Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı

Image44

Birçok anne ve baba balık yağına karşın bilinçsiz ve eksik bilgilere sahiptir. Aslında balık yağı çocukların kullanması gereken en önemli besin takviyesidir. Yapılan araştırmalarda Omega-3’ün, çocuklarda zihinsel gelişimi olumlu etkilediği gözlenmiştir.

Göz sağlığı açısından da önem taşıyan Omega-3, çocuklarda görme problemlerinin önlenmesinde önemli bir destektir.

Yaşamımızın her dönemindeki ihtiyacımız

Anne karnındaki bebeklik döneminden itibaren omega-3’e ihtiyaç duymaktayız. Hamile bir bayanın omega-3 içerikli gıdaları sıklıkla tüketmesi veya omega-3 kaynağı olan balık yağlarının kullanılması ile bebeğin ihtiyacı karşılanmaktadır. Erken gelişim döneminde başlayan omega-3 ihtiyacı yaşamın her döneminde süregelmektedir.

Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı” yazısına 335 yorum yapıldı

 1. TAYFUN SORAR

  Mollers balık yağını tüketirken yanında başka herhangi birşey kullanmamız gerekiyor mu..? Ne önerirsiniz.. teşekkürler

 2. TAYFUN SORAR

  Balık yağını kullanırken antioksidan kullanmamız gerekiyor mu.? Ne önerirsiniz

 3. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Tayfun Bey. Möller’s Omega-3 balık yağları ile birlikte antioksidan kullanım gerekliliği yoktur. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız amacıyla, besinlerle omega-3 yağ asitlerini yeterli alamadığınız durumda, Möller’s Omega-3 balık yağı içerisindeki omega-3 yağ asitleri miktarları günlük ihtiyacınızın karşılanmasına yeterli olmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Taner Bey. Möller’s Omega-3 balık yağlarını günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına alabilirsiniz. Balık yağlarının vücuttaki biyoyararlanımı, doğal balık yağı formunda olmasıyla ve kullanan kişinin sağlıklı bağırsak fonksiyonlarıyla bağlantılıdır. Möller’s Omega-3, doğal form olan trigliserid formlu balık yağlarıdır. Gün içinde herhangi bir zamanda aç veya tok karnına omega-3 içerikli gıdalar tüketilebildiği gibi, gıdalarla yeterli alımı olmayan omega-3’ün bir başka kaynağı olan balık yağları da gün içinde herhangi bir zamanda tüketilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Hatice Çelik

  Merhaba. Çocuklar için Omega 3 kullanırken ayrıca antioksidan kullanmak ta gerekir mi. Normalde kullanılması gerektiğini biliyoruz, ama 3 yaş gibi çocuklarda bu konuda bir Bilgi bulamadım.sizin Bilgi tavsiyeniz nedir, teşekkürler..

 6. Ünzüle

  Merhabalar 15 yaşında kızım var epilepsi hastası iştahı hiç yok zorla yediriyoruz. Kullandığı 2tane epilepsi ilacı var . Balık yağı kullanırsak bi sorun olurmu kızıma tavsiye edeceğiniz balık yağı ve vitamin için ne önerirsiniz teşekkürederim.

 7. Seda

  Merhaba ,
  Geçtiğimiz yıl 3,5 yaşındaki oğlum için piyasadaki çok farklı fiyat ve içerik aralığına sahip balık yağları arasında güvenilir bir omega-3 takviyesi araştırırken markanıza denk geldim ve gerçekten içime sinerek kullanmaya başladım . Kullanmaya başlarken boyu uzasın , kilo alsın gibi beklentilerin dışında oğlum özellikle balık yemediği için o eksikliği möller’s ile takviye etme amacım vardı. Özellikle bu kış çok düzenli kullanım sonucu anaokuluna giden ve sürekli hastalanan oğlumun hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu ciddi olarak gözlemliyorum . ( daha enerjik ve yemek yemedeki farkı da benim için beklenmedik bir bonus oldu ) Bu nedenle hem kaliteli duruşunuz , hem kullanıcılarınıza verdiğiniz değerle diğer markalara örnek olmanızı diliyor .Bizi Möller’s ile tanıştırdığınız için önce Farmativa ilaç ve tüm çalışanlarınıza teşekkür etmek istiyorum .

  Sevgiler …

 8. Erhan Gökçe

  Merhaba 4 yaşındaki oğlum günlük Alerji ilacı -Demir ilacı – ve kalsiyum ilacı alıyor bunları kullanırken möllers balık yağı şurubu da kullanabilirmiyiz ve aç mı tok mu daha faydalı çocuklar için öğrenebilirmiyim

 9. YAVUZ SANDIK

  DOKTORUMUZ 2 YAŞINDAKİ OĞLUM İÇİN BALIK YAĞA TAVSİYE ETTİ DAHA İYİ KİLO ALMASI AÇISINDAN DAHA FAYDALI OLUR DEDİ SİZCE MÖLLER’S OMEGA 3 ALSAM FAYDALI OLURMU

 10. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Ünzüle Hanım. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Möller’s Omega-3 sıvı formunun, beyin fonksiyonları ve sinir sistemi gelişimini destekleyen omega-3 yağ asitlerinden özellikle DHA’yı yüksek miktarda içermesi nedeniyle kızınıza destek olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca içeriğinde bulunan D vitamini de beyin fonksiyonları açısından önem teşkil eden vitamindir. Möller’s Omega-3 sıvı formu, hem ağır metallerden arındırılmış mükemmel saflığı, hem de etken maddelerinin, aromasının ve kullanılan antioksidanının doğal olması neticesinde güvenle kullanabileceğiniz balık yağıdır. Ayrıca içerisinde şeker olmaması ve karbonhidrat değerinin “0” olması da bazı epilepsi hastalarında tedaviye destek olarak uygulanan karbonhidrat diyetini bozmaması açısından da önemlidir. Omega-3 yağ asitlerinin iştah açtığı veya kilo aldırdığı hakkında bilimsel bir iddia yoktur. Fakat sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi destekleyici etkisi olduğu kabul görmüştür. Kızınız için başka vitamin içerikli bir takviye edici gıda kullanmıyorsanız eğer, günde 5 ml (1 tatlı kaşığı) kullanabilirsiniz. Gerekli durumda dozu artırarak günde 10 ml (1 çorba kaşığı) de kızınızın kullanımına uygundur. Sağlıklı günler dileriz.

 11. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Betül Hanım. Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Sağlıklı bir bireyin her gün 800 mcg A vitamini alması, sağlıklı yaşamın devamlılığı için beslenme referans değeri olarak önerilmektedir. Bakanlık tarafından, 11 yaş üzeri ve yetişkin bireyler için “takviye edici gıdalarla her gün 1000 mcg”a kadar A vitamini alınabileceği de belirtilmektedir. Avrupa ve Amerika Sağlık otoritelerince de, gıdalarla birlikte alınsa dahi, 19 yaş üzerinde her bireyin 3000 mcg’a kadar A vitaminini her hangi bir yan etki olmaksızın güvenle alabileceği belirtilmektedir. Möller’s Omega-3 sıvı formunun günlük alınması tavsiye edilen 5 ml’sinde (1 tatlı kaşığında) sadece 250 mcg A vitamini bulunmaktadır ve günlük ihtiyacın sadece %31’ini karşılamaktadır. Yiyeceklerle tüketilse dahi zararlı etki oluşturacak miktarlara ulaşılmamaktadır. Möller’s Omega-3 sıvı formunu herhangi bir yiyecek ve içecekle birlikte de tüketebilirsiniz. Çay veya kahve ile etkileşimi yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 12. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Hatice Hanım. Antioksidanların kullanımı 2 amaçlıdır: 1) Serbest radikallerin zararlı etkilerini önleyerek hücresel yapılarımızın zarar görmesini engellemek ve böylece sağlıklı hücre yapılarını güçlendirerek dolayısıyla bağışıklığı güçlendirmek için… Bu amaçla A, C, E vitaminleri, selenyum, çinko, bakır, manganez mineralleri, koenzim Q10 gibi birçok antioksidan etkili kaynak mevcuttur. Balık yağları ile bu gibi antioksidan etkili kaynakların birlikte alınmasının zararı yoktur ve hatta omega-3’ün etkilerinden birisi olan bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur. Fakat balık yağları ile antioksidanın mutlaka birlikte alınması da şart değildir ve omega-3’ün vücuttaki etkinliğini veya yutulduktan sonra vücutta bozulmasını önlemek amacıyla da gerekli değildir. Tek başına omega-3 yeterli olabilmektedir. 2.) Balık yağlarının okside olmasını geciktirerek kalitesini ve tazeliğini korumak için… Genellikle kaliteli balık yağlarının üretim aşamasında içerisine muhakkak antioksidan katılmaktadır.
  Möller’s Omega-3 hem sıvı formu, balık yağının bozulmasını geciktirmek ve tazeliğini korumak amacıyla doğal antioksidan olan “tokoferolce zengin ekstrakt” içermektedir. Ayrıca Möller’s Omega-3 sıvı formu içerisinde sağlığımız açısından ilave etkinlik sağlayacak antioksidan etkinlikleri olan “A ve E vitaminleri” de bulunmaktadır. Bu sebeple Möller’s Omega-3 ile birlikte antioksidan alınmasının gerekliliği yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 13. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Seda Hanım. Öncelikle memnuniyetinizi paylaşmanızdan ve emeği geçen tüm arkadaşlarımızı motive edici güzel sözlerinizden dolayı firmamız adına asıl biz teşekkür ederiz. Her daim etik duruşumuzu korumaya ve kalitesiyle tescilli tüm ürünlerimizle sizlere hizmet etmeye özen göstermekteyiz. Bu amaçla yaptığımız hizmetlerin takdir ediliyor olduğunun ifade edilmesi hepimizi gururlandırmıştır. Möller’s Omega-3 sıvı formunu, ailece her gün ve her mevsim güvenle kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, saygılarımızı sunarız.

 14. Fatma

  Merhaba bende kullaniyorum oglum 7 yasinda 1aydir kullaniyorum ama bittince ara vermelimiyim yoksa devam etmeliyim

 15. Möller's Omega 3 Post author

  Fatma Hanım merhaba. Tüm yaşam boyunca her gün omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yeterli miktarda omega-3 içeren gıda tüketilemediği takdirde, omega-3 içeren takviye edici gıdalar ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Möller’s Omega-3, her gün alınmaya uygun içeriğiyle, doğallığı ve saflığıyla kesintisiz kullanıma uygun balık yağıdır. Belirli bir süre kullanılıp bırakılması gibi bir zorunluluğu yoktur. Beslenme düzeninize göre, tercihiniz doğrultusunda ister arada dönemsel kullanabilirsiniz, ister her gün düzenli kesintisiz kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 16. Möller's Omega 3 Post author

  Yavuz Bey merhaba. Omega-3 yağ asitlerinin kilo aldırdığı veya boy uzattığı yönünde bilimsel açıdan net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle böyle bir etkisi olduğu yönünde iddiada bulunulamamaktadır. Fakat omega-3 yağ asitlerinin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklediği, beyin gelişimi, göz sağlığı ve sinir sistemi gelişimine, kalp ve damar sağlığının korunmasına ve bağışıklık gelişimine yardımcı olduğu bilinmektedir. 2 yaşındaki çocuğunuz için günde 2,5 ml (yarım tatlı kaşığı) şeklinde kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 17. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Erhan Bey. Oğlunuz için kullandığınız ilaçlarla birlikte Möller’s Omege-3’ü kullanmanızda bir sakınca yoktur. Möller’s Omega-3’ü günün herhangi bir saatinde verebilirsiniz. Omega-3 yağ asitlerinin aç veya tok karnına alınması veya günün belirli bir saatinde alınması, vücut tarafından emilimi etkileyen unsurlar değildir. Vücut tarafından emilimi, doğal formlu balık yağı olmasına ve normal bağırsak fonksiyonlarına bağlıdır. Möller’s Omega-3 balık yağları doğal formludur. Sağlıklı günler dileriz.

 18. Yunus emre

  Merhabalar 15 yaşında kızım var epilepsi hastası iştahı hiç yok zorla yediriyoruz. Kullandığı 2tane epilepsi ilacı var . Balık yağı kullanırsak bi sorun olurmu kızıma tavsiye edeceğiniz balık yağı ve vitamin için ne önerirsiniz teşekkürederim.

 19. Burcu

  Merhaba, cocuklarim,3 ve 8 yasindalar, sabah sut iciyorlar. Sut ile ya da once/sonra alinmasinda bir sakinca var midir?

 20. dilek

  12 yaş için günde nekdar kaç ml vermeliyim

 21. NAZLI ŞAHİN

  Mrb, bebeğim 16 aylık balık şurubunuz açıldıktan sonra buz dolabında 3 ay saklanmalıymış. Fakat ben buna dikkat etmemiştim. Ve 3 ay ı geçtiği halde bugün, (yaklaşık 4 ay oldu açalı) bebeğime içirdim. Acaba bi sıkıntı olur mu ? Çok endişelendim
  Teşekkürler

 22. Feyza

  Merhaba biz biraz erken başladık omega 3 kullanmaya kızıma möllers omega 3 ün sıvı formunu bir yıldır kullanıyorum,şuan 4 yaşında kızım artık kapsüle geçmek istiyorum,milleri kapsül sadece yetişkinlere özel mi acaba ,küçük yaşlar da kullanabilir mi

 23. Möller's Omega 3 Post author

  Dilek hanım merhaba, Möller’s Omega-3 sıvı formunun 12 yaş için günlük kullanım miktarı 5 ml (1 tatlı kaşığı) şeklinde kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 24. Möller's Omega 3 Post author

  Burcu Hanım merhaba, Möller’s Omega-3 sıvı formunu süt ve süt ürünleriyle önce-sonra veya birlikte kullanılmasında herhangi sakınca yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 25. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Feyza Hanım. Möller’s Omega-3 kapsül formu, 11 yaş üzeri ve yetişkinlerin kullanımına uygundur. Balık yağı kapsülünün boyutundan dolayı, daha küçük yaşlarda yutulamama riski oluşturabileceği düşüncesiyle 11 yaş üzeri kullanımı önerilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 26. Möller's Omega 3 Post author

  Nazlı Hanım merhaba. Sıvı formlu balık yağlarının kapağı açıldıktan itibaren doğrudan hava ile temasa geçmesi nedeniyle oksidasyon süreçleri başlar. Oksidasyon sürecini geciktirmek amacıyla buzdolabında saklanması önerilmektedir. Analiz sonuçlarına göre, Möller’s Omega-3 için buzdolabında saklandığı takdirde 3 ay boyunca tazeliği garantilidir. Fakat 3 ay sonrası için tazelik garantisi kalmamaktadır. Okside olup olmadığı ancak analizle anlaşılabilir olması nedeniyle risk oluşturmamak için, 3 aydan birkaç gün fazla kullanmış olsanız bile vücut bunu tolere edebilir ancak daha uzun süreli kullanımlarda bebeğinizin sağlığı için olumsuz bir etki oluşturabileceğinden dolayı kullanmamanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 27. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Yunus Bey, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Möller’s Omega-3 sıvı formunun, beyin fonksiyonları ve sinir sistemi gelişimini destekleyen omega-3 yağ asitlerinden özellikle DHA’yı yüksek miktarda içermesi nedeniyle kızınıza destek olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca içeriğinde bulunan D vitamini de beyin fonksiyonları açısından önem teşkil eden vitamindir. Möller’s Omega-3 sıvı formu, hem ağır metallerden arındırılmış mükemmel saflığı, hem de etken maddelerinin, aromasının ve kullanılan antioksidanının doğal olması neticesinde güvenle kullanabileceğiniz balık yağıdır. Ayrıca içerisinde şeker olmaması ve karbonhidrat değerinin “0” olması da bazı epilepsi hastalarında tedaviye destek olarak uygulanan karbonhidrat diyetini bozmaması açısından da önemlidir. Omega-3 yağ asitlerinin iştah açtığı veya kilo aldırdığı hakkında bilimsel bir iddia yoktur. Fakat sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi destekleyici etkisi olduğu kabul görmüştür. Kızınız için başka vitamin içerikli bir takviye edici gıda kullanmıyorsanız eğer, günde 5 ml (1 tatlı kaşığı) kullanabilirsiniz. Gerekli durumda dozu artırarak günde 10 ml (1 çorba kaşığı) de kızınızın kullanımına uygundur. Sağlıklı günler dileriz.

 28. Burcu

  Merhabalar, doktorumuzun da tavsiyesiyle balık yağınızı kullanmaya başlayacağız kızım 1.5 yaşında hafta da 3 kere kullanmamızı önerdi doktorumuz yorumları okuyunca içerisinde d vitamini olduğunu farkettim o zaman balık yağı içtiği gün ekstra d vitamini kullanmamak mı gerekir içerisinde mevcutmuş çünkü?, teşekkürler

 29. elif

  meraba balik yagi gripken cocuklarda kullanilirmi ?calpol ve peditusla ayni gun verilirmi

 30. esra

  ben bilgi alıcaktım 15aylık kızıma möllers omega 3kullanıyorum doktor böbreklerde taş yapabilir kullanma dedi ve ben buna cocugum 6aylıkken dr tavsiyesiyle başladım ve bi zarar gören var mı yada öyle bir durum var mı size danışmak istedim ben cok memnundum cocugum gelişiminide etkliliyor yasıtlarına göre gelişimi daha iyi ama doktor taş yapar deyince eşim kullanmamı istemıyor

 31. Sezen Yilmaz

  Merhabalar , benim 5,5 yaşındaki kızımiçin ürününüzü aldım fakat tadını beğenmediği için içiremiyorum. Meyve suyunun içine ekleyip versem faydasını görebilir miyiz? Teşekkürler

 32. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Sezen Hanım, Möller’s Omega-3 sıvı formu, beğenilen meyveli sakızların tadına benzer tatta olması nedeniyle çoğunlukla beğenilmesine rağmen, nadiren de olsa içmekte zorlanabildiği durumlarda meyve suyu veya süt içine karıştırılarak da tüketilebilir. Kapağı açıldıktan sonra buzdolabında saklanması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sağlıklı günler dileriz.

 33. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Elif Hanım. Öncelikle çocuğunuz için geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Möller’s Omega-3, herhangi bir ilaçla birlikte kullanılabilir. Bahsettiğiniz ağrı kesici, ateş düşürücü ve soğuk algınlığı ilaçlarıyla birlikte kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 34. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Burcu Hanım. Bebeklik döneminde kullanılan D vitamini damlalarının genellikle günlük önerilen dozu 400 IU D vitamini içermektedir. Çocuğunuz için halen bu miktarda D vitamini kullanıyor iseniz, çocuğunuzun yaşına göre önerilen Möller’s Omega-3 sıvı formunun 2,5 ml’sinde de (yarım tatlı kaşığı) 200 IU D vitamini bulunduğu için, her iki ürün birlikte kullanıldığı gün, toplam 600 IU D vitamini alımı olacaktır. Bu miktarın, günümüz şartlarında 1 ila 70 yaş arasında alınması önerilen D vitamini miktarı olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Bu nedenle, haftada sadece 3 kere Möller’s Omega-3 kullanımı herhangi bir risk oluşturmayacağı gibi, her gün tavsiye edilen miktarda Möller’s Omega-3 alınıyor olsa dahi güvenle kullanılabilir. Nitekim sağlık otoritelerince, 1 ila 10 yaş arası çocuklarda güvenle alınabilecek maksimum D vitamini miktarının 2000 IU olduğu belirtilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 35. Möller's Omega 3 Post author

  Merhaba Esra Hanım. Doktorumuz tarafından, farklı kalitedeki balık yağları göz önüne alınarak genelleme yapılmış ve bu çeşit balık yağlarının oluşturabileceği yan etkilerden çekince duyulmuş olabilir. Möller’s Omega-3 balık yağlarının kalitesi tescilli olduğu gibi, doğallığı ve ağır metallerden arındırılmış mükemmel saflıkta oluşu nedeniyle, bebeklik döneminden itibaren güvenle kullanılabilen balık yağı olması özelliğini sağlamaktadır. Şimdiye kadar belirttiğiniz gibi herhangi bir yan etki belirtilmediği gibi küçük yaş gruplarında yapılan bilimsel çalışmalar ve takipleri neticesinde de yan etki gözlenmemiştir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir