Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı

Image44

Birçok anne ve baba balık yağına karşın bilinçsiz ve eksik bilgilere sahiptir. Aslında balık yağı çocukların kullanması gereken en önemli besin takviyesidir. Yapılan araştırmalarda Omega-3’ün, çocuklarda zihinsel gelişimi olumlu etkilediği gözlenmiştir.

Göz sağlığı açısından da önem taşıyan Omega-3, çocuklarda görme problemlerinin önlenmesinde önemli bir destektir.

Yaşamımızın her dönemindeki ihtiyacımız

Anne karnındaki bebeklik döneminden itibaren omega-3’e ihtiyaç duymaktayız. Hamile bir bayanın omega-3 içerikli gıdaları sıklıkla tüketmesi veya omega-3 kaynağı olan balık yağlarının kullanılması ile bebeğin ihtiyacı karşılanmaktadır. Erken gelişim döneminde başlayan omega-3 ihtiyacı yaşamın her döneminde süregelmektedir.

Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı” yazısına 185 yorum yapıldı

 1. müzeyyen

  Merhabalar Size iki tane sorum olacak birincisi kızım 13 aylık mollers balık yağını bir tatlı kaşığı dolusu içirdim. bu ilk içirişim sizce fazla mı gelir? İkincisi çok zorlandım içirirken çocuk içmek istemiyor nasıl içire bilirim acaba.sabah öğle ya da akşam yemeklerine karıştırıp içirebilir miyim? ya da başka bir yol var mı? Teşekkür ederim..

 2. SULE

  BENDE BUGUN MÖLLERS BALIK YAGI ALDIM, DOKTOR OGLUMUN BOYU KISA OLDUĞUNU SÖZLEDİ BİZE BALIK YAĞI DESTEK OLUR DEDİ BİZDE ARAŞTIRDIK VE MÖLLERS ALMAYA KARAR VERDİK, MÖLLERSİN BOY UZATMAYA FAYDA EDERMİ BU ARADA OGLUM 4 YAŞINDA

  TEŞEKKÜRLER

 3. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Şule Hanım, boy uzaması, sağlıklı beslenme, genetik, vücuttaki büyüme hormonu aktivitesi gibi endokrinolojik ve metabolizmal çeşitli nedenlere bağlı olabilmektedir. Balık yağlarının doğrudan boy uzamasındaki etkinliği hakkında kesin bir veri bulunmamasıyla birlikte, balık yağlarında bulunan omega-3 yağ asitlerinin fiziksel ve zihinsel gelişimin desteklenmesine yardımcı olduğu bilinmesinden dolayı boy uzamasında da etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle gerek Möller’s Omega-3’ün gerekse diğer balık yağlarının boy uzatıcı etkisi olduğu iddia edilemez. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki, Möller’s Omega-3 içerisindeki güçlü miktarda doğal omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA mevcuttur ve ayrıca günlük alınması tavsiye edilen D vitamini miktarı ile birlikte kısmen A ve E vitaminleri de içermektedir. Bu içerik sağlıklı gelişim açısından önemli bir destektir. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Müzeyyen Hanım, 4 yaş altı çocuklar için günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) kullanımı önerilmektedir. Fakat 5 ml’ye denk olan 1 tatlı kaşığını sadece bir kere içirmiş olmanız da herhangi olumsuz bir durum oluşturmayacaktır. Nitekim 1 yaş altı çocuklarda dahi günlük 5 ml kullanımı ile ilgili klinik çalışmalarında herhangi bir yan etki gözlenmediği belirtilmektedir. Fakat yine de, bu kadar küçük sağlıklı çocuklarda uzun süreli yüksek doz kullanılması gerekli değildir. Günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) kullanımı da küçük çocukların günlük ihtiyacının karşılanmasında yeterli olmaktadır. Möller’s Omega-3 sıvı formunun günlük alım dozunu meyve suyu veya sütün içine karıştırarak da verebilirsiniz. Günün herhangi bir saatinde kullanılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Sibel

  Merhaba oğlum 17 aylık iki aydır balık yağı kullanıyorum nekadar süre kullanılmalıdır ?

 6. Osman

  Merhabalar 2 yaşında oğlum var ve sık sık hastalaniyordu doktor möllers balik yağını 5ml kullanin diye önerdi.2 ay kullanın dedi. Sorum şu 2 ay kullandiktan sonra hangi araliklarla kullanmamı tavsiye edersiniz. Mesela 6 aydan aya diye düşünüyorum simdiden teşekkür ederim

 7. Elif akar

  Merhabalar, benim kızım 29 aylık yaklaşık 3-4 Aydır günde bir tatlı kaşığı omega 3 şurubundan verdim maalesef günde yarım tatlı kaşığı verılmesi gerektiğinden Yeni haberim oldu. Sizce çok fazla bi zararı olur mu ? Cevabınız için Şimdiden çok tesekkurler

 8. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Elif Hanım, Möller’s Omega-3 sıvı formunun, 1 yaş altının da dahil olduğu 4 yaşına kadar olan çocuklarda günde 5 ml (1 tatlı kaşığı) kullanımını gösteren ve herhangi bir yan etkisi görülmediği belirtilen klinik çalışmaları mevcuttur. Ayrıca Norveç’te, 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren, günlük D vitamini ihtiyacını da karşılaması amacıyla, günde 5 ml (1 tatlı kaşığı) kullanıldığı da bilinmektedir. Kızınıza Möller’s Omega-3 sıvı formunu verdiğiniz dönemde, eğer içerisinde A, D, E vitaminleri içeren başka bir ürün kullanmadıysanız herhangi bir zararlı etkisi olmayacaktır. Günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) kullanım ile devam edebilirsiniz. Eğer bu vitaminleri içeren başka bir ürünle birlikte kullandıysanız, o takdirde vücudun tolere edebilmesi için 2-3 ay kadar Möller’s Omega-3 dahil, bu vitaminleri içeren ürünleri kullanmamanızı rica ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Osman Bey, oğlunuz için, Möller’s Omega-3’ü istediğiniz süre boyunca kesintisiz kullanabilirsiniz. Omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemediği için günlük beslenmemizle almamız gerekmektedir. Fakat beslenmemizle günlük ihtiyacımızın karşılanması yeterli olamadığı durumlarda, omega-3 kaynağı olan doğal balık yağlarından destek sağlanmaktadır. Eğer omega-3 açısından zengin beslenme düzeniniz olduğunu düşünüyorsanız, dönemsel kullanabilirsiniz. Eğer omega-3’ün yeterli alınamadığını düşünüyorsanız, Möller’s Omega-3’ü kesintisiz düzenli olarak da kullanabilirsiniz. Möller’s Omega-3 kalitesi, doğallığı ve saflığı garantili balık yağıdır. Vitamin değerleri dahil her gün alınmaya uygun içeriğe sahiptir. Doktorunuzun yüksek doz önerisi belirli bir süre için geçerli olduğunu düşündüğümüzden dolayı, devam etmek istediğiniz takdirde 2 yaşındaki oğlunuz için günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 10. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Sibel Hanım, Omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemediği için günlük beslenmemizle ihtiyacımızın karşılanması gerekmektedir. Eğer günlük beslenmeyle yeterli miktarda omega-3 alınamadığını düşünüyorsanız, o takdirde omega-3 kaynağı olan doğal balık yağlarını düzenli olarak kesintisiz kullanabilirsiniz. Möller’s Omega-3 kalitesiyle, doğallığıyla ve saflığıyla garantili balık yağıdır. Vitamin değerleri dahil her gün alınmaya uygun içeriğe sahiptir. Tercihiniz doğrultusunda oğlunuza, ister kesintisiz her gün, isterseniz dönemsel verebilirsiniz. 17 aylık oğlunuz için günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) kullanımını önermekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Elif akar

  Ayrintili cevabiniz icin cok tesekkur ederim.saglikli gunler dilerim

 12. Gözde

  Merhaba 3 bucuk yasindaki oğluma ocak ayinda möllers kullanmaya basladim haftada 2 veya 3 kez 1 tatli kaşığı veriyrm henüz bitmedi şişe. Buzdolabinda sakliyrm üzerinde 3 ay icinde tüketilmeli yazıyor bir sakıncası olur mu acaba?

 13. esra

  merhaba benim oğlum 8 yaşında hergün 1 kapsül balık yağı ve c vitamini birde multitablet veriyorum ama ben amway in kileri araştırdım ve ona güvenerek içiriyorum içinde hiç sentetik olmayan tamamen doğal olan diye düşünüyorum

 14. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Esra Hanım, bahsettiğiniz ürünler hakkında detaylı bir bilgimiz bulunmamaktadır. Möller’s Omega-3 balık yağları da doğaldır ve kalitesi tescillidir. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Gözde Hanım, Möller’s Omega-3 balık yağları her gün ve kesintisiz kullanıma uygundur. Çocuğunuz için her gün, günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) kullanabilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi haftada 2 veya 3 kez kullanıma göre, 4 veya 6 ay gibi bir sürede şişenin tüketimi sağlanacaktır. Sıvı formdaki tüm balık yağları için, kapağı açıldıktan sonra doğrudan hava ile temasa geçmesi neticesinde oksidasyon süreci başlar. Buzdolabında korunması bu süreci yavaşlatır. Möller’s Omega-3, kapağı açıldıktan itibaren buzdolabında saklandığı takdirde 3 ay boyunca okside olmamakta, tazeliğini ve kalitesini korumaktadır. Fakat 3 ay sonrasında garantisi kalmamaktadır. Bu nedenle bu süre geçirildikten sonra kullanımı önerilmez. Sağlıklı günler dileriz.

 16. Kevser

  Bugun 4 yasindaki kizim icin möllers aldim ve kullanmaya basladim. Fakat kafama takilan birsey var. 5 ml= 1 tatli kasigi kavraminda bir sorun var sanirim. Cunku 1 tatli kasigi=2.5 ml.dir. Bu konuda bilgilendirme yapilirsa sevinirim. Teşekkürler.

 17. Şeyda

  Merhaba.1 yasindaki kizim icin Möllers balik yagi almayi dusunuyorum.gunluk doz verilirken uygun ogun ne zamandir?kullanim suremiz fayda gormek acisindan kac ay olmalidir?

 18. hatice hançer

  Merhaba Oğlum 13 aylık möllersi vermeye başladıktan sonra ishal olmaya başladı .yan etkisi varmıdır .Birde 1 gün buzdolabı dışında kaldı kullanılmasında sakınca varmıdır

 19. cevdet

  iyi günler oğlumun balık alerjisi var balık yağı da alerji yapar mı?

 20. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Cevdet Bey, balık ve balık ürünlerine alerjisi olanlar için balık yağının da alerjen olma ihtimali yüksektir. Fakat her balık cinsi de aynı alerjen etkiyi oluşturmayabilir. Ciddi besin alerjisi olan çocuklarda, balık yağının alerjen olup olmayacağını anlamak için, ancak alerji uzmanı bir hekim önerisiyle ve gözetiminde kullanılması önerilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 21. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Hatice Hanım, Möller’s Omega-3’ün sadece bir gün dışarıda kalması bir risk oluşturmayacaktır. Kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında sürekli saklanması istenmez. Oksidasyon riskini artıracağı ve süreci hızlandıracağı için, buzdolabında saklanması tavsiye edilir. Möller’s Omega-3’ün ciddi ishal oluşturduğu yönünde bir yan etkisi şikayeti şimdiye kadar bize bildirilmiş değildir. Fakat yüksek miktarda saf balık yağı olduğu için, hafif ishal yapma ihtimali de olabilir. Çocuğunuza verdiğiniz miktarın ne kadar olduğu da önemlidir. Günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) veriyorsanız eğer, çocuğunuzun yaşına uygun olacaktır. Bu miktarı vermenize rağmen, rahatsızlık oluşturacak derecede ishal görüldüyse, kullanmamanızı önermekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

 22. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Şeyda Hanım, Möller’s Omega-3’ü günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına verebilirsiniz. Günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) kullanmanızı önermekteyiz. Ne zaman fayda görülmeye başlanacağı konusunda net bir bilgi verilememektedir. Omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemediği için günlük ihtiyacımız muhakkak gıdalarla veya takviye edici gıdalarla karşılanabilmektedir. Her bireyin omega-3 açısından günlük beslenmesine göre kan değerlerinin farklılık göstermesi nedeniyle, erken faydasını gören de veya daha geç hisseden de olabilir. Ayrıca ne amaçla kullanıp faydasını görme beklentinize göre de değişir. Örneğin, sıklıkla enfeksiyon hastalıklarına yakalanan çocuklarda bağışıklık gelişimi üzerine etkisinin, ilk şişenin kullanımında hissedildiği tüketicilerimizin yaptığı yorumlardan anlaşılmaktadır. Bilimsel çalışmalarda düzenli kullanım neticesinde 8.haftadan itibaren bağışıklık üzerine olumlu etkisi belirtilmiştir. Fakat, sinir sistemi hastalıklarından ve kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yönelik etkisi fark edilmeyeceği, yıllar sonraki sağlıklılığın devamlılığıyla anlaşılacağı için, bu açıdan geleceğe yönelik yatırım gibi düşünebilirsiniz. Düzenli kullanmaya başladığınız takdirde, çocuğunuzdaki etkisini gözlemlerinizle ancak siz fark edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 23. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Kevser Hanım, eczacılıkta pratik uygulamada 5 ml’nin standart ölçülerde bir tatlı kaşığına denk geldiği belirtilmektedir. En ideali aslında 5 ml. ölçeklendirilmiş kaşıklarla tüketilmesidir. Sağlıklı günler dileriz.

 24. güldane özcan

  Kızım 1.5 yaşında möllers balık yağı önerdi doktor 3 4 gün kullandıktan sonra bacak arasında pişik oldu ve pişik kremi kullanmama rağmen 1 haftadır geçmiyor balık yağından olabilir mi

 25. Zeynep

  Benim oğlum prematüre bir bebek şu an 8. Ayımızdayız doktorumuz şimdiye kadar balık yağı önermedi yeteri kadar balık tüketmediği için möllers balık yağına başlamayı düşünüyorum ama erken olur mu kararsız kaldım bir de günlük kullanım miktarı ne kadar olmalı yardımcı olursanı çok sevinirim.

 26. GULHAN

  İyi akşamlar kızım 6 yaşında möller’s omega 3 kapsul aldım 6 yaş için kapsül uygun mu yoksa sıvısı nimi alalim

 27. Asude

  Bebeğim 16 aylık möllers balık yağı aldım. Günlük d vitamini alımını da karşılaması için doktorum bir tatlı kaşığı vermemi söyledi. Siz önerilen doz yarım tatlı kaşığı demişsiniz. Norveç’te bebeklere 1 tatlı kaşığı sürekli mi veriliyor acaba. Uzun süreli kullanımda zararı olur mu?

 28. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Gülhan Hanım, Möller’s Omega-3 kapsül 11 yaş ve üzeri yetişkinler için kullanıma uygundur. Daha küçük yaşlarda kullanımının önerilmemesi, içeriğinden kaynaklı bir sakıncadan değildir. Sadece kapsüllerin daha küçük çocuklar tarafından yutulması zor olabileceği ve yutma güçlüğü yaşanabileceğinden dolayıdır. Eğer kızınızda yutma sıkıntısı yaşanmıyorsa kullanabilirsiniz. Fakat yutma zorluğu yaşanıyorsa, o takdirde kızınızın sıvı formunu kullanmasını önermekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

 29. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Zeynep Hanım, 8 aylık oğlunuz için halen D vitamini damlası kullanıyorsanız, bu damlanın kullanımı tamamlanana kadar Möller’s Omega-3 kullanmamanızı önermekteyiz. Möller’s Omega-3 sıvı formunun içerisinde de doğal D vitamini olmasından dolayı birlikte kullanılmaması tavsiye edilir. D vitamini damlaları, doktor tarafından farklı bir öneri yapılmadığı müddetçe genellikle 1 yaşında bıraktırılır. O tarihten itibaren Möller’s Omega-3’ü oğlunuza günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) vermeye başlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 30. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Güldane Hanım, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Kızınızın balık ve balık ürünlerine karşı alerjisi var ise, alerjik reaksiyon oluşturmuş olabilir. Fakat sadece bacak arasında olması, vücudun başka kısımlarında döküntü olmaması, başka nedenlerden kaynaklı olabileceği düşüncesine de neden olmaktadır. Size tavsiyemiz, Möller’s Omega-3 kullanmayı kesiniz lütfen. Bacak arasındaki pişikler geçiyorsa, o takdirde balık yağından kaynaklıdır. Fakat halen devam ediyorsa, başka nedenden kaynaklı olmuş olabilir. Pişiklerde iyileşme görülmüyorsa bir dermatolog hekime göstermenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 31. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Asude Hanım, Norveç Beslenme Kurulu tarafından 4 haftalık bebeklik döneminden itibaren günlük D vitamini ihtiyacını karşılaması amacıyla doğal D vitamini kaynağı olarak önerilmekte ve Norveç’te bu amaçla düzenli olarak günlük 5 ml. (1 tatlı kaşığı) kullanılmaktadır. 1 yaş altı çocuklarda 5 ml. kullanıldığını gösteren Möller’s Omega-3 ile yapılmış klinik çalışmalar da mevcuttur. Fakat Norveç haricindeki diğer Avrupa ülkelerinde 6 aylıktan itibaren küçük çocuklarda günde 2,5 ml. (yarım tatlı kaşığı) kullanımı önerilmektedir. Doktorumuz muhakkak Möller’s Omega-3 içeriğini bilerek size doz önerisinde bulunmuştur. Fakat şüpheniz olması durumunda, EPA ve DHA değerlerinin günlük 1000 mg alınması nedeniyle, doktorunuza danışarak da bilgi alabilirsiniz. Önemli bir sağlık otoritesi olan EFSA (Avrupa Gıda Güvenilirliği Otoritesi) tarafından çocuklarda günlük 1000 mg’a kadar DHA alımının zararlı bir etkisi olmadığı belirtilmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

 32. Özgür

  Selamlar,8 yaşındaki oğluma Möller’s Omega 3 kapsül almıştım. Daha sonra farkettim ki ambalajında yetişkinler için olduğu ve günde 2 kapsul kullanılabileceği yazmakta. Ben günlük bir kapsul olacak biçimde oğluma vermekteyim ve o yutmak yerine keyifle çiğneyerek almakta…Kapsul kullanımının bu miktar ve biçimde sürdürmemin olumsuz bir etkisi görülür mü ? Yoksa kullanımını kesmeli miyim? Şimdiden teşekkürler….

 33. yasemin

  merhaba sizin ürününüzden değil ama bilgilendirmeniz çok güzel bi davranış oran şurup ve immun 44 aldık eczacı bigün birini diğerini diğer gün verin dedi ama doktor sadece iç dan ver ikisi ağır olur dedi sizce bakmalıyım ilacı geride veremem

 34. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba, 11 yaş ve üzeri kişiler, yetişkin olarak kabul edilmektedir. Möller’s Omega-3 kapsül formunun ambalajının üzerinde yetişkinler için belirtilmesinin nedeni, genellikle balık yağlarının kapsül boyutu nedeniyle 11 yaşından daha küçük çocuklarda yutma problemi yaşanabileceği düşüncesiyle, bu riski önlemek amacıyladır. Kapsül yutma problemi yaşamayan daha küçük çocuklarda kullanımının herhangi bir sakıncası yoktur. Kapsül formunda aromalandırma olmadığı için, kapsül patlatıldığı zaman rahatsız verici bir koku ve tat olabilir. Bunu önlemek amacıyla doğrudan yutulması, çiğnenmemesi önerilir. Mide asidi etkisiyle kapsül parçalandığında ortaya çıkan balık yağı böyle bir rahatsızlık oluşturmaz. Oğlunuz koku ve tat açısından rahatsızlık duymuyorsa eğer, çiğneyerek yutmasında herhangi bir sakınca yoktur. 4-10 yaş grubu çocuklarda, kan sulandırıcı bir ilaç kullanılmıyorsa EPA ve DHA miktarları toplamı günde 1500 mg’a kadar güvenle kullanılabilir. Omega-3 açısından beslenme düzeninize ve çocuğunuzun ihtiyaç durumuna göre günlük EPA ve DHA miktarları toplamı 1500 mg’ı geçmemek şartıyla istediğiniz miktarda verebilirsiniz. Möller’s Omega-3’ün bir kapsülünde EPA ve DHA toplamı 530 mg.’dır. Oğlunuz için günde 1 kapsül yeterli olabilir. İsterseniz 2 kapsül de verebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 35. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Yasemin Hanım, ister Möller’s Omega-3 ister başka bir balık yağı markası kullanılıyor olsun, sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bahsettiğiniz her iki ürün içeriği birbirinden farklıdır. Birisi omega-3 desteği sağlar, diğeri ise vitamin ve mineral desteği sağlamaktadır. Vitamin ve mineral içerikli olan ürünün içeriğindeki etken maddeler de her gün alınmaya uygun miktarlardadır. Her iki ürünü birlikte kullansanız dahi sakıncalı değildir. Eskiden vitamin ve mineral içerikli ürünlerin etken madde miktarları fazla olması nedeniyle alerjik etki veya toksisite görülebiliyordu. Doktorumuz eskiye dayalı tecrübeleri nedeniyle kullanılmaması önerisinde bulunmuş olabilir. Fakat günümüzde takviye edici gıdalarda bulunan içeriklerin miktarları Bakanlık tarafından sınırlandırılmıştır ve her gün kullanıma uygun hale getirilmiştir. Özetle, ister her iki ürünü her gün birlikte kullanabilirsiniz, ister eczacınızın belirttiği gibi dönüşümlü kullanabilirsiniz, isterseniz bir ürünün ambalajını bitirdikten sonra diğer ürüne başlayabilirsiniz, isterseniz de her gün balık yağıyla birlikte vitamin ve mineral içerikli olan ürünü yarım doz kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun ihtiyacına göre kullanımını siz belirleyebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir