.000 IU)1-10 yaş için 50 µg (2.000 IU) 0-1  yaş için 25 µg (1.000 IU)1-8 yaş için 50 µg (2.000 IU)9-13 yaş için 50 µg (2.000 IU)

Yurtdışı yayınları yetişkinler için günlük maksimum alım miktarını 100 µg (4.000 IU) olarak belirtmektedir.

D Vitamininin fazla alınmasıyla oluşan hipervitaminöz (İntoksikasyon):

D vitamini her gün 10 µg (400 IU) alındığı takdirde güvenilirdir. D vitamininin zararlı etkisi genelde, belirtilen maksimum limitlerin üzerinde uzun süreli kullanım veya bir defada 100.000 IU üzerinde tek doz uygulanmasıyla görülebilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde olmadan her ay düzenli 150.000-300.000 IU D vitamini kullanımından kaçınılmalıdır.

Yüksek doz D vitamini, muhakkak doktor önerisiyle ve gözetiminde kullanılmalıdır.

 

Kaynaklar:

1. D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Korunması Projesi Rehberi  – Sağlık Bakanlığı Belgeleri – TC Sağlık Bakanlığı Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü
2. Yaygın Kas-İskelet Ağrısı Olan Hastalarda D Vitamini Eksikliği Prevalansı ve Risk Faktörleri – Journal of Clinical and Experimental Investigations
3. EFSA Journal 2012; 10 (7):2813
4. iom.edu/Global/ News 20% Announcements

D Vitamini Eksikliği ve Günlük D Vitamini İhtiyacı” yazısına 8 yorum yapıldı

 1. Enver

  Doktor bana haftalık 1 şişeyi 1 günde içmem gerektiğini söyledi. 1 şişe 50.000 IU sizce kullanmalı mıyım?

 2. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Enver Bey, bahsettiğiniz ürünün adını ve doktorunuzun bu ürünü ne amaçla önerdiğini belirtebilir misiniz? Möller’s Omega-3 sıvı formu mu bu şekilde kullanım amacıyla önerildi? Bu konuda daha kapsamlı bilgi paylaşmanızı rica ederiz. Bahsettiğiniz durum, genellikle ciddi D vitamini eksikliklerinde, D vitamini serum seviyesinin normale ulaştırılması amacıyla, bir şişesinde 50.000 IU D vitamini içeren D vitamini damlaları kullanım önerisine benziyor. Fakat tam olarak doğru cevabı size iletebilmek amacıyla önerilen ürün hakkında bilgilendirme yapabilirseniz eğer, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Melik arda

  Merhaba moller sivi balik yagini almistim almadan once d vitaminim 9 du 3 aydir duzenli kullaniyorum halen 9 neden bir artis olmuyor.

 4. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Melik Bey, Möller’s Omega-3 sıvı formunun 5 ml’si (1 tatlı kaşığı) 400 IU’ya denk gelen 10 mikrogram doğal D vitamini içermektedir. Bu miktar bir yetişkinin günlük alması gereken D vitamini miktarıdır ve bu nedenle Möller’s Omega-3’deki bu miktar ancak sağlıklı bir bireyin günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Sizin D vitamini miktarınızda olduğu gibi, oldukça düşük D vitamini miktarı “D vitamini eksikliği” kategorisine girmektedir. D vitamini seviyesini yükseltmeniz amacıyla doktorun önerisiyle yüksek dozlarda D vitamini miktarı almanız gerekmektedir. Örneğin birkaç hafta boyunca, haftada bir 50.000 IU’luk D vitamini alımı veya sadece bir kere 300.000 IU’luk D vitamini alımı gibi, hekimler tarafından, kan analizindeki diğer değerlere de bakılarak, tedavi için farklı öneriler yapılabilmektedir. Nitekim normal seviyeye ulaştığı takdirde, bu seviyeyi korumak amaçlı Möller’s Omega-3 sıvı formu ile devam edebilirsiniz. Kullandığınız 3 ay içerisinde D vitamini seviyenizin daha da düşmemesi bunun bir göstergesidir. Size tavsiyemiz, D vitamini seviyesini yükseltecek yüksek doz D vitamini tedavisi için bir hekime danışmanızdır. Geçmiş olsun dileklerimizi sunar, sağlıklı günler dileriz.

 5. Esra

  İyi günler. Annem 50 yaşında ve 3 yıldır menapozda. Gittiği kadın doğum uzmanı kemik taraması sonucında kemik erimesi tehşisiyle fizik tedavi uzmanına yönlendirdi. Orada da kan tahlili yapıldı. Ca 10.0 mg/dL 25-Hidroksi Vitamın D 68.56 ng/mL çıktı.
  İlaç olarak Zentius D (600 mg kalsiyum + 400 IU D3 vitamini) verilmiş günde 2 doz olarak. Bu D vitaminin tehlikeli sınıra yükselkmez mi?

 6. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Esra Hanım, öncelikle annenize geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. 400 IU D vitamini alımı sağlıklı bir birey için her gün alınması gereken miktardır. Annenizde kemik erimesi tespit edilmiş ise o takdirde bu miktardan daha yüksek miktar kullanılması gerekmektedir. 800 IU D vitamini alımı kemik erimesi olmayan sağlıklı yetişkinler de bile toksik etki oluşturacak miktar değildir. Toksik etki oluşturan D vitamini miktarı, annenizin ilaçla aldığı D vitamini miktarına kıyasla oldukça yüksek kalmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Nesrin kurtuluş

  5 yaşındaki kızımda d vitamini eksikliği çıktı doktorumuz d3 damla verdi günde 10 damla şişe bitene kadar kullanacağız . 50.000 ı.u 15ml.. bunun yanı sıra sizin balık yağınızı kullanıyorum balık yağının içindeki d vitamini oranı ile damla çok mu fazla acaba diye düşünmeye başladım. Kızım maalesef hiç balık tüketmiyor ve Rusya’da yaşıyoruz haliyle güneşten de d vitamini alamıyoruz. Balık yağını d vitamini tedavisi haricinde hergün bütün bi yıl kullanabilirmiyim yoksa arada bırakmam mı gerekiyor?

 8. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Nesrin Hanım, D vitamini eksikliği sadece Rusya’da değil, ülkemizde de her 10 kişinin 9’unda görülmektedir maalesef. Ülkemizde sağlık otoritelerince, 1-18 yaş grubunda görülen D vitamini eksikliğini giderebilmek amacıyla günde 2000 IU ( 50 mcg) D vitamini alımı önerilmektedir. Möller’s Omega-3’ün, 5 yaşındaki kızınızın kullandığı miktar olan 5 ml’sinde 400 IU (10 mcg) D vitamini bulunmaktadır. Fakat kullandığınız D vitamini damlasının markasını bilemediğimiz, (her markadaki miktarlar farklı olabilmektedir) bundan dolayı da günlük kullandığınız 10 damlasındaki D vitamini miktarını hakkında bilgimiz bulunamadığı için sorunuza net cevap verememekteyiz. Eğer bizimle markasını veya 10 ml’de bulunan D vitamini miktarını paylaşabilirseniz eğer, en kısa sürede geri dönüş yapabiliriz. Möller’s Omega-3, tek başına kullanıldığı takdirde her gün kullanıma uygundur. İstediğiniz süre boyunca kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir